Râme

Started by adela, April 27, 2010, 06:53:29 PM

Previous topic - Next topic

adela

Dragi prieteni, astazi, incercand sa intercalez cateva rasaduri de salvie printre crini, am scos din greseala cativa bulbi. Erau gauriti si plini de rame!

einsteinitza

Nu cred ca sunt rame.Cum aratau?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adela



RAME Erau, Crede-ma! rosii, Mari si lucioase!

einsteinitza

Din cate stiu eu, ramele nu gauresc radacini si bulbi, nu le place,Ramele sunt benefice i solul gradinii.
Poate intra Popgeo si stie mai multe despre daunatorii bulbului de crin
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adela

Asa stiam si eu, dar bulbii aveau gauri si printre "solzii" bulbilor erau infasurate ramele!

einsteinitza

Pacat ca n-ai facut ceva poze, era interesanta toata treaba.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adela

Chiar nu m-am gandit sa fac poze! oricum eram rupta de oboseala, am avut de sapat si la cazma, ma doare spatele de mor >:(

sicamin

Adela,poate mai erau si ceva viermi ,care au mancat din bulbi si atunci au intrat si ramele,dar sigur ,nu ramele au facut gaurile. Te-ai uitat daca nu ai cumva coropisnite?

einsteinitza

Mi se pare foarte interesant,ca eu aveam o parere foarte buna despre rame ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adela

E posibil ca Sicamin sa aiba dreptate, dar sigur am vazut rame! Nu aveam cum sa le confund.

Ionela

Mamaaa, dar ramele nu rod plantele pentru ca nu au cu ce.  :o :o :o Practic sunt detritivore... Ingurgiteaza particulele de sol, retin ce e organic si elimina restul. Poate s-au aciuat acolo unde au ros coropisnite sau alte vietati! Insa cred ca Adela rame a vazut. Sunt prea usor de recunoscut si prea.... imposibil de confundat.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Da, probabil ca a vazut rame. M-a convins ;D Dar si eu stiam ca nu rod nimic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

e posibil ca bulbi sa fi intrat in putrefactie sau macar cojile si atunci ramale insista !!!

popgeo

Bulbii de crini pot fi  gauriti de unele chestii , dar nu de rame.....ci de altceva. Ramele au venit si ele acolo pt ca exista ceva de mincare.  Am vazut ceva melci care gauresc bulbii de crini si mai sint si ceva  viermi...
Nu mai stiu sigur ce sint... dar sint o pacoste... se intimpla la destui  din crinii care vin din olanda sa apara aceasta problema.... eu cred ca vin direct cu daunatorii in interior. Cred ca e vorba de larvele unor insecte sau ceva melci.

Ionela

Poate au fost limacsii - o adevarata pacoste prin gradini. Si atat de scarbosi.. brrrrr! >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nuu, aia-s gri si nu sunt in pamant.E clar ca a vazut rame, dar probabil altceva a facut gaurile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Şi eu cred că bulbii au fost găuriţi de alte "târâtoare" mici iar râmele s-au încurcat şi ele pe acolo în drumul lor prin pământ.
Anul ăsta am văzut 2 viermi sârmoşi pe un perete exterior al casei, Am intrat în panică fiindcă am auzit cât sunt tare stricăcioşi.
Corcodel îmi povestea că, în trunchiul unui stejărel roşu (copăcel foarte tânăr) a văzut o gaură mică din care curgea rumeguş foarte fin. A pândit şi a văzut că e opera unui vierme. Mă tem că e vorba tot de sârmos. >:(

Ionela

Cum arata viermii astia? ???
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

popgeo

Penelopa, cred ca viermii sirmosi sint unul din daunatori... de asemenea larvele de carabusi se pare ca pot sa manince  bulbul  de la baza (care e si mai distructiv decit gaurile).
Am vazut bulbi de crin gauriti care in timp si-au revenit. E bine sa  se detaseze solzii gauriti.... de asemenea am vazut melci din aia de gradina care au cochilia mica si dungata cu alb si maro... care faceau gauri   in bulbi.  Limacshii cred ca pot fi o cauza dar mai putin probabila...
  Eu spun ca ar fi bine sa se intercaleze crinii cu alti bulbi (toxici).....ca de exemplu narcise, colchicum si  fritilaria... si in felul asta sa se poate crea o "bariera".. chiar daca nu foarte eficienta.

adela

imi pare rau, dar  am fost atat de scarbita de respectivele vietati...incat am aruncat bulbii! :(

einsteinitza

De rame????
Sa fii fericita cand le ai in gradina, afaneaza solul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adela

Ai mare dreptate, dar aspectul lor respingator ma fac sa uit de asta. Nu pot, pur si simplu.

popgeo

Quote from: adela on April 28, 2010, 07:31:41 PM
Ai mare dreptate, dar aspectul lor respingator ma fac sa uit de asta. Nu pot, pur si simplu.

Eu spun ca era mai bine sa lasi niste gaini sa le aprecieze... in mode cert te-ar  apreciat  ca le-ai dat asemenea delicatese..

Ionela

Saracele rame :D :D  Mai nou, sunt incriminate ca sapand galerii in profunzime, readuc la suprafata sporii unei bacterii periculoase - Bacillus anthracis (cel de provoaca antraxul/  buba neagra/ dalacul la ierbivore)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

paraschivvvv

E inca nu am auzit oficial ca ramele aduc antraxul;'de unde daca nu au avut un animal decedat in pamant din aceasta cauza sa ia antraxul?