Kiwi

Started by einsteinitza, August 19, 2011, 07:02:31 AM

Previous topic - Next topic

anknic

io nu stiu nimic ca mie aia din seminte mi-au murit pe balcon anul trecut (si aveau vreo 30 cm...da' am uitat sa ii ud, am pus iar seminte acuma)

da' de cumparat unul din asta ca al einsteinitzei...as vrea :)

popgeo

Abia astept... stau pe jar !!!!!
Daca se poate as vrea 4... macar un mascul .. restul femele.

Quote from: einsteinitza on April 18, 2012, 07:37:02 AM
Geo, primesti saptamana viitoare, dar din astia rezistenti, sa stii ca au fructele cam la jumatatea celor normali si nu au puf, cand sunt coapte fructele le poti manca cu coaja.

einsteinitza

Bine, am inteles. :D :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

Quote from: popgeo on April 19, 2012, 06:41:53 PM
Abia astept... stau pe jar !!!!!
Daca se poate as vrea 4... macar un mascul .. restul femele.

Quote from: einsteinitza on April 18, 2012, 07:37:02 AM
Geo, primesti saptamana viitoare, dar din astia rezistenti, sa stii ca au fructele cam la jumatatea celor normali si nu au puf, cand sunt coapte fructele le poti manca cu coaja.
cam asa e acum , bine ca nu am ajuns cum zicea Zenaida Julea

"...3 baieti pe langa o fata
astazi vrmea s-a schimbat
7 fete la baiat....."

+dns ;;)

popgeo

Mie 3 fete imi ajung  Dane...... =)) , merge si cu 7  dar e cam exagerat..... stai sa vad cum se decurca alea 3  si apoi poate mai ajustam.... =))

dan

Quote from: anasstasia on January 29, 2012, 01:36:47 PM
Arata super. Rezista la noi in tara?

rezista.
eu am luat unul de la sieberz anul trecut, prin noiembrie, si e plin de frunze acum.
sa vedem daca face si fructe. trebuie rabdare.

popgeo

Parca astia au nevoie de o planta femele si una mascul .  Sint si variante care au ambele flori dar sint rare.

Quote from: dan on May 11, 2012, 05:01:53 PM
Quote from: anasstasia on January 29, 2012, 01:36:47 PM
Arata super. Rezista la noi in tara?

rezista.
eu am luat unul de la sieberz anul trecut, prin noiembrie, si e plin de frunze acum.
sa vedem daca face si fructe. trebuie rabdare.

paraschivvvv

Eu am avut un kiwi care nici dupa 7 ani nu a facut o floare(cel putin sa vad ce este-mascul sau femela) si l-am taiat;mai am un Issai si asta iarna tulpina s-a uscat(degerat cred)si a dat de jos;sa vad cum ii va mai merge.

GElax

Poate în toamna asta îmi iau kiwi jenny,autopolenizator şi rezistent la ger! :-bd
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

rodi

Eu mi-am comandat unul, Jenny, pentru toamna asta. Sunt foarte curioasa.... de fapt, abia astept! +dns

GElax

Super,rodi,sper să ai succes!Poate îmi dai şi mie un fruct sau două.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

rodi

Iti dau si mai multe... peste cativa ani.....  ;D

GElax

Mulţumesc,eşti drăguţă!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

einsteinitza

Jenny. Nu e chiar asa rezistent la fer si e cam mofturos, ma refer in zonele reci.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GElax

Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

einsteinitza

In majoritatea zonelor tarii iarna se deoaseste, cu minus, aceasta temperatura.  Chiar daca nu ingheata, merge greu si nu face rod. Incesrca sa gasesti kiwi Hardy, rezistent pana spre -25.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GElax

Sau Kiwi Ken*s Red cu fructe neppăroase şi roşii la culoare fără păr rezistent la -45 de grade?
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

einsteinitza

Eu l-am gasit de zona 5  ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GElax

Pe un site,scria că rezistă până la -45 de grade,zice că poate creşte şi în Rusia,deci,ne mai documentăm! +rsp
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

anknic

janine al meu iar a decedat...da bine din pamant in primavara, creste exploziv (3m) si cum dau caldurile decedeaza. desi e in vita (deci totusi la umbra)

GElax

Bună aknic,sunt eu destetptuulet!
Serios,poate trebuie să-ţi iei un kiwi mai rezistent. Sau poate...nu ştiu,mai bine îţi iei Jenny sau Issai
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

sicamin

Issai am avut si eu  si desi a trecut bine iarna ,nu stiu ce a avut ca a murit. Daduse si cativa lastari .a crescut un pic ,apoi i sa ofilit frnzele si a ramas cateva betisoare. Nu l-am scos ca nu sant uscate de tot si poate da la primavara alti lastari noi.

GElax

Din cauza secetei,cred,am citit că de unde provine kiwi,îi trebuie apă multă,cam o dată la 2 săptămâni,un 1 litru de apă ca să se simtă bine să fructifice şi aşa mai departe,dar acum e toamnă,ce poţi să-i mai faci?
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

einsteinitza

Daca la tine a fost mofturos, ce sa zic de zona mea, s- a tarait vreo doi ani ca o prizaritura si a murit. In schimb cei Hardy sunt mari, anul asta i-a prins un frig cu florile pe ei si nu au legat, dar anul trecut au rodit. Am fost de putin timp in vizita la un forumist din Tg Mures la care i-am dat doi, si ai lui sunt mari si frumosi, cresc ca din apa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GElax

Şi ai mâncat fructele?
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.