Gradina noua la campie

Started by trandafira, March 10, 2013, 09:32:26 AM

Previous topic - Next topic

trandafira


trandafira

 Si buchetarul adus de la munte- pus pe pergola. Inca mai sufera dupa mutare!

trandafira

Yuka, impetuoasa in mijlocul rondului

trandafira

Si livada,ingrijita si tratata cu fitosanitarele din Rosetti.

trandafira

Am scos gazonul ca sa plantez lavanda

geodezia

felicitari
multa munca dar a meritat
frumos si trandafirul
poate ne pui si o poza cu floarea
numai asa sa ne ofticam ca tare frumoa a crescut

trandafira

A inflorit de 3 ori! Nu stiu de unde are asa energie. Si a si crescuuut!. Nu stiu ce sa fac, o sa rupa acoperisul foisorului.Caut poza.
Florile sunt prea grele si se lasa in jos. Culoarea este un grena puternic si culmea, are un miros suav.

trandafira

Cum am facut rondurile. Primele fire de gazon.

trandafira

alt rond. Am fost prea ocupata cu scoaterea gazonului si plantarea lui in alta parte, saparea  pamantului  si aducerea gunoiului de grajd pentru ingrasarea solului si am uitat sa fac poze cu aceste lucrari. Mi-am amintit de poze abia  cand am plantat euonymus si cele 2 hortensii care nu voiau sa infloreasca la munte si le-am adus si pe ele. Am pus si cineraria, tare-mi place aceasta planta de bronz cum ramane vie si mareata in ciuda gerului napraznic al iernii.

geodezia

tare frumos trandafitul dar indreapta-l catre casuta din spatele lui e pacat sa il ciumpavesti  +hug +hug +hug +hug

einsteinitza

Incepe sa prinda contur!
Si mie imi place trandafirul e foarte frumos!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Catelul imi place de mor! De trandafir nu mai spun, este foarte frumos! Buchetarul tau imi place de asemenea foarte mult!
Bravo pentru tot, ai transformat curtea!

claude

 No pe asta cu "scos gazonul si plantarea lui in alta parte inca n-am mai auzit-o pana acum"  =))  E mai usor de mutat gazonul decat trandafirii? Ca pe aici toata lumea muta trandafiri in draci, eu la 2 ani dupa ce s-au instalat si si-au facut prieteni in vecinatati m-am apucat de mutat la ei  =))

Ai investit ce va efort acolo, se vede!
Vad ca aud disparut niste poze, ma pregateam sa carcotesc pe tema sirului de tuia de la campie  ;D    Da' parca vad ceva conifere si in pozele de azi:D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Claude, tu arunci gazonul cand decopertezi o bucata de gazon? Eu nu arunc nimic. Scot dreptunghiuri cat mai mari si le transport acolo unde am nevoie. Le ud bine si cu picioarele le"aranjez" ca sa fie la nivel cu gazonul cu vechime pe acel loc .Dar despre tuia de ce carcotesti?

claude

Ai dreptate, si eu car gliile de pamant cu iarba cand sap cate-o groapa si le pun unde e nevoie. Eu ma gandeam ca decopertezi masiv, si mi se parea o munca de sisif, mai bine arunci samanta unde vrei gazon decat sa cari metri intregi de iarba  :D

Mda, cam ai dreptate cu tuia, e perfecta ca sa izoleze vizual, inclusiv iarna...ca altele care sa fie cu frunze si iarna nu prea sunt. Dar eu tot sunt impotriva    :D  Vad mereu ca, unde se construieste o casa, apar instant si sirurile  de tuia, si mie mi-ar placea uneori sa nu-mi vada in curte lumea care trece pe straduta, dar n-am unde sa indes toti trandafirii prin curte si gradina asa ca i-am plantat si de-a lungul tuturor gardurilor. Mai bine sa ma vada trecatorii in chiloti, cand ma dezbrac la 0 grade pe covorasul din fata usii dupa o plantare pe zloata si noroi decat sa vad sirul de tuia si sa n-am loc de ele pentru trandafiri =))
Asta pentru ca la mine nu e cu adevarat o gradina, aranjata cu gust, ci e o adunatura de trandafiri si altele, puse care pe unde s-a putut  +ham

P.S. E remontant trandafirul ala? E parfumat? Poate gasesti ceva poze cu floarea...ca poate la vara ma milogest de vreo 2 lastari  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira


geodezia

tu pui tuia ca ai spatiu
na avea soacra mea o tuie uriasa in fata casii
era ceva verde acolo dar altceva nu avea
na pina la urma cumnata a taiat-o si acum a umplut si ea cu trandafiri
am suflat pe ea
si de cite ori am luat ceva rose pt mine ii faceam si ei parte macar de o bucata pina a inceput sa ii placa si ei .
ea are noroc la prins cu petul asa ca prinde cu borcanul
pe undeva pe la munte inspre herculane am vazut o casa care are pe linga gard pe toata lungimea numai tui
adica vreo 50 m lungime si pe o parte si pe alta
ani trecuti nu avea altceva in curte anul asta am vazut ceva rose th 

trandafira

Sunt bune de umbra si perdea pentru cei care merg cu bicicleta ca sa .... nu intre in gard. Hihihi
Dar nu ati zis nimic de varza de Bruxelles! Eu nu am mai vazut pana acum cum este ea,cand am vazut ca, creste asa mare, am vrut s-o smulg si s-o arunc. Pe urma am vazut niste buburuze iesite la subsuoara frunzelor....Dar sunt tare greu de rupt verzicile. Doare policarul dupa aceea!

einsteinitza

Da, dar ce bune sunt verzicile alea in putin unt.... :-bd

Claude, esti la gand cu mine, nici mie nu imi plac tuiele aliniate, mai ales ca, dupa un timp, daca mai moare una, sau creste mai incet, sirul devine urat. Mai sunt si alte variante de perdea verde, de ex bambusul. Oricum, o sa isi faca roti inalte sa mearga pe bicicleta si sa poata vedea peste tuie! ;D de curiosi nu scapi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Am plantat in primavara,in afara gardului,  rizomi de hamei gasiti in crang. Am reusit cat de cat o perdea, la anul va fi si mai deasa. Doar ca mi-a cuprins si tufele de catina, mana maicii Domnului si zmeurii. Dar florile acum sunt de senzatie!

trandafira

@Geodezia : multumesc ! Am fost azi la gradina si trandafirul a inflorit iar! Baiatul care ma ajuta m-a intrebat ce facem cu crengile mari ca sunt ancorate de fantana si vor rupe acoperisul ei. Si eu i-am spus : " nu-l ciumpavesti!" Asa ca datorita Geodeziei, trandafirul a fost salvat si ancorat cu sarma de conductori electrici ( ca sa nu-i taie altceva din cauza schimbarii directiei) . L-am orientat catre acoperisul foisorului.S-a rupt pergola in timpul tragerii crengilor dar o voi schimba .Eu nu am vazut asa trandafir ! E ca si Grasy, catelusa, care mananca si boabe si supa cu carne dusa de mine si recompensele sub forma de feliute de carnat si vitamine, baga de toate in burtica ei care sta sa plesneasca! asa si trandafirul, creste, da crengi lungi si puternice, da flori mari frumoase pe care nu le tine pedunculul, creste iar, infloreste iar, ce mai, ii iubesc pe amandoi!

geodezia

Asa ma sa vezi ce frumos se va catara pe casuta
uite cum am avut eu paul trosonul l-am catarat pe bucatarie
si e super
mie peste gard mi-l ciumpaveste unchiul chiar daca i-am spus sa nu se mai atinga de el
tare tare ma scoate din sarite
ca vreau sa mai catar la anu alte creci pe bucatarie
a iesit super Trandafira  :yrk :yrk :yrk
e superb trandafirul tau
Poate Es stie ce rosa este

einsteinitza

Quote from: trandafira on November 15, 2014, 07:22:06 PM
Eu am inceput sa plantez polyanta. Doresc tufe arcuite, cu multi trandafirasi  care infloresc pe rand, nu mai vreau ramuri inalte puternice cu tepi care imi lasa urme in carne ( acum o sapt mi s-au inmuiat picioarele prima data in viata vazand ce mi-a facut un ghimpe mare si gros pe bratul stang). Mi s-a cam luat de ramuri groase si ghimpi ucigasei.

Quote from: anasstasia on November 15, 2014, 07:24:39 PM
Pai majoritatea trandafirilor au "gh
impi ucigasi"  :) Astazi am fost la curte si era sa plec cu o disectie de acolo si nu de la TH ci de la englezesti  :D

Quote from: einsteinitza on November 15, 2014, 07:31:37 PM
Adica specia, cel japonez? Cu floricele micute? Sau ai cumparat hibrizi?

Quote from: trandafira on November 15, 2014, 08:01:29 PM
Uite unul care imi place. L-am pozat azi cand am fost la gradina.


Quote from: einsteinitza on November 16, 2014, 07:52:56 AM
La asta te referi cand zici polyantha? Cum il cheama? Pare o floribunda obisnuita.... Dar culoarea e frumoasa, asa, delicat..
Ai plantat mai multi?
Eu ti-as recomanda de ex sa pui si cativa trandafiri alba, cel mai potrivit mi se pare Mme Plantier. Desi are inflorire singulara, are un frunzis frumos, intens, inchis, care ii pune in valoare florile, tufa ramane verde frumos, chiar si fara flori e decorativa,e parfumata splendid , face tufe arcuite cum cauti tu si aproape nu are ghimpi. E o eleganta parfumata! Nu ii trebuie nimic, nici ingrasamant, nici taieri, nici stropiri.

Quote from: trandafira on November 16, 2014, 08:11:27 AM
Ooo, ce frumusete de trandafir! Asa mi-as dori, cred ca numai tufe din acestea as dori sa am. Multumesc pentru sfat. Stii cumva, poate fi achizitionat doar prin comanda?
Ii pun  o poza de pe net. Splendid!


Quote from: einsteinitza on November 16, 2014, 12:04:29 PM
Nu ma refer numai la asta, l-am dat de exemplu, indeplineste multe din conditiile tale. Dar, um zicea ceva mai demult Claude, mai bine te uiti spre ceva oarecum vechi. Alba e una din clasele lipsite de pretentii, nu cere nimic de la tine, cateva exemplare bine alese si mai ales, LASATE IN PACE SA CREASCA NATURAL, asta cred eu ca vrei. Sau asa inteleg eu! +hypno
De exemplu alba semiplena, face si macese la sfarsit de sezon, e o masa de parfum, e sanatoasa, suporta si umbra, singura problema doar un val de inflorire. Dar asta nu te deranjeaza la liliac, pui liliac, magnolie sau iasomie, dar trandafirului i se cam reproseaza asta. Ma refer in general, nu la tine personal. Si nu ma refer doar la clasa alba, ci la vechituri in general.
Din Graham Thomas despre Rosa alba, ca sa iti ac pofta! ;D
"...pentru mine nu exista parfum de trandafir atat de pur si proaspat ca cel al lui "Maiden's Blush" , nici o floare semideschisa atat de atractiva ca cae a lui " "Celeste", sau frunzis mai sanatos ca al lor, si putine forme de trandafir pot concura cu Mme Legras de Saint Germain" sau " koenigin von Denmark". Trandafirii alba sunt superiori oricarei rase vechi prin vigoare, longevitate, sanatatea frunzisului, delicatetea culorii si puritatea parfumului."


Eu tot nu inteleg la ce zici tu poliantha. Nici nu cred sa mai existe prin comert asa ceva, sau ceea ce inteleg eu prin clasa asta. Chiar sunt curioasa ce si unde ai gasit....daca poti divulga...


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Alba Semi-Plena rose

www.youtube.com/watch?v=XQIEsJaWoyw


Trandafira, te rog posteaza din nou cele doua poze, nu le-am putut copia

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Iata: