Ghislaine de Feligonde

Started by einsteinitza, June 25, 2010, 08:58:30 PM

Previous topic - Next topic

danionut

Stiti cumva de unde vine numele acestui trandafir? Eu am cautat si am gasit cum ca ar veni de la numele unei sotii care si a salvat sotul, dat disparut, din transeele din primul razboi mondial. Este ceva adevarat?

einsteinitza

Da, numele, si faptul ca orice trandafir are o legenda. Legenda e legenda, nu adevar! Se pare toteusi ca nu are nici o legatura cu adevarul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Gxgeorge

Mi-am dorit tare mult trandafirul asta, desi in toamna mi-a dat Es butasi din al ei, mi-a fost teama ca nu mi se vor prinde si mi-am mai cumparat unul de la lottum in primavara. Ieri am descoperit ca unul din butasii de la Corina l-a intrecut pe cel de la olandez, are sase ramificatii :)



Iti multumesc tare mult Corina +hug

einsteinitza

Ce ma bucur! Sa stii ca incepe sezonul de butasit! ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Cred ca e un trandafir care se prinde usor din butasi, eu in februarie am gasit un lastar rupt din al meu, mi-a parut rau sa-l arunc si l-am taiat in 3 si am infipt butasii in pamantul inghetat. Doi sunt prinsi sigur, al treilea inca e in dubiu, dar oricum mi se pare grozav  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia


einsteinitza

Ce combinatie selecta cu artarul verde galbui! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


PRIMULA

Il am si eu, in rimul an, a inflorit timid, dar a crescut bine. Suporta bine umbra.  Nu face fainare si nici patare neagra, desi in jur sunt cativa trandafiri suferinzi. Astept sa vad cum se va comporta anul viitor!

einsteinitza

Il ai la umbra? Sunt curioasa cum va inflori, am avut si eu unul la umbra sil-am mutat pentru ca nu inflorea nici un sfert cat cel de la soare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Lasat de capul lui. Intra in cel de-al treilea an:

upload foto

gabi_gabriella

Faina tufa .Si eu am o tufa, e anul 2 acum dar cand vad cum e a ta ,mi-e groaza ca nu i-am lasat destul loc

anasstasia

Si a mea este mica. Nici eu nu i-am lasat loc destul. Sa o vezi pe a lui Es. E un monstru.  ;D

claude

 Nici eu nu i-am lasat loc destul, evident  :D :D  Asa ca in februarie i-am mutat vecinul din dreaptta, Polka, ca era ceva mai putin dezvoltat decat Ghislaine  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu e monstru, e o doamna ! E drept, ceva mai rotunjoara, asa,c a mine! ;D
Acum fara gluma, nu stiu de ce trandafirul asta imi inspira eleganta pura. Asa mi se pare de fiecare data cand ma uit la el.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia


anasstasia

Trandafirul acesta este pur si simplu elegant. L-am vazut la Es si tare ma bucur ca l-am cumparat si eu.

image upload with preview

upload images

einsteinitza

Nu-i asa? Are niste arcuiri asa de naturale... Vad ca si a ta cucereste zona! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Si al meu se intinde peste tot ce apuca  :D si se arcuieste bine .Acum e in anul 2 .De abia astept sa infloreasca
Deocamdata arcurile sunt cam aproape de pamant. Sper sa se inalte

anasstasia

Se inalta, stai fara grija. E o minune, e frumos tot timpul.

gabi_gabriella

Tare ma bucur ca dupa multe periperii si esecuri am reusit sa il am

gabriela jalba

Un pui de anul 2
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=