Lemnul de la taieri de primavara

Started by einsteinitza, February 16, 2012, 12:45:09 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ma gandeam sa va spun ce fac eu cu lemnul de la taierile pomilor fructiferi.
In primul rand tai pomii separat. Adica merii odata, prunii odata, perii odata, etc.
Dupa asta, las cateva zile betele gramezi sa se usuce. Betele mici, subtiri, le tai de pe ramurile mai groase si le asez frumos separat, unde tin lemnele, pe soiuri.
Apoi, cele mai grosute le bag la tocator, la marimea cea mai mare, tot asa, pe categorii si le pun la loc ferit, sa se usuce.
Nu amestec niciodata speciile.
Asta imi foloseste enorm de mult la afumat, fiindca fiecare carne are specificul ei si aroma ei. Daca marinez o sunculita in bait cu suc de mere, folosesc cires si mar la afumat, care dau un miros putin fructat si dulce.
Daca folosesc usturoi, folosesc alun, care da o aroma  nemaipomentita, de samburi.
Acelasi lucruru si pentru gratar, alegeti lemnul in functie de carne si mirodenii, e o diferenta teribila, chiar daca nu credeam la inceput.
Chiar si taieturile de la vie sunt minunate, desi adauga o aroma ffoarte putin amaruie, merge la pui foarte bine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Uau, Es, ce super-specializata si organizata esti?    +apl   Ma intreb de multe ori, cand mai citesc pe forum cate faci,  daca ziua ta are mai mult de 24 de ore  ::)  Eu sunt foarte lenesa cand vine vorba de mancare, decat sa ma apuc sa fac cine stie ce specialitate mai bine prajesc niste paine, dau cu usturoi, ung cu putina untura si gata masa, stomacul e plin, n-am griji  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ei, si acum, mai modern, se cheama bruschete si se ung cu ulei de masline ..... :D :D, dar bruschetele noastre sunt mai bune, ca nimic nu se compara cu painea prajita-de casa ;) data cu usturoi, ce grozav.
Nu, ziua mea are prea putine ore, asta e sigur, si de asta nu reusesc tot ce vreau sa fac, dar incerc +ham
M-am gandit acum doi ani, cand am inceput asta, ca e pacat de ramurelele de mar si altii dau bani pe chipsuri din lemn de mar pentru afumat. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Normal ca n-o sa cumperi brichete de lemn, daca ai lemn din gradina, eu am ramas de fapt impresionata de faza cu pusul lor pe categorii, pe specii, astea-s subtilitati culinare care pe mine ma depasesc   ;D
Ai dreptate cu bruschetele, eu chiar le prefer cu untura, are aroma mai buna in combinatie cu usturoiul. Uleiul de masline e bun la locul lui, eu nu prea reusesc sa ma obisnuiesc cu el in salata, nu are aroma care trebuie, cred ca uleiul de floarea soarelui a devenit componenta genetica a gustului  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Si eu am ramas impresionata cu lemnele! ::)
Cu gustul ce sa zic, ma adaptez repede, chiar prefer uleiul de masline in salata. ;D
Si sunt alte multe uleiuri in lume!
De exemplu mie imi place sa fac orezul cu ulei de porumb virgin, ii da o culoare aurie foarte "misto". ;D

penelopa

... ce este "virgiin" ? Porumbul sau uleiul ? ;D

flordel

E ulei virgin facut din porumb virgin. ;;)

trandafira

La taierea vitei de vie, picura un lichid cu efecte tamaduitoare pentru ochi.

claude

Iar nu detaliezi  ;D   Vrei cu lampa-n ochi sau ce esti asa scumpa la vorba?  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia


einsteinitza

Stii, eu ma cam saturasem de gratareala obsnuita, parca suntem calati doar pe ceafa, mici, aripioare sau pulpe de pui, imi venea sa mor cand le vedeam iar pe gratar.
Parca ne lipsea imaginatia.
Am incercat sa ma documentez mai mult,si am aflat si despre aromele lemnului folosit. Am incercat, si am vazut ca chiar exista diferente. Lemn am, de ce sa-l amestec in loc sa-l folosesc cum trebuie, cu putin efort.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: trandafira on February 16, 2012, 10:47:42 PM
La taierea vitei de vie, picura un lichid cu efecte tamaduitoare pentru ochi.
Da, are calităţile unui colir. :)
Îmi amintesc că tata lega de viţele tăiate primăvara o sticluţă (introducea viţa în sticluţă), în care se scurgea "apa de viţă".

einsteinitza

Cat timp rezistaa in sticla fara sa devina toxic sau sa-si piarda calitatile?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira


Da, are calităţile unui colir. :)
Îmi amintesc că tata lega de viţele tăiate primăvara o sticluţă (introducea viţa în sticluţă), în care se scurgea "apa de viţă".
[/quote]

Stiu asta de la mama care folosea aceasta seva pentru tratarea glaucomului.

penelopa

Es, dupa o zi de colectat, apa de vita se pune intr-o sticluta de picaturi de ochi si se foloseste ca orice colir: nu mai mult de 30 zile.

anasstasia

Eu nu cunosc proprietatile apei de vita (nu le contest), insa recomand multa precautie: ochiul este extrem, extrem de sensibil si pot aparea usor infectii grave si chiar pierderea vederii.

einsteinitza

Mie 30 de zile mi se pare extrem de mult, ma gandeam la cateva zile, nu mai mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Mi-a starnit curiozitatea Trandafira asa ca l-am pus la treaba pe Dl. Goagal  ;D  Zice-se ca seva de vie e buna si la alte cele, nu doar la ochi, ia uitati ce se spune...acum caut confirmari  ;D

http://editura.kamala.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=400&Itemid=349
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude, mai nou toate sunt bune la toate, s-au cam pierdut cu naturistele adevarate.
A venit moda cu aloe care e buna la toate, orice vindeci cu aloe. Apoi acelasi lucru cu ging-seng-ul planta minune, si tot asa.
Eu zic ca fiecare planta are una doua probleme pe care le amelioreaza, restul sunt gaselnite moderne.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Sunt de acord cu tine, de-aia am si zis ca o sa caut confirmare la informatiile acelea, mai nou, cum zici tu, sunt bune toate la de toate etc  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Se pare ca v-am dat de treaba cu intrebari pentru dl Google. Si ca sa ramanem putin in aceasta tema "buna la toate", cand m-am oparit cu cafea clocotita pe sold si abdomen, arsuri gr 2 si 3,  la spitalul de arsi mi-au dat tot felul de alifii. Dupa 2 sapt era tot carne vie cu pericol de infectie. O verisoara de-a mea mi-a spus: cauta crema Himalaya, da-ti cu ea, costa 6 lei dar face minuni. Si asa a fost. Doctoritei de la arsi nu-i venea sa creada ca m-am vindecat deodata , dar nu am vorbit nimic despre crema asta. Chiar e buna la toate. Azi cand m-am taiat la mana mi-am dat cu Himalaya. Este puternic cicatrizanta.Are in componenta plante de pe muntele Himalaya.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Chiar foarte interesant. Am sa o caut, e bine sa fie in casa.

Mihai


trandafira

Exista si pasta de dinti si gel contra durerilor reumatice