De ce votam?

Started by gomez99, October 30, 2009, 02:44:44 PM

Previous topic - Next topic

De ce votati?

Asa am invatat eu ca e bine
0 (0%)
Consider ca e o obligatie cetateneasca
7 (23.3%)
M-am saturat de cei de pina acum
8 (26.7%)
Din convingeri politice, sustin un anumit partid/personalitate politica
2 (6.7%)
Cred cu tarie ca gestul meu poate aduce un viitor mai bun tarii
13 (43.3%)

Total Members Voted: 16

Voting closed: December 14, 2009, 02:44:43 PM

gomez99

pai ce, se schimba motivatia?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

vivi23ro

da, ce naiba sa alegi intre 2 rele? ;D

Fleurf

sau poti sa-i votezi pe amandoi sa nu se supere  ;D

ozimandias

Quote from: gomez99 on November 27, 2009, 06:31:16 PM
pai ce, se schimba motivatia?
:D
S-a cam schimbat motivatia, gomez.
Oricum, pentru turul II eu voi vota din alt motiv decat am votat in turul I. Dar "motivatia" nu se gaseste in chestionarul tau  :D

gomez99

e, nimic nu e perfect pe lumea asta...  ;D
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Claudiu

Quote from: gomez99 on November 27, 2009, 06:31:16 PM
pai ce, se schimba motivatia?

Nu cred ca motivatia se poate schimba. Dar o noua situatie cere o noua analiza. Deci se poate schimba in final optiunea.


Quote from: Fleur on November 27, 2009, 07:12:11 PM
sau poti sa-i votezi pe amandoi sa nu se supere  ;D

Fleur nu te critic, dar mai sus tocmai am scris ca astfel de comportari ne aduc rau. Si mie mi s-a intamplat sa fac haz de necaz si din pacate se mai intampla cateodata :(
Dac fac asa ceva in situatii importante care nu admit asta, te rog trage-ma de maneca.
Daca te duci la vot si stampilezi tot, e un drept al tau prin care iti anulezi votul, e un fel de abtinere activa care ar arata nemultumirea ta. Dar oricum contabilizarea voturilor se face doar sub aspectul  - anulate - si nu se nuanteaza. Cred ca asta nu poate aduce nimic bun. Decat un eventual procent mai ridicat la vot si o eventuala masura ce impiedica sa profite altcineva de votul tau. Oricum in situatia asta va profita celui care castiga.

Quote from: vivi23ro on November 27, 2009, 06:58:49 PM
da, ce naiba sa alegi intre 2 rele? ;D


Buna intrebare. De fapt orice raspuns poate fi obtinut numai cand stii intrebarea. Cand o poti formula cat mai concret.
Apoi analizezi. Vezi comportamentul, trecutul, de unde provine fiecare.
Evaluezi capacitatea fiecaruia de a face fata problemelor.
Eventual iti pui intrebarea daca nu cumva gresesti in evaluari. Astfel poti descoperii unele scapari care diferentiaza relele. Uite eu observ ca presedintelui i se imputa lucruri care ar trebui puse in carca guvernarii. Cred ca ar trebui mai bine intelese functiile, mecanismele si puterile fiecaruia.
Intotdeauna relele concrete pot fi departajate.
In caz ca nu poti lua decizii incerci alte stratageme, alte metode de analiza, in ultima instanta apelezi la intelepciunea universala cum ar fi din povestea in care o baba zicea:
Schimbarea imparatului, bucuria nebunilor!
Asta in ultima instanta cand orice ai face ii vezi la fel.

Sper ca n-am suparat.

vivi23ro

da unele i se imputa lui cind ar trebui guvernului dar pina la urma parte din guvern e si Boc si Udrea.. altele care tineau tot de el nu le a rezolvat cind putea din cauza de incapatinare si acum tot acolo a ajuns..(guvern johanis)
EU AM  fost in judetul sibiu in concediul vreo 10 zile si am batut judetul prin munti s a vazut diferenta intre Brasov si Sibiu.. nu stiu daca e ,,din cauza,, ca e neamt dar orasul e altfel adminstrat , mi a placut mai mult decit si propriul meu oras....

diana

Quote from: Claudiu on November 27, 2009, 05:12:08 PM
Buna Diana si bine ai venit.

Scuze dar trebuie sa zic ca ar fi trebuit sa postezi la "Cu cine votam"

Cred in principiul lectiilor date alesilor atunci cand nu isi indeplinesc obligatiilor. Mai bine zis in reactia de care un sistem are nevoie pentru a nu deraia. Adica de feedback.
Dar intai trebuie sa vedem interesul comun si cred ca ar trebui cantarit foarte bine raspunsul la intrebarea:
Oare avem cu cine sa dam o lectie celor in functie?
Altfel lectia o vom lua noi si vom repeta aceiasi placa la nesfarsit.

Inca o data scuze Diana si bine ai revenit.

Claudiu, nu ai de ce sa iti ceri scuze! Eu respect parerile tuturor. Si, DA, cred ca avem inca oameni care pot da lectii! Si, NU, nu am gresit cand am ales topicul..doar am detaliat putin motivul pentru care voi vota de data asta! Si absenta de la vot ar trebui considerata... o lectie! Tot parerea mea!

Claudiu

Multumesc Diana ca nu te-ai suparat. Totusi cand contrazici o doamna trebuie sa-ti ceri scuze.

Si eu respect parerile celorlalti. Dar schimbul calm de pareri nu are ce rau face, eventual ne intaresc convingerile sau din contra ne face sa descoperim daca si unde gresim.

O observatie tot as face. De data asta nu e vorba de oameni in general. E o alegere limitata. Si in  primul tur era limitata doar ca erau mai multe optiuni. dar tot destul de limitata in privinta numarului.
Si eu cred ca sunt multi oameni de valoare in tara dar, din principiu, la alegeri trebuie sa facem referire numai la candidati.
Asta e.
Iar de o vreme buna chiar daca am o anumita parere intotdeauna ma intreb, asa, in sine. Oare nu gresesc? Fiind cea mai buna cale de autoverificare. Si in plus sunt atent si la parerile celorlalti. Mai ales la justificari. Si incerc sa compar.
Asta ma determina sa scriu ceva la "Cu cine votam". Un fel de analiza. De cum vad si cat ma duce capul la cata informatie am. Si spun asta pentru ca chiar nu as vrea sa supar pe nimeni pentru ca stiu cat de delicat e subiectul si cate valvatai poate aprinde. Oricum deciziile nu pot fi luate corect decat cu calm. Parca n-as fi vrut dar daca nu o fac parca nu mi-as face datoria.

costieanuconstantin


martipan

Deci eu ma duc sa  votez,intotdeauna mi-am exercitat dreptul (am C.I. pline de 'lipiciozitati' de-alea cu votat,vreo 8 chiar),dar votez alb , refuz sa mai fac compromisuri,asa macar stiu ca nu mi-am  facut-o cu mana mea !

lovetulip

Eu votez Basescu.Oare daca castiga Geoana,domnul Vanghelie candideaza la sefia PSD? Brrrr

gabriela jalba

Io chiar nu realiz de ce Vanghelie nu intra in con de umbra...Cine il tot salta ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian


gomez99

Quote from: vio on November 29, 2009, 04:17:23 PM
Eu votez Basescu.Oare daca castiga Geoana,domnul Vanghelie candideaza la sefia PSD? Brrrr
domnul vanghelie ESTE la sefia psd  ;D
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

vivi23ro

Quote from: gabriela jalba on November 29, 2009, 04:20:11 PM
Io chiar nu realiz de ce Vanghelie nu intra in con de umbra...Cine il tot salta ?
almanahele?

ozimandias

Norocul unora e ca nu vorbesc la fel de mult ca Vanghelie  :P Altfel l-ar concura mari "succesuri"  :D

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ella

Quote from: gabriela jalba on November 29, 2009, 04:20:11 PM
Io chiar nu realiz de ce Vanghelie nu intra in con de umbra...Cine il tot salta ?

Din acelasi motiv, pt. care Udrea nu intra in con de umbra. Basescu pierde mult "pe mana" d-nei Udrea. Parerea mea!

gabriela jalba

Ella,presa face spume cu Udrea,dar nu vad nimic compromitator. Concret !!!!ceva din relatia Udrea-Basescu !!! Este o femeie care arata bine,energica,isi cunoaste interesul si lupta pt ce vrea sa faca.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ella

Aaaa, nu, eu nu ma gandesc la ceva compromitator, este treaba lor ce fac cu vietile lor personale, pe mine ma enerveaza modul in care "joaca" , pe principiul "sa-i prostim pe prosti". Lupta dansei tinde spre 0 fara Base in spate, nu-i desteapta, este smechera.

stefana

Quote from: Ella on November 29, 2009, 07:31:57 PM
Basescu pierde mult "pe mana" d-nei Udrea.
Subscriu. Si prin faptul ca, vazand ce efect produce asupra credibilitatii lui Basescu, nu se "trage" putin inapoi, arata ca nu-i nici foarte desteapta.
O singura femeie mi-a placut si mie cum actiona in politica :(. Dar a trebuit sa iasa din joc din cauza unor tinichele (care vad ca nu-i afecteaza pe altii de le au). Mona Musca.
Am si eu multe nemultumiri privitor la presedintele actual, dar punand in balanta cealalta varianta, nu am de ce sa ma abtin de la vot.
In incheiere, parca am citit pe undeva ca ideea de dictator (cum este catalogat Base de unii) suspendat este o premiera pe plan mondial  ;D.


vivi23ro

Ridzi, UDREA, prea multe perdele de zeci de mi de euro(daca erau flori din import eram mai intelegatori nuuu?) prea multa hotie si nesimtire pe fata