Plante bolnave?

Started by Codruta, May 10, 2007, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Da`  Billbergia mea ce-o avea?
Are frunzele galbui  cu niste pete (puncte) maronii (nu stiu daca se vede bine in poza -   in partea stanga.. jos),  am scos-o afara  de vreo luna si,  asa bolnava, a mai si inflorit:

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

s-a molipsit de acarieni!!!!!! am patit si eu chestia asta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Atunci am s-o stropesc si pe-asta cu un araricid.
Stiu ca e bun Nissorun dar am in casa "Omite" si am sa-l folosesc.

liana

am o datura care in toamna a pierdut frunzele...acum au inceput sa ii creasca frunze noi dar  nu sunt in regula....pe dosul frunzelor vad ceva negru, niste punctulete minuscule iar frunzele sunt pe alocuri mancate.Le-am tratat naturist cu o solutie cu sapun lichid si spirt sanitar dar nu vad nici un rezultat.In fiecare zi pierde cel putin o frunza.Ce sa fac?

mamaruta

Datura ta (sau Brugmansia) este atacata de paianjenul rosu. E normal sa piarda, iarna frunzele, dar in conditiile pastrarii plantei la racoare. ce poti face? un dus zdravan cu apa calduta (nu rece) si tratament cu Neoron pentru combaterea paianjenilor.
Dar..mai asteapta si alte pareri.

stefana

Unde tii datura?
Prezenta paianjenilor rosii o detectezi daca sprayezi putina apa pe planta: se observa atunci panza extrem de fina a acestora.

liana

nu cred ca sunt paianjeni pentru ca am pulverizat frunzele in fiecare zi...m-am uitat cu lupa si am vazut niste cruste albe minuscule (asa ca niste oua)

costieanuconstantin

sunt paduchi testosi merge si cu zeama de tutun

costieanuconstantin

protejeaza pamantul din ghiveci sa nu ajunga solutia in pamant

stefana

Testosii mei de la dafin au fost maro, nu albi. I-am indepartat manual cu o scobitoare muiata in spirt.
Dar daca e normal sa piarda frunze iarna?

liana

pe  testosi ii cunosc ( am avut la leandru), nu cred ca sunt paduchi decat daca e vreo specie noua...ma gandesc sa nu fie niste oua iar vietatile sa traiasca in pamant

gabriela jalba

Ori ce ar fi,daca tot are frunze putine,spala-le la doua -trei zile o perioada lunga de timp si o sa scapi .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

liana

asa am sa fac, multumesc...totusi nu ar fi bine si sa stropesc pamantul cu un insecticid?

einsteinitza

Majoritatea insectelor fac invers.Traiesc sus si pot pune oua in pamant.Asta pentru a fi mai bine protejate.Nu cred ca exista varianta ta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Johana

Ajutor, rododendronul meu este bolnav. Nu stiu ce are, i se usuca frunzele si pica, de fapt pica chiar si cele neuscate. Unele crengi dau impresia ca se usuca spre partea superioara. ce credeti ca are si ce ar trebui sa-i fac? Multumesc!
http://johana.sunphoto.ro/Flori_bolnave/CPBSUNVLWZYLNXUPOHQ
http://johana.sunphoto.ro/Flori_bolnave/DHWBOUELMKHRWCQSETO

mamaruta

Nu stiu daca are ceva planta ta; poate nu ai udat-o cu apa fiarta si racita, poate ca nu ai pulverizat-o in fiecare zi; nu strica nici o lingurita de otet in apa cu care uzi planta, o data pe luna. Cand ai achizitionat planta? este un rhododendron din comert?

Codruta

Dupa cum arata frunzele eu zic ca nu e doar din cauza apei dar sigur nu stiu sa-ti spun ce are. Sorry.

Johana

Planta am luat-o din comert anul trecut in vara si pana acum vreo saptamana nu parea sa aibe nimic.

diana

Johana, chiar daca ti s-a mai spus, incerc cateva "sfaturi" care pot fi considerate si intrebari. Iata ce am invatat eu abia dupa ce am pierdut un frumos Rhododendron: de obicei azaleele sufera din cauza extremelor termice,o poate da peste cap frigul dar si caldura. Mai are nevoie de umiditate si lumina din plin dar nu soare puternic! Eu am gresit ca nu i-am asigurat lumina constanta si am stresat-o cu mutatul dintr-un colt intr-altul. Apoi, cred ca era prea cald in casa si de aici a plecat nenorocirea: in 2 saptamani i-au cazut toate frunzele si nu am mai salvat nik >:(

Fleurf

  Si eu am patit cu mai multe acelasi lucru si le-am tratat ca la carte, dar in final am zis ca poate ceva nu le place la mine si am renuntat. Mai am doar unul primit cadou care e destul de amarat dar inca supravietuieste desi ii tot cad frunzulitele. Pe el il tin la rece alaturi de muscate, are lumina constata si tot ce-i trebuie dar nu sunt sigura ca il voi mai vedea inflorit.

gabriela jalba

Diana,si eu am patit la fel cu cea rosie!! Totusi amindoua au avut acelas regim,dar asta alba vad ca da si frunzute noi...M-am uitat,ca in ghiveci sint cite 4 plantute. S-ar pare ca la ghiveciul cu rosu,una din plantute nu-i moarta. Poate am noroc...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Johana

Multumesc Diana. Am regasit una din posibilele cauze: am tot muta-o in iarna asta si nici nu i-am asigurat prea multa lumina! Am avut primit vreo 12 azalee pe care cate una cate una am le-am pierdut, am crezut ca voi reusi cu rododendronul, pare mai solid si mai rezistent.
O sa incerc sa-l salvez...sper sa si reusesc!

Fleurf

 Am 2 puisori de browalia si pe frunze de vreo 3 zile le-a aparut niste basicute. Ce credeti ca ar putea fi? Si cu ce sa-i stropesc?

[attachment deleted by admin]

cristianabv

am si eu o garofita roz care, de vreo cateva zile e atacata de paianjenii rosii (se vede o panza fina intre frunze si multe insecte minuscule, iar frunzele au o culoare cam ciudata...as zice verde - gri). Cu ce as putea sa o salvez? E tare frumusica..am udat-o cu Mospilan, au mai disparut de pe unele frunze, dar au aparut pe altele.
Si stiti cumva din ce cauza apar?

cara

Mospilanul nu e acaricid, stropeste-le cu Nissorun, sau Neoron. :)