Primul la start

Started by einsteinitza, May 04, 2014, 05:31:45 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Cred ca este interesant un clasament alt randafirilor care infloresc primii, ca si cel al celor mai tarzii, care prelungesc sezonul.
La mine, primul era rugosa rubra,sa vedem anul asta, fiindca am cativa spinosissima si cred ca ei vor incepe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  In momentul asta nu am niciunul inflorit, dar cu boboci mari, pe punctual de a se deschide, am doi: Gloire de Dijon si Leveson Goer, amandoi Bourboni.

Carina

La mine rugosa rubra e primul anul asta (a inflorit chiar azi), urmat de Belle Poitevine, care cred ca se deschide maine, si probabil Therese Bugnet. Toti din neam de rugosa
De obicei White Roadrunner era cel care deschidea balul, dar anul asta i-am aplicat o taiere drastica si vad ca se recupereaza destul de greu  :-\
Am si un spinosissima in gradina, Single Cherry, dar la cum arata bobocii cred ca va fi pe locul patru sau cinci. La concurenta cu rosa hugonis sau persian yellow, vedem cine o sa fie mai harnic

einsteinitza

Cum e Belle Poitevine, parfumul ma refer? E mult diferit de rubra? E un trandafir care e mult laudat pentru rezistenta si aspect de trandafir romantic fara pretentii selecte, dar cu un parfum de vis....

Da, se zice ca ntai sunt rugosele, apoi sinosissima si apoi restul. La sfarsit, cei mai lenti, care lungesc sezonul departe in fara, ramblerii multiflora.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Verific anul asta, pentru ca la mine Belle Poitevine e mai in spatele stratului si ajung greu la el

Schnuppe

Eden Rose are deja o floare deschisa aproape complet . James Galway in acelasi stadiu dar cu 3 flori . Munstead Wood are cam 5-6 flori in stadiu de deschidere a petalelor . Probabil urmatorul este Crown Princess Margareta .

Probabil depinde si de zone .

gabi_gabriella

La mine  rugosa rubra a inflorit de o saptamana foarte devreme anul asta
Il urmeaza (probabil pe maine )  unul galben care nu stiu cu precizie ce  este, probabil Golden showers

claude

La mine primii sunt rugosele, azi a inceput sa se deschida prima floare la Blanc Double de Coubert, in 2 zile se deschid rubra si Rose a parfum de l"hay. Boboci mari are si Gloire de Dijon
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Sigur depinde si de zona, dar primii sunt primii in fiecare gradina, e clar ca rugosele detin suprematia! Apoi probabil vin spinosii! :D acum realizez ca eu am intrat cu trimmerul in rugose,ca se facusera de nedescris, si asta foarte tarziu! Deci eu sunt de vina ca nu sunt primele. Am sa vad la gradina mamei ca acolo nu a taiat nimeni nimic, avea un Moje Hammeberg, sa vad daca infloreste. Oricum , la noi nu a inflorit inca nici Spirea! Abia acum incepe.
Eu cel putin sunt curioasa si cine sunt ultimii, la mine multiflorele, Apple Blossom infloreste dupa ce termina toti!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rose

La mine podiumul este detinut de The Dark Lady, Monica si Winchester Cathedral. Ultimul tin sa mentionez  ca este amplasat in plin soare, pe radacini proprii, anul II.

http://nicoletadaniela.sunphoto.ro/2014_Trandafiri/96964600

flordel

La mine a inceput sa infloreasca Mutabilis si Cubana.

einsteinitza

Mutabilis, mutabilis, e viu! Astept poze!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

La mine clar chippendale cu boboci mari de acum 3 saptamani si acum are si flori trecute:

free pic

print screen windows

Rose

Superbi! Si verzuliul tare mult imi place, de Chippendale m-am indragostit! +dns

Rux

Pentru cine doreste Chippendale a avut la Praktiker. Stiu ca a l-am luat si eu.
Anasstas ,superbi trandafiri ai. +apl

anasstasia

Chippendale e un trandafir minune. Infloreste permanent, fara odihna iar floarea este superba.

gabi_gabriella

Ce frumos e verzuliul, dar nici ceilalti nu-s de lepadat!!

anasstasia

Cel verde cred ca este super green. Chiar arata foarte bine, nu ma asteptam sa iasa precum in poza.

einsteinitza

Sunt curioasa cum va evolua asta in conditiile tale,a vand in vedere ca e un trandafir pentru florarii, cred ca e primul prin gradinile forumului de genul asta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ma da cald mai aveti voi daca s-au deschis rosele  +apl +apl
la mine inca boboci

zamfira

Foarte frumosi trandafirii vostri timpurii!

einsteinitza

Va rog mult sa pastrati linia topicului, e deja varza! Aici e vorba de trandafirii care deschid sezonul!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Rose a parfum de l'Hay, o floare plata ca o farfurioara si Jacqueline du Pre. A inflorit si o piticanie de Nevada dar cele 3 flori de pana acum le-au halit nesimtitii de gandaci parosi  >:(  Toata ziua umblu pe la toate florile si culeg scarboseniile alea, ca mananca tot

      

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

la mine astia 4 cam in acelasi timp dar ala rosu e de vis a explodat toata panoplia in 2 zile la fel si cecil bruner
zic ca sunt frumusei toti

geodezia

si