azalee de gradina

Started by bubu, June 01, 2007, 07:01:18 PM

Previous topic - Next topic

bubu

De curind am cumparat de la florarie o azalee de gradina. Inca nu am  transplantat-o . Are cineva in gradina?Oare va rezista afara sau mai bine o las in ghiveci?Va multumesc

gabriela jalba

Rezista afara,dar protejata peste iarna.Nu am, dar am citit despre ea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bubu

 E clar,va ramine in ghiveci. Multumesc, Gabriela. Sa fii sanatoasa,tu si florile tale.!!Buburuza

maryana89

Daca ai scos-o afara, poti ingropa ghiveciul la nivelul solului, in turba sau in pamant necalcaros. Asa ii poti mentine o umiditate uniforma. Toamna, inainte de prima bruma, azaleea se transfera in casa. 
In general, foloseste vase nu prea mari, mai scunde.
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

einsteinitza

Azaleea de gradina nu se transfera in casa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

ES 99 ,imi dai vesti bune!!! Daca rezista la asa frig,pot sa-mi bag si eu una-n gradina!!!!! ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Nu numai ca poti,e musai!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Schnuppe

E superba ! Presupun ca e aia galbena . Ai putea sa juri ca e lalea , dar te cred pe cuvint  :D

einsteinitza

Ai dreptate,aproape n-o vedeai,de aia am mutat-o lalelele se inmultisera cu obraznicie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Gabi, ai inteles gresit.
Tu nu ai azalee de gradina. Ale tale sunt de camera (Sau, poate ai si nu stiu eu  ???)
Azaleea de gradina se comercializeaza in ghivece dar traieste in gradina, afara.
Seamana oarecum cu azaleea de camera dar are frunzulitele si floricele mai micute.
Eu am pus in gradina 2 azalee si 2 rododendroni acum 2 ani.  Rododendronii  s-au uscat dar azaleele se fac tot mai mari si mai frumoase pe masura ce trece timpul .Acum sunt pline de bobocei micuti. Iarna nu le pretejez in mod special. Am pus, asa ..... ca sa nu zic ca n-am luat masuri,  cateva crengute de brad in  jurul lor. O sa le fac poze.

lala

Despre azalee voiam sa stiu si eu cate ceva,nu am avut curaj sa pun in gradina.Am inteles ca are nevoie de sol acid si nu stiu daca gradina mea le poate satisface.Daca ma gandesc mai bine, eu am pus in gradina erica si calluna si le merge perfect(le-am ajutat cu un pic de rumegus in pamant) si presupun ca ar merge si azaleea nu?Locuiesc aproape de focsani,vara e foarte cald si iarna bate vantul in nestire,ce parere aveti? :-\

gabriela jalba

Pene,tu ai inteles gresit!! Eu vreu sa-mi cumpar una sa plantez,ca nu am avut curaj! Nu-i vorba de alea de camera!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Am cumparat si eu seminte de azalee de gradina sau godetia cum se mai numeste ,dar eu stiu ca asta e planta anuala care se inmulteste prin seminte,sau voi vorbiti de alta planta ?.Nu am stiut ca azaleea e perena

einsteinitza

Godetia nu e azalee de gradina.Poate e o denumire ad-hoc data de comercianti pentru vanzare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Godetia e planta anuala. Comerciantii o vand cu denumirea populara de 'azalee de gradina' .

penelopa

Deci, azalee de grădină am şi eu 2. Nu le-am pus în pământ acid că nu ştiam atunci chestia asta dar, s-au prins şi rezistă de 3 ani. E adevărat că nu s-a dat în spectacol cu florile dar ..... înfloreşte în roşu-grena.
Le-am plantat în locuri diferite. Voiam să mut una din ele lângă cealaltă fiindcă în locul unde am hotărât eu s-o pun, nu i-a prea plăcut. Cealaltă e mult mai bogată şi mai frumoasă.
Dar, dacă Genţiana zice că nu prea le place să fie mutate .............. nu ştiu ce să fac  ???

penelopa

Are o culoare dulce.
Acum că am aflat cum stă treaba cu azaleele astea, îmi voi mări colecţia la primăvară.

lala

Quote from: penelopa on January 21, 2010, 02:16:31 PM
Are o culoare dulce.
Acum că am aflat cum stă treaba cu azaleele astea, îmi voi mări colecţia la primăvară.


da unde sunt ???ca am strabatut toata gradina iar si nu am dat de ele???

penelopa

Le-a şters Genţiana spre a nu mai agasa mulţimea  cu postările ei peste tot. >:(
Dar, vezi , la Grădina Elf că a pus acolo un link cu azaleele de grădină.

Mihai



Azalee de gradina pe numele ei .....Maruschka :D

vernil

Mihai, dar ai plantat-o la umbra, sub un copac ?

Mihai

Nu,este intr-un ghiveci mare si este pe terasa din spatele casei.

vernil

Ai putea sa o pui intr-un ghiveci foarte mare, numai cu turba. Gasesti tu un loc umbros, sau macar sa aibe soare doar dimineata. Am si eu o azalee de gradina care primeste soare 3 ore, intre 9 - 12. A crescut superb, am procedat cu ea exact cum ti-am zis tie .

penelopa

Quote from: Mihai on May 11, 2010, 10:25:07 PM
Nu,este intr-un ghiveci mare si este pe terasa din spatele casei.
Şi de ce n-o plantezi în grădină? Ţi-e teamă? :)