Munstead Wood

Started by Schnuppe, April 20, 2010, 07:32:57 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Un trandafir englezesc de talie mica . Ajunge pe la 90-100 cm inaltime , si cam 1,5 m diametru , in zonele mai calde cum este la mine probabil urca peste 1 m . Florile sint mari , cca 10 cm , parfumul superb , Austin sustine ca ar fi mirt , este ceva deosebit !

Culoarea ar fi un rosu purpuriu dar cu foarte multe nuante de rosu la petalele interioare in timp ce petalele exterioare pastreaza nuanta initiala  . Se deschide in forma de rozeta tipica pentru englezesti dupa care devine mai neregulat .

Este extrem de rezistent , chiar ciudat pentru un trandafir atit de inchis la culoare sa nu fie afectat de soarele puternic sau de canicula . Nu a fost afectat nici de boli si nici de ger , fara sa fac tratamente deosebite .

Este trandafirul meu preferat .

Doamnelor si domnilor vi-l prezint pe :



einsteinitza

Ce nebunie, si ce poza grozava, cu fondul ala, exceptional. Mare realizare trandafirul asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Ausgezeichnet, Herr Von Schnuppe! 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

E considerat unul din cei mai cei la culoarea asta . No.1 pina acum era William Shakespeare 2000 dar are problema cu florile , sint mari si culca ramura pe sol . Culoarea este iarasi diferita , nu are tonurile de rosu spre interior , dar cred ca l-as cumanda si pe el .
Ar mai fi The Prince care arata cam ca un TH mai cheliut , e cam uritel la tufa , dar floarea e unica , greu de spus daca e purpuriu , e extraordinar . E prezentat la P.Barden .

Danke Ionela :) . Dar sa nu ma pui sa spun mai mult in germana  :D

einsteinitza

Munstad Wood ti se pare si cel mai rezistent? Va fi interesant sa vedem ce face si in zonele mai reci.
Care din englezesti ti se pare pe locul doi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Am mari asteptari de la Crown Princess Margareta , vedem ...

einsteinitza

Dar de Amadis stii ceva? E mai deschis ca MW?


Imi place mult Crown Princess M,  dar pe acelasi gen si Cressida, care se zice ca are tot parfum de mir. Tare m-ar tenta sa stiu ce se repeta in liniile lui genetice. , ma refer ale lui David Austin, ce linie a descoperit de scoate asa parfumati
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

wow, ce splendoare ! SI gradina cu trandafiri arata minunat! Felicitari!

Schnuppe

Multumesc Vernil !

De Amadis nu stiu nimic , e prima data cind aud de el .

Eu am luat C.P.M. pentru ca am vazut si citit destul de multe despre el . Austin il considera unul din "apricotii " cei mai buni . Merge si ca urcator si ca tufa foarte mare . Mie imi plac cei care se curbeaza , la care pot face pegging . Graham Thomas nu e bun pentru asta . Nici M.W. dar e mic , nici doream asta de la el .

As fi vrut si James Galway care are o floare unica pentru englezesti dar mai astept pina la toamna .

einsteinitza

De unde?
Unde vrei sa comanzi?
CPM are tijele flexibile inteleg.
Ma corupi, poate comand si eu vreo trei.

Ai vazut ca are si cativa cu floare simpla incadrati tot la englezesti
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Schnuppe,poza este absolut fantastica.
Dar acum vin si te intreb:Culoarea este cea naturala?

Ionela

Inclin sa cred ca da. Incredibil de frumos!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Culoarea e cit se poate de naturala , e greu cu senzorii astia . Cel mai sigur o sa va spuna Es ca are deja unul .

CPM am luat de la lens , James Galway tot la ei .

einsteinitza

Direct, ai comandat direct?
Da, multumesc Von :D ;D Am unul si-l pazezc ca pe cutia cu minuni. Prima vizita cand ajung joia e la ghiveciul magic. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Sa ne tii la curent, Es ;)
Asa vedem si minunea din cutia ta!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Quote from: Schnuppe on April 20, 2010, 07:32:57 PM
Culoarea ar fi un rosu purpuriu dar cu foarte multe nuante de rosu la petalele interioare in timp ce petalele exterioare pastreaza nuanta initiala  . Se deschide in forma de rozeta tipica pentru englezesti dupa care devine mai neregulat .
Schnuppe te superi pe mine daca as zice ca asta e un violet cardinal ,mai ales la petalele exterioare?

Ionela

Numai daca e prost dispus se supara...  ;) :D

La fel as zice si eu ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Puteti sa-i spuneti cum doriti . Problema la fotografii este redarea culorilor , este foarte greu la nuantele de rosu su la culorile ce contin rosu , practic trebuie sa faci o prelucrare ca sa modifici fotografia sa apara asa cum ai perceput tu culoarea , si asta intre anumite limite , nu poti sa o faci la fel . Intervalul dinamic al ochiului uman este urias fata de cel al senzorului .
Si mai este o problema , eu sint putin discromat , percep culorile dar la nunte apropiate in lungimea de unda ( cum sint tonurile de rosu , violetul care contine de fapt si rosu etc. ) le confund , nu mai vad toate culorile . Asta inseamna ca eu il vad pe Munstead Wood mult mai inchis si cu mai putin rosu fata de cum l-ati vedea voi natural , de asta mai intotdeauna imi chem sotia sa ma ajute la prelucrare , altfel o dau in balarii :) .
La culorile clare , galben , roz , alb , rosu atunci e ok , dar la astia cu nuante multe apropiate ca tonalitate pe aceeasi floare ...
Oricum , eu astept sa infloreasca la Es si sa vad ce o sa spuna despre culoare .

Ionela

Practic tu il vezi pe MW mai violet decat il vedem noi... 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Sunt foarte curioasa si de dezvoltare, la mine conditiile sunt mult mai proaste.Si clima, si sol. Sa vedem daca va avea aceeasi rezistenta.Si aceeasi marime a tufei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Es, daca am inteles eu bine, acum il ai in ghiveci. Cand il transferi afara?
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

E afara. In ghiveci, dar afara, asa a si iernat.Ingropat putin ghiveciul si cu morman de frunze peste. Asa il am si pe Souvenir de Marcel Proust, tot de la Scnuppe, care e chiar mai viguros, i-a placut mai mult.N-am vrut sa-i sensibilizez.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Asa deci. Bine ca au depasit iarna fara probleme ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Quote from: Schnuppe on April 21, 2010, 10:12:00 AM
Puteti sa-i spuneti cum doriti . Problema la fotografii este redarea culorilor , este foarte greu la nuantele de rosu su la culorile ce contin rosu , practic trebuie sa faci o prelucrare ca sa modifici fotografia sa apara asa cum ai perceput tu culoarea , si asta intre anumite limite , nu poti sa o faci la fel . Intervalul dinamic al ochiului uman este urias fata de cel al senzorului .
Si mai este o problema , eu sint putin discromat , percep culorile dar la nunte apropiate in lungimea de unda ( cum sint tonurile de rosu , violetul care contine de fapt si rosu etc. ) le confund , nu mai vad toate culorile . Asta inseamna ca eu il vad pe Munstead Wood mult mai inchis si cu mai putin rosu fata de cum l-ati vedea voi natural , de asta mai intotdeauna imi chem sotia sa ma ajute la prelucrare , altfel o dau in balarii :) .
La culorile clare , galben , roz , alb , rosu atunci e ok , dar la astia cu nuante multe apropiate ca tonalitate pe aceeasi floare ...
Oricum , eu astept sa infloreasca la Es si sa vad ce o sa spuna despre culoare .
stai linistit,vezi extrem de bine culorile
marea majoritatea a barbatilor au probleme  in a sesiza diferente mici de culoare
Asta o stiu  chiar de la medici
Exemplele de femei daltoniste sunt extreme extrem de rare,in schimb in mare proportie exista la barbati

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8