Ce e asta?

Started by einsteinitza, April 12, 2010, 09:00:19 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

toamna nu face niste bobite?
ca in cazul ala ar fi ceva picarthea
nu mai stiu exact denumirea da o caut
frunzele sunt verde inchis,persistente si cerate?

einsteinitza

Lasa ca fac poze mai bune, ca e greu fara un detaliu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

ma enervez ca am cautat-o odata si ii aflasem numele
face bobite?
stai ca ma duc la dictionar ,acu stiu macar litera unde sa caut

mihail

Ai rabdare ca o sa faca...Uite ti-am trecut mai sus toate speciile din manual.Si eu cred ca este pileata.

Taierea de formare:

Taiati plantele tinere ca sa le ajutati sa creasca intr-o tufa densa,cu tulpini puternice formate aproape de nivelul solului.Dupa plantare,taiati toate cresterile slabe pina la doua treimi din lungimea lor,astfel incit noi lastari sa creasca de la baza plantei.

Taierea de intretinere:

Ca sa infloreasca bine,tufele de caprifoi trebuie taiate regulat.Este important ca sa inlaturati tulpinile batrine,care altfel s-ar acumula treptat si sa incurajati productia de noi lastari care fac flori.
Imediat dupa inflorire,taiati tulpinile care au facut flori pina la o pereche de muguri sanatosi sau la lastari mai tineri.Taind la inceputul verii,veti oferi plantei o perioada maxima de crestere pentru o buna etalare de flori in anul urmator.
Scurtati tulpinile care au facut flori,cel putin pina la jumatate,taind chiar deasupra unui mugure sanatos sau a unui lastar lateral bine plasat.Inlaturati anual apoximativ un sfert din tulpinile batrine,pentru a permite dezvoltarea noilor lastari.

Taierile de intretinere:

Tufele batrine,mai ales daca nu au fost taiate regulat,se vor compactiza cu virsta si vor ajunge o masa de tulpini subtiri,slabe si razlete,care fac putine flori.Aceasta situatie poate fi remediata prin taiere severa.
Iarna tirziu sau primavara devreme,taiati tulpinile pina la un schelet de patru sau cinci tulpini,de la 45 pina la 60 cm de la sol,pentru a incuraja noua crestere.

PS :Pt noi nu sint necesare alte fotografii,am identificat-o imediat.

mihail

Corina am verificat astazi,planta ta este in proportie de 95% lonicera pileata.  ::)

einsteinitza

Bine, ma bazez, am sa fac o poza ca am ajuns la Slanic
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am facut poza la planta respectiva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

.......este lonicera pileata 100%.
Doresti fotografii din gradina pt. comparatie ?

einsteinitza

Nu, multumesc.
Ma bazez ca stii ce ai in gradina. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Hi-hi-hi....eu intre timp am facut fotografiile.Le-am postat in gradina mea virtuala,ca o expresie a dragostei si admiratiei mele fata  si de aceasta planta superba.
Era aproape imposibil ca sa gresesc indentificarea,avind in vedere numarul mare de exemplare din gradina.
Singura dilema era daca "modelul" tau este pileata sau nu.
Acum,te rog revezi postarea despre taierea ei si procedeaza,de vrei,ca atare ca sa inceapa sa infloreasca si lonicera ta.
Asta n-ar fi mare scofala,dar face niste fructe...de o frumusete si delicatete divina.
In noiembrie,in decembrie...ma uitam la ele si nu ma mai saturam. ::)

myosotis

Sa fie Lonicera tatarica ?



myosotis

In realitate e putin mai intans rozul. Am vazut pe Wiki ca exista diverse culori, de la alb la roz ciclam. Este o tufa mare (sau mai multe si nu le-am vazut eu)  pe DN1 , cum mergi spre Peris  ;D pe dreapta. Cred ca in dreptul aeroportului, dar nu sunt sigura. Am localizat una si pe DN3 in drumul meu spre  ;D  casa. De acolo am rupt creanga din poza.

einsteinitza

Le stiu, exact la ele m-am uitat si eu cand am plecat spre Slanic.  :D Erau superbe.Da, e lonicera tartarica.Chiar mergand ma gandeam ce decorative sunt si ce rar folosite in gradinile noastre.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Pai dupa ce trec florile acestei lonicere, nu e cazul sa fie tunsa, aranjata ? Ne oferim noi  ;D si mie imi place.

gentiana

Si pe mine ma tenteaza sa cersesc un pui de la un bloc de pe langa ai mei

penelopa

Da' lonicera aia de ţi-am arătat-o, Myo, la mine, nu-i tot "tatarică" de-asta?

myosotis

Pai crezi ca eu mai stiu cate mi-ai aratat ? Da' parca nu am vazut nimic la tine cu flori asa roz. Cica in America de N e considerata invaziva.

penelopa

E adevărat că ţi se uscase gâtul de cât vorbisem io,  :D  dar la gard, spre Gheoghe, în grădiniţa mică, ţi-am arătat o .... ceva  prinsă dintr-un butaş adus din Germania şi tu mi-ai zis că e lonicera  nu ştiu cum . ;D

einsteinitza

Ba nu e nu stiu cum ca acum stii cum :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Aha, da, dar aia are florile rosii si mai mari si e cataratoare. Am zis ca e caprifoi. Asta creste tufa, are flori mai mici si rozalii. Daca te uiti pe drum (DN1) sigur o sa-ti sara in ochi tufele. Au mult roz in partea de sus. Eu, din masina, am crezut intai ca sunt macesi.
Asta e a ta - lonicera caprifolium
http://farm2.static.flickr.com/1275/870689654_d9a0d208c8.jpg?v=0
Numai ca la noi multi zic caprifoi la toate lonicerele.

penelopa

Deci, da, asta e! ;)
Prin urmare, eu am "caprifoi"! ::)

gty

 
           tot cutreierand pe ici pe colo am dat de urmatoarele plante  si tare as vrea sa le am si eu si daca le pot anmulti si cum, daca iau cative butasi din ele :
  1. cataratoare  
  2.  tufa   
  3. tufa    
  4. trandafir  
   
    multumesc

penelopa

Vii şi tu, băi Gty, numai cu chestii de-astea încuietoare! :(
Eu nu pot decât să-mi dau cu părerea despre tufa de la pct.3  că ar semăna cu salcâmul galben. ;)

einsteinitza

Gty, iti dau eu salcam galben, am chiar niste pui langa al meu, dar nu stiu cum sunt fata de planta mama, legati, nelegati, au radacini proprii sa nu, nu stiu.Asta insa trebuie sa imi amintesti la toamna, fiindca eu uit ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro