ANUNT IMPORTANT!

Started by Felix, August 11, 2006, 02:28:10 PM

Previous topic - Next topic

Ionela

Claudiu, n-o sa te varam acum in inchisoare pentru ca nu esti de acord cu punctele 1 - 14 din regulament. Important este sa le respecti, nu sa le aprobi. ;)
Dupa cum vezi, unii dintre noi sunt de acord cu dictatura caci mai mult ii deranjeaza haosul... tendinta naturala de crestere a entropiei. Toate sistemele biologice sunt antientropice - la fel si acest forum. `Faptul ca tu vrei sa discuti, nu schimba cu nimic realitatea. Cel mult ramanem cu o discutie interesanta si atat.

As prefera sa nu (re)actionez ca domnisoara din linkul postat de tine :D Se poate cu sabia in mana si cu zambetul pe buze.
Intentia acestei dictaturi nu este de a speria pe cineva, ci de a-l indemna sa se gandeasca de 2 ori inainte de a comite o enormitate. E ca atunci cand mi-am lasat (dupa n atentionari!) copila insistenta sa atinga flacara de la aragaz. A invatat ca nu-i sanatos sa repete gestul si nu l-a mai repetat pana in ziua de azi.

Despre sefi... numai de bine :D :D :D

PS Si da, ai dreptate: nu vrem sa te prindem la de-astea ;) ;) La topicurile serioase este locul tau :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

stefana

Quote from: Claudiu on March 15, 2010, 08:57:54 PM
Himmm, de ce nu ma simt mai bine dupa ce am scris cele de mai sus?
Nu imi dau seama :D. Mie mi se pare interesant ce ai scris si precum Ionela zic :Important este sa le respecti, nu sa le aprobi.

Ionela

Quote from: stefana on March 15, 2010, 09:14:16 PM
Quote from: Claudiu on March 15, 2010, 08:57:54 PM
Himmm, de ce nu ma simt mai bine dupa ce am scris cele de mai sus?
Nu imi dau seama :D. Mie mi se pare interesant ce ai scris si precum Ionela zic :Important este sa le respecti, nu sa le aprobi.

Acum zic si eu ca gentiana: YODA! :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

As avea si eu o propunere!
In toamna cand am revenit umbland pe forum am vazut ca-s zeci de topicuri in care nu s-a scris de luni ,unii chiar de 1 an
Am putea face o revizie a subiectelor si daca nu mai sunt de actualitate sau n-au prezentat interes sa le inchidem si sterge?
Sa nu ocupam spatiu inutil si sa ne putem desfasura cu noi topicul care ar putea prezenta interes?

opiadc

Eu sunt in expectativa..sincer,dupa toate cate au fost in ultima vreme, nu sunt chiar convinsa ca se va reveni asa de repede la normal...chiar sunt curioasa cum va evolua situatia...pana atunci, ma voi ocupa strict de comenzi si poate mai scriu ceva pe la gloxinii si achimenes...

stefana

Quote from: opiadc on March 16, 2010, 12:15:52 PM
...pana atunci, ma voi ocupa strict de comenzi si poate mai scriu ceva pe la gloxinii si achimenes...
La gloxinii chiar ma intereseaza tot ce se scrie... deci vino cu detalii despre ele :)

penelopa

Eu sunt  mai mult decât optimistă!
Atâta timp cât se va scrie netendenţios, politicos, fără tendinţe de epatare şi fără să ne pese care cu cine vorbeşte mai mult  ;) ........ nu văd de ce-ar trebui să mă tem. ::)
Sincer, acum mă simt "eliberată" , mă simt "eu însămi" şi voi comunica absolut cu toată lumea de pe forum (binenţeles,  care mă vrea  ;))

Ionela

Orice propunere constructiva este binevenita :-* :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Marmoset

Au trecut cele 3 zile de banare si ma simt datoare cu niste explicatii. Fata de toti cei care activeaza pe acest forum.
Spun din start ca gestul meu a fost unul de solidaritate fata de Ozimandias. Mi-am aratat solidaritatea fata de ea pentru ca si Ozi, la randul ei, a facut acelasi lucru fata de mine atunci cand au fost niste discutii mai delicate la topicul "De ce iubim...".
A fost un gest pur personal fata de Ozimandias. Repet, pur personal. Asa am simtit ca trebuie sa fac!
De ce spun asta? Imi imaginez ca au fost niste conflicte si niste discutii contradictorii care au dus la banarea lui Ozi. Eu, una, n-am absolut nicio legatura nici cu conflictele respective, nici cu protagonistii lor. Dar absolut niciuna! Si sunt total neutra! Dupa cum am anuntat, ma voi abtine sa mai postez ceva pe forum, asadar, nu mai sunt la curent nici cu ce se scrie pe aici! Din bun simt si consideratie, felicit la topicul aferent pe cei care sunt sarbatoriti si voi posta, cand va fi cazul, la topicul cu comanda de la Bloomia sau la topicurile cu celelalte comenzi care se vor organiza pe viitor, daca voi dori sa particip si/sau daca voi fi acceptata.
Dar acum fac rabat de la o regula autoimpusa si scriu aceste randuri. Port corespondenta pe mesageria privata, insa, pentru ca tin la prietenii si amicii pe care mi i-am facut aici. Asa ii consider eu, prieteni si amici, si se stiu ei foarte bine care sunt. Pagina forumului TotalMush este in bookmark intr-o sesiune mozilla pe care o utilizez permanent, de aceea apar mereu online, iar despre banarea lui Ozi am aflat dintr-un sms trimis de catre cineva care va ramane cunoscut doar mie. Pentru oricine altcineva in afara de mine, va ramane anonim.
Se vede cu foarte mare usurinta, de catre oricine, ca intre unii utilizatori de pe acest forum s-au creat fie afinitati, fie simpatii, fie animozitati, fie discordii. Primele doua categorii de sentimente le impartasesc, in momentul de fata, din plin fata de toti userii de pe mush, cu foarte, foarte mici si total neinsemnate, in cazul de fata, exceptii. In afara de doua disensiuni absolut minore cu doi utilizatori, pe care le consider rezolvate definitiv, de foarte multa vreme, consider ca nu am avut absolut cu nimeni  de aici niciun conflict. Ca am schimbat pareri pro si contra, ca am fost mai patimasa sau mai categorica in cate o exprimare, asta tine de polemica si de punctele de vedere ale fiecaruia dintre noi. Iar daca am ranit pe cineva prin ceea ce am postat de-a lungul timpului, de cand m-am inscris aici, imi fac mea culpa si cer scuze public persoanei/-lor in cauza.
Ca atare, nu exista niciun mesaj subliminal, niciun afront la adresa nimanui, nicio "adeziune" tacita fata de nimeni, pe care sa le transmita dorinta mea de a fi banata in aceste 3 zile. Nimeni si nimic nu m-ar putea determina vreodata sa fiu meschina! Mi s-a ivit ocazia sa intorc un gest pe care eu l-am perceput ca fiind frumos,uman fata de mine, la un moment dat, si am facut la fel, fara sa preget nimic, fara nicio ezitare! Astfel am procedat de cand ma stiu! Si in opinia mea, a fost corect ceea ce am facut!
Probabil vor fi persoane care, de acum incolo, fie ma vor privi sceptic, fie ma vor evita! Daca gestul meu a fost inteles de asa natura incat sa atraga astfel de sentimente din partea unora, atunci...imi asum asta, cu buna stiinta! Insa gandurile si sentimentele mele fata de toti cei pe care, la ora actuala, ii simt apropiati aici, pe forum, vor ramane la fel ca si pana acum!
Imi spunea cineva ca nu e nevoie sa-mi justific gestul. Eu am ales s-o fac, in primul rand pentru ca nu am nimic de ascuns, pentru ca intotdeauna mi-am asumat ceea ce-am facut sau am spus si, nu in ultimul rand, pentru ca nu doresc sa fiu inclusa in niciun fel de discutie contradictorie sau aprinsa care s-ar putea, desi nu doresc, sa apara dupa aceste 3 zile de banari multiple. Cu atat mai mult, nu doresc sub nicio forma ca tocmai gestul meu sa cauzeze asa ceva! De aceea am simtit pur si simplu nevoia sa spun intr-un mod cat se poate de sincer, deschis si direct ce a stat la baza acestei cereri a mea, catre Domnul Felix, de a fi banata.
Vorba Carei..., sa ne dea Dumnezeu pace tuturor! Si, adaug eu, numai ganduri bune!

Ionela

Marmoset, trecutul este trecut. Oricine este binevenit aici atata timp cat respeca regulamentul. Pe timpul acestor 3 zile oamenii pe care tu ii iubesti si apreciezi au scris frumos despre plante si s-au respectat reciproc, respectandu-i totodata si pe cei plecati intr-un exil temporar.

Eu apreciez enorm faptul ca ai dorit sa oferi o explicatie si ti-am inteles punctul de vedere. Te respect pentru taria de a face acest lucru, desi nu era nici obligatie, nici necesitate. Este un gest de mare curaj si de asumare a raspunderii, in sprijinul celor ce s-au hotarat ca un nou start in activitatea Total Mush.

Consider ca orice alte comentarii pe marginea mesajului tau sunt de prisos. Multumesc pentru intelegere!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Claudiu

Am spus ca sper sa nu mai prindeti la de astea, in sensul incarcarii negative si nu ca vreun subiect ar fi mai mult sau mai putin serios.
Un subiect e un subiect. Ceea ce poate diferi si aparent a-l diferentia e modul de abordare al lui, unde o faci  si momentul cand o faci.

Comentariile la o declaratie-manifest sunt de prisos dar urarile de bun venit nu.
Bine ai venit din concediu Marmoset.

Am o nedumerire. Adresata corului antic si nu personajelor piesei. Exista un topic cu numele "De ce iubim ... " ? Nu cu de ce iubim nu stiu ce plante, e cu totul altceva, e un titlu literar. Dar de ce iubim ...? Sper sa nu fi scris pe acolo fara sa-mi dau seama de titlu si sa abordez asa o tema, mai ales cu tendinte explicative. Ar insemna ca am luat-o razna rau.
Iubirea e cel mai ilogic sentiment de care poate fi capabila o fiinta umana. Daca la oricare altul, fie el si cat de urat cum e ura ii poti gasi undeva o justificare explicativa, gresita sau nu, iubirea nu are nici o justificare. Este total irationala si imposibil de explicat. Nefiind posibile explicatii nu-i poti gasi nici cauze si in consecinta nu poti sa corectezi un astfel de sentiment cand o ia razna. Ura o poti autoanihila, iubirea nu. Cel mult poti astepta sa treaca si asta, in rest n-ai ce-i face.
Sper ca nu voi aborda vreodata aceasta tema.

Himmm .... daca citesc ce am scris mai sus vad ca tocmai am facut-o. Dar nu ma simt incarcat negativ, absolut de loc si desigur in consecinta nu astept nici un raspuns despre unde ar fi un astfel de subiect.  Asta pentru simplul motiv ca un astfel de subiect ..... nu exista, e doar o paranteza a mea devianta inspre contextul sentimentelor rascolite de anunturi importante si actiuni de solidarizare. Parca am trai o noua revolutie. Cea cu adevarat importanta in orice fel de lume am trai. Reala sau virtuala. Cea a definirii sau redefinirii "Eului". Daca va apare vreun raspuns voi sti sa-l abordez sau sa-l ignor in aceiasi maniera. Maniera bazata pe linistea interioara, liniste in care nici optimismul nici pesimismul nu mai conteaza. Liniste care e masura incarcarii negativa sau pozitiva. :D







stefana

Irina, fara multe si inutile vorbe, din partea mea :-*

Trofin Petrina

Quote from: opiadc on March 16, 2010, 12:15:52 PM
Eu sunt in expectativa..sincer,dupa toate cate au fost in ultima vreme, nu sunt chiar convinsa ca se va reveni asa de repede la normal...chiar sunt curioasa cum va evolua situatia...pana atunci, ma voi ocupa strict de comenzi si poate mai scriu ceva pe la gloxinii si achimenes...

Draga Monica eu cred ca ai toate motivele sa fii optimista in ceea ce priveste atmosfera de pe forum :) Dupa cum se vede cineva ( in principal cred ca e meritul lui Ionela si apreciez ce a facut pentru noi )a muncit enorm pentru a readuce starea de bine in mushuroi. Am revazut si atatia oameni care au cu adevarat ceva de spus si de la care avem multe de invatat ( ex Einsteinitza ). Si eu am sa postez pe unde pot dar asta nu inseamna ca nu citesc si ca nu apreciez :)
Sa avem o zi mununata  :-*
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

penelopa

Quote from: Ionela on March 17, 2010, 11:42:49 AM
Oameni dragi, meritul este al tuturor. Toti vrem pace si flori - cel putin eu asta vad analizand atmosfera de pe forum.
(Imi pastrez doar premiul dat de Clontzi in/la Nocturna ;) Sa nu radeti,  am muncit serios ca sa-l merit. :P )

Iar eu sunt, întotdeauna, un "critic" obiectiv.  ;)

Ionela

Doamna Myky, postarea Dvs. a fost stearsa. Acesta este un avertisment. Urmatorul derapaj de acest gen va fi penalizat cu ban de 30 de  zile. Multumesc!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Felix

In acest moment circula in TotalMush un curent subteran via Pm prin care membrii acestui forum sunt invitati sa migreze catre un nou forum.
Publicitatea este permisa aici, insa unii au o retinere in a vorbi direct, asa incat se prefera invitatiile facute pe ascuns :)

Numele acestui forum este Flower Power si poate fi accesat aici :

http://flowerpower.forumgratuit.ro/forum.htm

Doritorii se pot inscrie fara grija..nu se supara nimeni :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

vernil

Quote from: _Felix on March 17, 2010, 09:22:12 PM
In acest moment circula in TotalMush un curent subteran via Pm prin care membrii acestui forum sunt invitati sa migreze catre un nou forum.
Publicitatea este permisa aici, insa unii au o retinere in a vorbi direct, asa incat se prefera invitatiile facute pe ascuns :)

Numele acestui forum este Flower Power si poate fi accesat aici :

http://flowerpower.forumgratuit.ro/forum.htm

Doritorii se pot inscrie fara grija..nu se supara nimeni :)

Scuze de off, Felix. O parte din societatea romaneasca a ajuns si in virtual ... Forumul acela, asa cum a luat fiinta, imi aminteste de independenti ...

simonaelena

Personal pot sa spun ca mi-a placut gestul lui Felix. A dat dovada de maturitate si discernamant.
Si nu cred ca isi are rostul comentariul de dupa...... :-X

Felix

:) Nu deranjeaza absolut deloc reclama...aviz doritorilor. :)
Oricine este liber sa faca reclama la orice site(cu exceptii de bun simt bineinteles)..Nu este cazul sa se faca reclama pe ascuns...Acesta este un obicei gresit capatat pe alte situri cu mult mai putina "democratie" decat pe TM :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

Ionela

O fi aici dictatura, dar se respecta dreptul userilor de a activa pe n forumuri din n domenii si mai ales dreptul de a nu fi jigniti. Poate ma primesc si pe mine pe flowerpower ;)  
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai

Banuiesc ca ar fi onorati.......dar nu se stie niciodata ;)

Ionela

Quote from: Mihai on March 17, 2010, 10:26:17 PM
Banuiesc ca ar fi onorati.......dar nu se stie niciodata ;)

Mereu simpatic, Mihai ;) Cred ca totusi raman in regimul dictatorial ;D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Quote from: Ionela on March 17, 2010, 10:28:52 PM
Mereu simpatic, Mihai ;) Cred ca totusi raman in regimul dictatorial ;D
eu ma duc la sala de sport,sa fac genoflexiuni!

stefana

Quote from: simonaelena on March 17, 2010, 09:54:34 PM
Si nu cred ca isi are rostul comentariul de dupa...... :-X
De ce?
Eu nu i-as zice comentariu. Pentru ca n-a fost comentat nimic. Si mie imi aminteste de crearea unui alt forum, absolut special, Plantfanatics.
Ii doresc lui lolo multa energie pentru a conduce un forum tanar (chiar daca a fost creat acum aproape un an).

Ionela

CITITI CU ATENTIE ACEST ANUNT PENTRU CA NIMENI SA NU MAI AIBA NEVOIE IN VIITOR DE LAMURIRI SUPLIMENTARE:

1. Total Mush NU este proprietate publica. Aici se aplica regulile proprietatii PARTICULARE, administratorul putand decide asa cum doreste asupra a tot ce se intampla in ograda personala. Atata timp cat respecta regulamentul, orice oaspete este bine venit, apreciat si sprijinit.

2. Intentiile de a crea scandaluri/ controverse/ agitatie sunt intolerabile.   Din punctul nostru de vedere, ultimul scandal a luat sfarsit si orice incercare de a-l readuce in atentia membrilor va fi sactionata cu asprime.

In aceasta ordine de idei, postarea lui Mihail a fost stearsa. Acesta este primul si ultimul avertisment. Urmatoarea incercare de acest fel se va solda cu ban de 3 zile fara nici un alt preaviz (nici public, nici prin PM).

3. Postarile neavenite sunt sterse de moderatori, autorul fiind avertizat public o singura data, fara alte explicatii!

4. Prima sanctiune este ban de 3 zile, a doua este ban de 30 de zile iar a treia este stergerea contului fara avertisment.

5. Toti cei ce nu sunt de acord cu politica TM, sunt liberi sa plece pe alte forumuri fara suparare si fara ranchiuna din partea noastra. Nu este o optiune inteligenta sa ramana aici si sa duca un razboi cu morile de vant. Efectul va fi acelasi -stergerea conturilor - insa mult mai dureros.

6. Mesajele private cu caracter injurios adresate membrilor TM de oricare alt membru si ajunse la administratie vor fi urmate de STERGEREA CONTULUI AUTORULUI FARA AVERTISMENT. Nu permitem hartuirea/ alungarea nimanui via PM.

            Aceste precizari le-am facut impotriva vointei lui Felix care a refuzat de n ori sa le includa in regulament. Din punctul lui de vedere este stapanul TM si nu are de dat socoteala nimanui  despre ce si cum face la el acasa.

Cei ce nu se pot adapta, vor gasi cu siguranta alte terenuri de joaca unde functioneaza din plin legile democratice. Este numai si numai problema lor. Noi avem dreptul sa fim stiintifici, seriosi si exclusivisti. Vine cine vrea, ramane cine poate.

Sa scriem bine!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8