Tratamente naturiste

Started by floare mica, May 10, 2007, 09:12:18 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Eu am incercat carpicon, il recomand sa fie folosit cu incredere de catre cei care au nevoie. Apoi, pe site, pot fi puse intrebari doamnei doctor, raspunde prompt oferind consultatii gratuite. De mare valoare. Ii multumesc din suflet ca ne ajuta. Este unul dintre medicii care cred in medicina oferita de mama-natura.

http://www.carpicon.ro/default.asp?appid=1550

dyadin

Va recomand pentru hemoroizi unguentul " Poco " si puteti sa-l procurati de aici:
Dipl.Ing. Mircea Pocanschi
Email: mirceapocanschi@yahoo.com, www.poco.ablog.ro
L-am folosit si intr-adevar face minuni.

Puteti procura diferite ceaiuri si tincturi de aici:

www.farmanatpoieni.ro
Eu am folosit ceaiul pentru afecituni tiroidiene si este foarte bun.

cara

pe pagina anterioara e intrebarea francescai despre mugurii de pin, mutata de la "Am o dilema"

gabriela jalba

Quote from: Francesca on April 30, 2009, 09:17:12 PM
Quote from: gabriela jalba on April 30, 2009, 08:25:28 PM
putin stiu,ca mugurii de pin(deci nu brad,molid,...) ca sa fie cu adevarat curativi,se culeg in februarie. IN REST...,NU MAI CONTEAZA CIND II CULEGI;NUMAI CRENGI SA NU FIE ;D


Deci nu mai are rost sa ii culeg.... :'( nu am stiut ca se culeg asa devreme si oricum in februarie inca era zapada pe aici(presupun ca nici mugurii nu au dat de atata frig)
Multumesc frumos , dna Gabi , pentru ajutorul dvs.De acum voi tine minte cind trebuie culesi.

Am citit ca atunci se culeg,cind sint maro,inchisi bine in carapacea lor. Cica atunci au tot ce-i mai bun nou  in ei. Dupa aia incepe sa lucreze "trezirea" si ar consuma din ce a inmagazinat.
  Eu culeg muguri de conifere atunci cind is cam de 3cm. Au acele strinse in jurul tijei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Vine vara si se anunta din nou calduri mari. Pentru cei care le suporta mai greu, un mic sfat, folositi cu incredere uleiul de menta, insa cu grija, nu mai mult de 4 picaturi pe zi. Ca sa fiti siguri ca nu depasiti doza, amestecati 10 picaturi ulei de menta  (adica 1/3 din sticla de la Plafar) cu 20 ml ulei de masline. Uleiul de menta este recomandat in foarte multe afectiuni, dar vara face minuni. Masati-va tamplele atunci cand sunteti indispusi sau aveti migrene.

doina

Vernil , mie-mi place uleiul de menta si in lampa de aromaterapie  ;)
Carpiconul supozitoare este excelent , multumesc pentru pont  :-* :-* :-*

martipan

Quote from: Vernil on June 09, 2009, 08:22:48 PM
Vine vara si se anunta din nou calduri mari. Pentru cei care le suporta mai greu, un mic sfat, folositi cu incredere uleiul de menta, insa cu grija, nu mai mult de 4 picaturi pe zi. Ca sa fiti siguri ca nu depasiti doza, amestecati 10 picaturi ulei de menta  (adica 1/3 din sticla de la Plafar) cu 20 ml ulei de masline. Uleiul de menta este recomandat in foarte multe afectiuni, dar vara face minuni. Masati-va tamplele atunci cand sunteti indispusi sau aveti migrene.

Suna bine,dar la mine e mai mult de natura reumatica durerea ... oricum e o reteta revigoranta  ;) , merita incercata !

doina

Quote from: Vernil on May 01, 2009, 10:43:36 AM
Eu am incercat carpicon, il recomand sa fie folosit cu incredere de catre cei care au nevoie. Apoi, pe site, pot fi puse intrebari doamnei doctor, raspunde prompt oferind consultatii gratuite. De mare valoare. Ii multumesc din suflet ca ne ajuta. Este unul dintre medicii care cred in medicina oferita de mama-natura.

http://www.carpicon.ro/default.asp?appid=1550
Multumesc Vernil , l-am folosit si eu ,  parerea mea este ca merita  :D

vernil


lyana

Quote from: Vernil on May 01, 2009, 10:43:36 AM
Eu am incercat carpicon, il recomand sa fie folosit cu incredere de catre cei care au nevoie. Apoi, pe site, pot fi puse intrebari doamnei doctor, raspunde prompt oferind consultatii gratuite. De mare valoare. Ii multumesc din suflet ca ne ajuta. Este unul dintre medicii care cred in medicina oferita de mama-natura.

http://www.carpicon.ro/default.asp?appid=1550

Si eu folosesc carpicon la recomandarea ta Vernil si tie Doina pentru detaliile date , este excelent , va multumesc din suflet fetelor pentru ajutor  :-* :-* :-* :-* :-*

ica

pentru ficatul marit si gras in afara de regim stiti careva vre-un tratament naturist?
Desi lumea progreseaza mereu, intotdeauna tineretul trebuie s-o ia de la inceput.(Goethe)

http://icapatrascan.sunphoto.ro/

stefana

Ceai de sunatoare, armurariu, anghinare ?

georgette

Quote from: ica on August 07, 2009, 10:25:08 PM
pentru ficatul marit si gras in afara de regim stiti careva vre-un tratament naturist?
la plafar gasesti doze de extract de rozmarin ...este bun in multe afectiuni ale ficatului si echilibreaza raportul intre colesterolul HDL si LDL..intra pe net la Hofigal- gemoterapie vezi ce gasesti!
Multa sanatate iti doresc!

penelopa

Da' vreun ceai care să mă ducă la 20 ani, ştiţi ?  ;D

floare mica

Quote from: ica on August 07, 2009, 10:25:08 PM
pentru ficatul marit si gras in afara de regim stiti careva vre-un tratament naturist?

Armurariul - Silybum marianum este cel mai eficient. Planta previne si vindeca mai multe afectiuni ale ficatului printre care:
steatoza hepatica, hepatite acute si cronice, leziuni hepatice formate in urma administrarii de medicamente sau dupa expunerea la substante toxice, ciroze avansate. Un medic naturist trebuie sa-ti prescrie un tratament cu capsule cu concentrat de silimarina. Din cind in cind te cheama la control, iti da un rind de analize si ajusteaza tratamentul daca e cazul.


simona72

eu am o problema cu parul alb care il am de la 19 ani si trebuie sa il vopsesc cam la o luna si jumatate si de aceea vreau sa incerc ceva natural.am incercat cu frunze de nuci dar am citit pe net ca si salvia este buna.astept sa vad daca  aveti aceeasi problema ca si mine si ce a-ti facut.sau exista in comert vopsele din plante?

lyana

Simona72 , din ce stiu eu , hena este vopsea naturala dar sunt pareri pro si contra la folosirea ei , ar fi minunat sa existe alta vopsea din plante , am evita tot ce este nociv pe piata  :-*


Fleurf

Simona n-ai incercat sa-l lasi asa natural? Cand este tot alb sau aproape devine mult mai interesant decat vopsit. Am vazut multe persoane cu el alb natur si mi-a placut cum aratau desi al fel ca tine nu erau in varsta. Mie imi place si asa "in doi peri" cum se spune popular.

gabriela jalba

Subscriu la ce zice Fleur:tot timpul de la 25 de ani m-a tot chinui sa-mi fac parul alb cu fel de fel de prostii!!! Clateste-l cu un nuantator ,da-i tente care te avantajeaza (albastru,rosu,....abia ghicite ca intensitate0 si o sa fie mult mai sic .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Sa profitam de ce ne ofera natura! Acum este sezonul urzicilor, faceti un ceai concentrat din urzici, clatititi-va parul cu el. Repetati tratamentul la fiecare spalare, timp de 2 luni, veti vedea cum parul devine mult mai stralucitor, mai rezistent si isi mareste volumul.
De fapt, exista o formula de ceai din mesteacan, urzica si nuc, in proportii egale. Dupa o perioada stresanta in viata mea, incepuse sa-mi cada masiv parul, devenise moale si lipsit de vlaga. Sfatul l-am primit de la un prieten medic endrocrinolog.
Va sfatuiesc ca atunci cand va clatiti parul cu ceai de urzica sau din cele 3 plante, sa folositi 2 recipiente din plastic (ligheane) ca sa nu aruncati de prima data ceaiul, il trasnferati dintr-o parte in alta.

penelopa

De ce să plimb ceaiul dintr-un lighean în altul?  :o
Am făcut şi eu tratamentul acesta dar, după ce mă clăteam odată cu apă, a 2-a oară o făceam cu ceaiul respectiv în care puneam şi o lingură de oţet de mere.
Acum, deşi m-a părăsit mult păr, am devenit cam comodă. >:(

vernil

Quote from: penelopa on April 15, 2010, 10:58:17 PM
De ce să plimb ceaiul dintr-un lighean în altul?  :o
Am făcut şi eu tratamentul acesta dar, după ce mă clăteam odată cu apă, a 2-a oară o făceam cu ceaiul respectiv în care puneam şi o lingură de oţet de mere.
Acum, deşi m-a părăsit mult păr, am devenit cam comodă. >:(

Plimbi ceaiul dintr-un lighean in altul ca sa faci mai multe clatiri, sa patrunda bine in porii care se deschid cand te speli cu apa calda. Da, uite ca am uitat de otetul de mere, bine ca l-ai amintit.  :-*

einsteinitza

Nu stiam de asta cu otetul de mere. Ce bine, am otet facut de un vecin  care are multi meri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Este bun si pe interior - otetul de mere. Mi-aduc vag aminte ca exista o asemenea cura, numai ca am uitat esentialul: la ce folosea...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8