Gradina Anasstasiei de la tara

Started by anasstasia, March 02, 2011, 12:45:15 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Da, e foarte comod. Modelul din poza este total inutilizabil. Acoeprisul e scurt, trebuie sa vina mult peste diametrul bazei,spatiul e prost folosit fiindca nu au scaune laterale, sunt modele mai bune.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Mie mi-ar placea modelul din poza pentru gradina din spate  ;)... aruncat, undeva, printre pomi, jos sa iau cafeaua cu o pritena, sus sa pun de mancare la pasarele ;D

claude

da, sa ti se gainateze in cap  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Eu zic sa ai grija ce prietena inviti, va trebui sa fie una foarte supla, dupa cum vad eu modelul.  ;)

penelopa


penelopa

Quote from: flordel on February 06, 2012, 03:30:51 PM
Eu zic sa ai grija ce prietena inviti, va trebui sa fie una foarte supla, dupa cum vad eu modelul.  ;)
Orice model e perfectibil  =))

gabriela jalba

Anasstasia,de unde ai luat poza??? Mie locul imi pare foarte cunoscut. De la gardul de ciment,urmat de cel de plasa,scaunele,molidul din fata casei,terenul viran din fata gradinii,...As putea jura ca acolo ,primavara e plin de lalele, irisi,..si restul florilor,pina toamna tirziu,e tot o feerie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


einsteinitza

V[ rog frumos nu mai puneti poze fara linkul respectiv. Nu putem lua poze pur si simplu, fara sa punem linkul. Cand pui linkul atesti poza ca apartinand proprietarului de drept. Nu e mare efort, respectam dreptul celui care a facut poza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Nu am facut-o intentionat. Mie poza mi-a fost trimisa de proprietarul ei, am vorbit si de metoda de a-l construi.

einsteinitza

Daca ai acceptul proprietarului e in regula.
Anastassia, daca il faci, in primul rand trebuie sa faci acoperisul mult mai iesit in afara. Asa cum e, te apara de soare doar in momentul in care e perfect perpendicular pe acoperis, in rest iti bate in spate. Acelasi lucru si cu ploaia. Tot ce se scurge de pe acoperis iti va curge pe spate. Plus ca iti ofera doar spatiu pentru patru persoane, daca mai vrei doua locuri pentru prieteni, chiar daca le pui doua scaune, stau in afara umbrei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Da, si fa bancuta aia mai lata un pic, ca tu s-ar putea sa incapi pe ea, dar gandeste-te si la eventuali musafiri!
Sa nu credeti ma refer ma mine, doamne fereste... =))

penelopa

Quote from: anasstasia on February 06, 2012, 08:49:09 PM
Nu am facut-o intentionat. Mie poza mi-a fost trimisa de proprietarul ei, am vorbit si de metoda de a-l construi.
Se pare ca "proprietarul" este un vechi si bun (fost) user TM : Vio de la Vaslui  ;)
Anasstasia, ti-ai luat un "model" pe cinste!!! :)

anasstasia

Ce sa inteleg? E de bine sau e de rau? Sint dedesubturi pe care nu le pot surprinde. ::)

penelopa

Din partea mea e de bine! ;) Oricate "dedesubturi" ar fi, Vio este o persoana draga pentru care am tot respectul!

einsteinitza

Bancuta e perfectibila, restul nu conteaza.
nastassia, totul e bine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Eu am vazut modelul ala de bancute cu acoperis undeva prin Mures,erau intr-o parcare si dupa aia le-am vazut intr-o tabara de copii
Eu una recunosc ca n-am reusit sa stau pe bancutele de care povestesc
Erau facute pt copii,prea inguste si prea joase
Inclin sa sa spun ca Flordel are dreptate cu statul
In Austria am vazut niste modele asemanatoare, dar erau foarte mari
Cred ca am poze pe undeva
Parerea mea e ca un chiosc e mai bun,masa si scaunele sa fie separat de podea
Asa  cand e vreme urata le strangi frumos si le protejezi

einsteinitza

Si acoperisul sa fie mai lung pe toate laturile fata de pozitia scaunelor, ca sa stai inauntru, ferit de soare sau ploaie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Anas, ma gandeam la ce spui tu despre casa ta de paianta, sa stii ca e cea mai buna casa pentru orice clima. Vara o racoare placuta, nu ca cea de la beton, care te trage pe spate, iarna o caldura  tot asa, buna, care te invaluie, dar nu uscata, fiindca pamantul regleaza umiditatea.
E o casa pe care merita sa o conservi cu atentie si sa-i pastrezi toate detaliile. Poate ai niste poze, insa sunt convinsa ca e o casa cocheta care, cu o gradina putin salbatica, dupa mine poate fi raiul pe pamant.
Esti o mare norocoasa, ai grija de bijuteria pe care o ai.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

 Si eu spun tot asa. E mare lucru ce ai facut. Nu cred ca realizezi ca merita efortul. Acum te vezi coplesita de treaba,dar ce bine iti va fi!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Va multumesc.

Asa arata casa mea de la tara.
Aici sint 2 camere si un antreu:
http://anasstasia.sunphoto.ro/casa_de_la_tara/39252231

Aici e bucataria unde sint 2 camere:
http://anasstasia.sunphoto.ro/casa_de_la_tara/39252229

Planuri:
- de schimbat tabla casei
- de tencuit casa in partea inferioara (ma gindeam la placa de fatada tip caramida)
- de refacut aleile din ciment
- de vopsit gardul cerdacului
- de facut multe pergole
- de eliminat toate buruienile
- de plantat pomi fructiferi
- de facut o zona cu zarzavaturi
- de umplut gradina cu multe, multe flori.

Mihai


einsteinitza

Casa e superba. Imi place intrarea, ferita, cu holul ala cochet, imi place enorm usa de la intrare, imi place prispa de la bucatarie.
Da, trebuie schimbata tabla, dar poate reusesti sa pui tot tigla, multi schimba tigla si ai putea gasi tigla chiar gratis, sa fie la fel pe ambele portiuni.
As vopsi la fel partea de lemn a prispei cu tocaria casei, sa nu fie in doua culori. As da jos calciul ala de pe pereti si as face casa alba, alb curat.
Astea sunt doar gandurile mele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Am observat  ca pe aleea ce duce la intrarea in casa ai niste pergole din teava.Alea nu rezista prea mult.Sa stii ca ar merge o pergola din lemn,ceva mai lunga.

anasstasia

Multumesc frumos pentru ginduri.  Buna ideile tale Es, si eu as fi vrut sa o retencuiesc insa deocamdata nu ne permitem. Prispa casei o vopsesc anul acesta si va fi la culoare ca si tocaria, tot grena.