Zmeura,mure,afine...

Started by roxy, August 12, 2006, 05:52:57 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Mur fara spini:
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/gradina%20mea%202009/?action=view&current=P1280612.jpg
Nu este in gradina mea ci in a vecinei,dar toti lastari productivi au "fugit" prin gard la mine in gradina ,asa ca recolta o vom imparti. :D

Fleurf

Intai se intind cracile peste gard si apoi urmeaza lastarii pe sub gard  :D Si eu am mur din asta tot de la vecinul  ;)

gabriela jalba

eu am mur de ala salbatic,care nu stiu cum a ajuns la mine(cred ca asa am mostenit gradina...) dar deani de zile ma lupt cu el. As incerca si eu cu de asta,si citeam acum in urma...:am uitat Fleur sa-ti zic anul trecut sa-mi aduci si mie...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

Poate ne mai intalnim in toamna asta Gabi  ;)

gomez99

Quote from: Fleur on July 10, 2009, 10:17:05 PM
Intai se intind cracile peste gard si apoi urmeaza lastarii pe sub gard  :D Si eu am mur din asta tot de la vecinul  ;)

si pe crengile intinse peste gard a facut fruncte? sau numai pe lastarii iesiti din pamint?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

bella_donna

Ieri am cumparat un mur fara spini.
Aveti idee despre ce e vorba?

cara

este vorba despre un mur fara spini! 



:D

bella_donna

Merci pentru explicatie  ;D
Oricum, momentan l-am cazat in pivnita, pana sa-l plantez...tre' sa ma lupt cu zapada si gheata.
Mi s-a parut interesant, imi plac murele la nebunie, dar eu stiam rugii aia care te inteapa de numa-numa!

penelopa

La mine n-au rezista nici murii cu spini dar  murii fara spini. :(
O sa incerc niste nuri ...... cu spini. ;)

gabi_gabriella

Eu am luat acum 2 ani unul , si inca traieste .Anul trecut  a facut cateva mure si o coarda noua , dar cred ca nu i-am dat destula apa , ca erau cam anemice (murele)

gentiana

coarda  de mur ai ingropat-o?
io am 3 afini de cultura(cica pot sa ajunga la 1,8m)ai mei (mai in iarna supravietuisera) acu maxim 30 cm......oare cati ani mai astept?

vernil

Es, ce bine ca ai reaparut pe aici, sa-mi dai si mie sfaturi si indicatii cum sa plantez zmeura si cocazul, ca vrea fiica-mea in gradina  :D ... Normal, astept sfaturi de la toti cei in masura sa-mi spuna cum obtin productie record la ele  :D

einsteinitza

Coacazul il pui intr-o zona unde sa nu-l bata soarele toata ziua, ii place zona mai racoroasa. Il plantezi ca pe orice alt arbust, fara vreo grija speciala.
Zmeurul  e in ghiveci?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Ambele sunt ambalate de firma Yurta,nu sunt in ghiveci; coacazul e rosu, zmeurul scrie pe el "Rubin bulgaresc". Am comanda de la ea sa-i caut si afin ... Spatiu in gradina e suficient, iar umbra pe masura. Ce fel de pamant are nevoie ? Udarea rara, abundenta ?

einsteinitza

Da-l incolo de afin. E pretentios, nu merge oriunde. Are nevoie de racoare si de sol acid. Altfel , doar supravietuieste.
Mai bine ia-i o Josta.
Coacazul merge bine in zone mai racoroase, dar  reuseste sa se afapteze si pe la campie. E un arbust fara pretentii, udare moderata, taiere primavara.
Zmeurase pune cu musuroi, sa stea sub el pana iese singura, da lastar prin musuroi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Si la ce adancime plantez ? Ca azi mi-am rupt oasele prin gradina sapand ... Fiindca a luat 3 bucati de zmeur, unul l-am pus unde am zis eu ca-i bine ... insa nu am sapat ;prea adanc, ma gandesc ca n-am facut bine ... Sta in vecinatatea unui trandafir, oare se vor simti bine unul langa altul ?

gentiana

Vernil,zmeura e cotopitoare,io zic sa o iei de acolo ca va invada trandafirul si -l va sufoca

vernil

Multumesc de informatie, Gentiana. Pentru copilul meu, voi muta trandafirul. Prefer sa aibe ea zmeura la geam, asa cum si-a dorit.

gentiana

nu poti sa lasi trandafirul si sa muti totusi zmeura,ca e mult mai putin sensibila?
oricum anul asta nu se va bucura nici macar de flori de la zmeura

vernil

Quote from: gentiana on March 13, 2010, 07:56:22 PM
nu poti sa lasi trandafirul si sa muti totusi zmeura,ca e mult mai putin sensibila?
oricum anul asta nu se va bucura nici macar de flori de la zmeura

Niciodata nu voi alege intre dorinta copilului meu si un trandafir. Niciodata.

gentiana

spusesem altceva dat e ok

sicamin

Am vrut sa-mi maresc numarul de afini din gradina mea si am cumparat unul de la SemLuca.Arata destul de bine si "radacinile" nu am putut sa le vad ,fiind impachetate intr-o folie. Ajunsa acasa m-am grabit repede sa-l pun in gradina langa ceilalti. Insa cand l-am despachetat ,nu avea nici o radacina.  L-am pus totusi intr-un ghiveci ,ca poate mai da ceva din el . Exact asa au fost si rododendronii (azaleea de gradina) pe care tot de la ei i-am cumparat. Sant tare dezamagita de data asta de firma lor. :'(



gentiana

eu am luat de la yurta si de la inca o firma si  au fost ok
acu am luat mur "thornfree"

Mihai

Nu poti returna produsul,ca mari sperante nu cred  sa mai  fie .
Crezi tu ca il poti salva?

gentiana

ar fi trebuit sa se duca inapoi sau  cu bonul la protectia consumatorului