Permacultura

Started by einsteinitza, January 14, 2011, 09:10:48 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Mai scoate din ei, neaparat, prea multa materie organica destabilizeaza teribil un lac, o sa iti fie greus a tii apa limpede si fara verde!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

De limpede, e limpede , nu am probleme , o pastrez asa cu paie puse in plase cu ochiuri mari ( vreo trei buc. cat o minge de fotbal), pe care le scufund in iaz si nu am nici o alga . Dar am probleme cu depunerea de mal care a ajuns la o treime din adancimea iazului si vara cand dau drumul la aerator, tot malul se ridica si-mi fac apa urata. Stiu ca mai trebuie sa scap de cativa , si am incercat anul trecut , i-am dus intr-un lac aproape de mine, dar cum eu ii invatasem sa le dau sa manance la ora fixa , acolo nu prea s-au descurcat , pt ca dupa un timp nu au mai venit la mal , asa ca ,cred ca au murit.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

Radu

Cred că pisica aia frumoasă de la avatar s-ar bucura de ei.  ;;)

claude

Quote from: gabif1966 on March 18, 2014, 09:15:22 PM
, i-am dus intr-un lac aproape de mine, dar cum eu ii invatasem sa le dau sa manance la ora fixa , acolo nu prea s-au descurcat , pt ca dupa un timp nu au mai venit la mal , asa ca ,cred ca au murit.

Gabi, nu le mai da drumul in lacuri, daca sunt specii rezistente si adaptabile se descurca si pot ajunge sa distruga ecosistemul acelui lac, daca s einmultesc prea mult, nu au dusman natural, etc!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza


Inseamna ca totusi nu ai asa de multi, ce plante ai in lac? Sas tii ca si iazurile astea tip natural se curata, trebuie sa scapi de malul ala, toamna sau primavara scoti apa si cureti tot malul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro