TAIEREA DE PRIMAVARA

Started by lordu, March 07, 2013, 12:47:30 AM

Previous topic - Next topic

sandaveturia

Es, nu zic, poate ai dreptate, au 2 ani, i-am invelit anul trecut un pic si imi propusesem si , in continuare, doar anul asta. Anul trecut a fost ok, valea la mine e ingusta si cu vanturi mari, temperaturile au fost joase. In vara au inflorit prima data in viata lor. Iarna asta n-a fost asa geroasa, dar gata cu invelitul, nu mai sunt copilasi!

Opal

Quote from: anasstasia on March 15, 2013, 09:12:06 AM
Eu nu vreau sa stiu ce e in capul lor cind ne vad cum ne agitam prin gradina.  ;D :D
Sa ti-l prezint pe barbata-miu care m-a sunat si mi-a facut capul calendar cum se prezinta gradina si m-a intrebat de trandafiri ,apoi de copii si la sfarsit a binevoit sa imi zica ca e sigur  ca io-s bine si ca sa am grija de gradina?
A avut noroc ca erau matusile prin preajma si nu l-am putut baga in ma-sa asa cum merita
Grija lui cea mare era gradina si trandafirii,nu copii sau eu
A fost chiar suparat ca n-am curatat gradina si e deja 15 martie

claude

Lasa, Opal, ca al meu suna si ma toaca la cap sa nu muncesc, sa nu ma obosesc, si o da dracului de gradina, si eu ma enervez teribil  =))    Nici asa nu-i bine, cu unu' ce te pazeste ca pe oua, ca in toamna ma furisam ca hotii sa mai fac cate-o groapa de plantare si ma prindea asupra faptului de fiecare data si facea urat ca de ce nu l-am chemat sa ma ajute  ;D  Dar mie-mi place sa muncesc in gradina, mai bine fac 10 gropi decat sa gatesc, de exemplu, si ma enerveaza sa nu-mi pot face damblaua ca el imi poarta de grija   ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Opal

Pot sa inteleg ca ma stie de atatia ani ca e satul de mine si de hachitele mele ,dar sa intrebe de gradina inainte de copii mi se pare exagerat
O sa-l pasca o surpriza,am de gand sa donez mai bine de jumate din trandafiri ca tot mi-a comunicat ca a mai comandat inca 15 trandafiri,pe care ma intreb unde o sa-i puna ca deja nu mai e loc
A avut proasta inspiratie sa-mi trimita si o schita cum si unde sa-i pun si o sa-i pun in gradinile prietenilor impreuna cu inca vreo 20 de alti trandafiri
Sunt o hahalera batrana,nu?
Nici eu nu le am cu gatitul,de aia sunt dependenta de matusi
Ma gandesc ca daca tot m-am obosit cu Mosii sa le pun la taiatul trandafirilor

claude

Quote from: Opal on March 15, 2013, 09:35:56 PM
A avut proasta inspiratie sa-mi trimita si o schita cum si unde sa-i pun si o sa-i pun in gradinile prietenilor impreuna cu inca vreo 20 de alti trandafiri
Sunt o hahalera batrana,nu?

Putin spus...de-a dreptul scorpie afurisita  ;D :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Cum sa scoti trandafirii???????:o
Mie mi-ar placea sa am subiect comun gradina cu Florin. Ma mai intreaba el din cind in cind, ca stie ca sint disperata insa este un efort evident pentru el.  Singurul trandafir de care s-a lasat impresionat este Eden Rose.

Opal

Simplu!
Eu n-am timpul fizic necesar sa ingrijesc vreo 70-80 de trandafiri,cu taiat,sapat gadilat si altele
Trandafiri au vrut sora-mea si barbatul meu,doar ca ei ii vor pt admirat
Munca si ruptul salelor imi sunt rezervate mie si eu nu vreau
Pot trai foarte bine cu jumate din trandafiri si din munca
N-am de gand sa fac gradina botanica  in curte si nici nu simt nevoia sa trec la sistemul sclavagist,eu fiind unicul sclav al familiei
Cum am scapat de o parte din pasaretul lu' barbata-miu asa scap si de trandafiri
Pasaretul i l-am donat soacra-mii ca e pasiunea lu fii-su si trandafirii ii donez la prieteni cu gradini mai mari,mai pasionati decat mine de balarii si cu disponibilitate mai mare de rupere a salelor

cristinaf

Eu cred ca efortul de a scoate vreo 20 de bucati de trandafiri maturi e mai mare decat ingrijirea lor. In toamna am scos vreo 5, si mi-am promis ca nu mai fac asta chiar de-or inflori o data la 2 ani. =))

anasstasia

Asa este! Si eu am scos citiva in toamna trecuta si a fost chinul de pe lume. Poti proceda cum fac eu cu ai mei. Crezi ca la mine sta cineva sa-i bibileasca? Nu-i tai, nu ii stropesc, ii mai ud cind ajung pe acolo si atit....

Opal

Io ii scot pe aia abia ingropati,deci sunt usor de scos!
Tu nu stai acolo de aia nu-i bibilesti
La mine ar fi sub ochii "soacrei" si m-ar comenta mereu ca nu frezez trandafirii

flordel

Nu mi se pare ca trandafirii necesita un efort mare de ingrijire, numai primavara cand ii tai e mai multa munca.
Iarasi nu inteleg de ce iti pasa asa mult de soacra?  ???
Vrei sa-i scoti numai ca sa te razbuni?  ::)

geodezia

 =)) =)) eu o vad destul de infipta cu picioarele pe pamint pe Opal nu cred ca ii iese din cuvint soacra ...eu cu soacra m-am impacat exceptional a fost o femeie super de treaba cu bunica sotului cu cea care am stat incasa am avut ceva de furca da s-a rezolvat si cu ea in 2 luni

flordel

Cum s-a rezolvat in 2 luni? A decedat? =))

geodezia

a fost problema ca la furnici de ierarhie .. baba a fost longeviva a trait 82 de ani 15 ani am trait cu securea razboiului pitita da cind fumam pipa pacii cind scoteam securea razboiului sa i-o arat ..
cu soacra m-am impacat bine ca a fost oropsita si de baba si de socru-meu
era o femeie tare cumsecade
cu baba am razbunat-o eu cu socru cumnata-mea cealalta
baba a trait cu mine domneste numai lapte de cuc nu i-am adus da cind salta clontu ii aratam poteca la fi-su si atunci se astimpara ca nici cu noru-sa sau cu ceilalti nepoti nu se intelegea si atunci din 2 rele statea cu mine eu fiind raul cel mai mic 

flordel


claude

Quote from: geodezia on March 18, 2013, 03:39:42 PM
a fost problema ca la furnici de ierarhie .. baba a fost longeviva a trait 82 de ani 15 ani am trait cu securea razboiului pitita da cind fumam pipa pacii cind scoteam securea razboiului sa i-o arat ..

=)) =)) =)) =)) Geo, esti teribila!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 ;D
Opal, daca tot ai fost de scord sa pun trandafirii, nu are rost sa ii  scoti, poate ai gandit bine la inceput!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Eu chiar nu vad ce e de bibilit la ei. In afara de udat si taiat primavara (noi nici taieri nu prea mai facem, ii lasam mai "wild"  ;D), chiar nu ai treaba cu ei. Pacat de Dumnezeu pentru munca depusa si banii aruncati. Binenteles, faci cum crezi tu ca e mai bine....

Opal

Ochii soacrei vorba vine
Soacra-mea sta in alta parte
Barbata-miu"s-a maritat",deci maica-sa n-are ce comenta in ograda mea
Es am fost de acord cu trandafirii ,nu ca barbata-miu si sora-mea sa-mi transforme curtea in gradina botanica si io sa sclavagesc dupa ei
Cum am un sot care nu se omoara cu statul acasa si toate grijile raman in spatele meu ,n-am de gand sa ma inspinez cu zeci de trandafiri si sa mi se atraga atentia ca trebuiesc sapati udati si sa am grija sa schimb pamantul din gradina anula ca e obosit si nu le prieste trandafirilor
Inteleg sa ma bucur de gradina ,nu sa fiu sluga ei
Am doar 24 de ore pe zi la dispozie si am un servici,3 copii de crescut,10 babe de dadacit,de facut cumparaturi,curatenie,spalat,dus copii la diverse activitati,dus animale la veterinar,platit facturi,facut reparatii si sa incerc sa imi mai traiesc si viata cand mai am timp
Pentru frezatul trandafirilor mi-au cerut unii 200de euro si pt abonament de ingrijire a gradinii 25 euro pe saptamana
Asta insemnand ca vine sa-mi grebleze gradina si sa ude nitel
Am vazut deja negru in fata ochilor
Problema e ca nici unul din" pofticiosii " la trandafiri n-are de gand sa puna osul la treaba si ma tot ameninta ca mai cumpara trandafiri si trebuie sa stopez nebunia

geodezia

 =)) =)) te inteleg scoate securea razboiului si arata-o nu-i lasa sa te domine numeric  :x te-au cotropit fizic si intelectual

Opal

Le arat farfuria cu miere ,nu securea
Ei cumpara trandafiri si io imi inzestrez prietenele care ma ajuta mult mai mult
Securea o tin ascunsa sub pat in caz ca fac razmerita
Azi am frezat o parte din trrandafiri in timp ce 20 dintre ei ne-au parasit plecand la casele lor
Abia astept ssa-i vad in cateva luni infloriti

claude

Quote from: Opal on March 19, 2013, 05:47:46 PM
20 dintre ei ne-au parasit plecand la casele lor
Abia astept ssa-i vad in cateva luni infloriti

Da' presupun ca nu astepti cu aceeasi nerabdare ca cei care i-au comandat sa vada gropile goale  ;D  =))   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu i-as fi scos numai daca erau soiuri slabe, care nu-mi placeau sau daca imi stricau design-ul gradinii. Atat.

lordu

Pina la coada taiem sau mai asteptam? Ca la ai mei le-au dat lastari de 2 cm, deja....
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )