Clematis Armandii

Started by marta.stela.alpina, May 20, 2012, 03:00:30 PM

Previous topic - Next topic

marta.stela.alpina

Buna ziua, m-am uitat pe aici si am vazut ca nu exista un topic si pentru CLEMATIS ARMANDII asa ca m-am hotarat sa il creez eu mai ales ca  acum 3 luni am cumparat din supermarket o clematita si anume clematis Armandii. Nu stau la curte asa ca am mutato intr-un ghiveci mai mare, din pacate de vreo 2 saptamani a inceput sa se cam ofileasca, cei drept din cate am citit pana acum trebuie tinuta la lumina insa locul in care am puso eu nu este foarte luminat! Credeti ca daca o mut intr-un loc cu mai multa lumina are sanse sa isi revina?

cristinaf

Eu am citit despre ofilirea asta brusca a varfurilor, ca s-ar datora unei ciuperci care se fixeaza pe pamantul de deasupra, care trebuie inlocuit.
http://clematite.e-monsite.com/pages/cultivarea-clematitelor/daunatori-si-boli.html

einsteinitza

De unde ai luat-o? Eu am cautat pe la noi ca nu am vrut sa o bag intr-o comanda-aveam altele mai sus pe liste- si nu am vazut..
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Quote from: marta.stela.alpina on May 20, 2012, 03:00:30 PM
Buna ziua, m-am uitat pe aici si am vazut ca nu exista un topic si pentru CLEMATIS ARMANDII asa ca m-am hotarat sa il creez eu mai ales ca  acum 3 luni am cumparat din supermarket o clematita si anume clematis Armandii. Nu stau la curte asa ca am mutato intr-un ghiveci mai mare, din pacate de vreo 2 saptamani a inceput sa se cam ofileasca, cei drept din cate am citit pana acum trebuie tinuta la lumina insa locul in care am puso eu nu este foarte luminat! Credeti ca daca o mut intr-un loc cu mai multa lumina are sanse sa isi revina?

Din ce stiu eu, Armandii nu-i de gradinile noastre. Rezisa numai pana la -7grd (parca). Eu am omorat un "Snowdrift" lasand-o in gradina peste iarna.

einsteinitza

Bine ca stiu, ca nu ma uitasem la asta! Si pofteam la ea, mi s-au dus toate sperantele.  :-\ :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Cine nu pofteste, ca sunt si parfumate  +hypno

einsteinitza

Stiu, de asta si pofteam, :D +ham +ham +ham
Myo, tu esti mai veche in meseria de pofticios :D, ti-a mai trecut, te-ai mai ponderat?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Aiurea, m-a ponderat criza si buzunarele goale  =))

einsteinitza

Si pe mine, dar totusi am liste intregi. Habar n-am de unde voi scoate in viata asta bani pentru ele, dar macar sa visez.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

marta.stela.alpina

Am luat plantuta din Mr.Bricolage parca, era la reducere si era inflorita , mirosea demential.... am scoso pe balcon de cand am postat ultima oara , dar nu am reusit sa vad vreo schimbare ca a plouat si nu am balconul inchis.... acum sa vedem cum reactioneaza la soare si cald... poate isi revine!

sandaveturia

Incearca sa o muti intr-un ghiveci si mai adanc ( cu cel putin 8 cm mai adanc decat cel in care e acum). Ofilirea la clematite eu stiu ca apare din cauza plantarii la adancime necorespunzatoare (prea mica). Succes!

marta.stela.alpina

Si-au revenit clematitele mele :)  +dns +dns +dns +dns +dns le-am scos pe balcon si dupa ce le-a plouat bine si o parte din frunze au cazut acum au inceput sa le dea lastari si frunze noi!!!!! posteze poze mai incolo :)