Hello

Started by LiviuB, September 12, 2013, 06:50:31 PM

Previous topic - Next topic

LiviuB

Salut,
Ma numesc Liviu, sunt din Iasi(vad ca suntem cativa ieseni pe aici ;D), am 27 ani, student la peisagistica.In putinul timp liber ma impart intre o mica gradina si micile mele proiecte pentru blog.
Sper sa ne intelegem bine si sa schimbam cat mai multe informatii. ;)

gabif1966

Bine ai venit si sunt convinsa ca vei gasii multe lucruri utile aici.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

Rux

Buna Liviule! Prezinta-ne mica ta gradina ,daca vrei.

LiviuB

Buna Rux,
Nu am o gradina f mare,in jur de 700mp.Intr-un capat e pazita de 2 stejari care au aproape suta,multa vie,meri,pruni,gutui.Din ce am experimentat eu pe acolo,cel mai bine mi-au mers rosiile,castravetii,salata si telina.La restul legumelor fie am gresit eu cu ceva,fie nu m-au placut semintele cand le-am manipulat.Nu pot sa spun ca am foarte multe plante decorative,am cativa trandafiri,vreo 3 specii de mac,gura leului si foarte multe suculente.
Cea mai buna cultura e cea de pir care ma omoara incet si sigur,acum il dau cu ierbicid,il ard,il sap,il scot si el scoate capul in partea cealalta de gradina si-mi face cu  mana.

Rux

Asta cu pirul ,e  cu bataie lunga. Greu sa biruiesti ,dar nu te lasa. Mai stiu si pe altii care duc lupte ....
Altfel ,din descriere ,pare o gradina  faina.  Avind pregatire  de specialitate ,in timp o modelezi cum ti-o doresti. Ai timp ca est foooooarte tanar.

mihail

 Personal folosesc doua metode, functie de ce urmeaza sa plantez pe acea suprafata si de cati bani este dispus sa cheltuiasca beneficiarul:
1. execut o ardere , utilizand un dispozitiv special, dotat cu butelii, cateva arzatoare, toate montate pe o axa cu doua roti.
2. aplic un "tratament" cu bioxid de carbon. Este costisitor, deoarece inpune o aplicarea unei folii etanse pe suprafata si apoi cisterna cu gazul respectiv. Insa metoda este 100% ecologica avand un randament tot de 100%. A doua zi se poate planta orice.
Aceasta metoda am utilizat-o la Parcul Copiilor din Timisoara.

einsteinitza

Ce sens are informatia asta? Cine poate folosi metoda in gradina?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

NOTA: Am oscilat daca sa mai spun ceva despre Roundup, considerand ca este bine cunoscut.
...Insa, a ajuns si in tara noastra, generatia a treia: Roudup Energy. Acesta este chiar specatculos daca este aplicat ca la carte: 3-4 "sedinte" la distanta de 7-9 zile, lipsa precipitatiilor cateva ore, aplicarea dimineata devreme, sau seara tarziu, reglarea corecta a duzei pompei, respectarea cu mare strictete a dilutiei.

http://www.monsanto.com/global/ro/produse/Pages/roundup-energy.aspx

Pt. dicotilele aparute printre plante, trandafiri etc, acolo unde nu se poate "izola", utilizez Roundup Gel:

http://www.lovethegarden.com/product-details/roundup-gel

einsteinitza

Este un topic de bun venit, nu de chimicale!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

salut salut
na e bine de stiut cu gelul eu folosesc roundop simlu anul asta am dat cu glifortin
NA offtopic da e buna informatia
mai aflam si noi despre noile metode aplicate pe suprafete mari
la noi la tara cica sapa e inamicul nr 1 al pirului
am patit-o eu rau de tot pe o suprafata de 70 mp si pina nu l-am ars intr-o vara cu roundup nu s-a lasat dus
acum am alte feluri de buruieni am dat cu motocoasa  acum si cind o rasarii soarele sper sa intru si cu motosapa