Exemple pozitive

Started by Felix, February 02, 2015, 11:45:55 AM

Previous topic - Next topic

Felix

Sa dam si ceva exemple pozitive de pe la noi si de prin lume :

http://www.stirileprotv.ro/lbin/video_embed.php?media_id=61629302&section=20559


...si din Croatia unde s-au anulat creditele la banci ptr cei mai saraci:

http://www.cnbc.com/id/102388026
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

claude

Asta cu stergerea creditelor mi se pare o masura absolut aiurea! De ce ti se pare tie pozitiva? 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Felix

Ei, nu s-au sters toate...doar cele mici la cei mai saraci...ca masura de ajutor social :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

claude

Ar fi interesant de stiut dac ape aia la care le-au sters datoriile ii impiedica o buna bucata de vreme sa mai ia vreun credit...Eu cred ca era mai constructiv daca statul prelua asupra lui creditele, in sensul ca platea creditul la banca si recupera, in rate mai mici, banii de la cel sarac, care totusi trebuie sa plateasca, nu sa se gandeasca ca si data viitoare va face la fel
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Felix

Cine a suferit din greu nu cred ca mai repeta prea usor greseala :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

geodezia

Na eu m-am iprumutat de cind ma stiu fie ca car fie In banic dar nu mi-a platit nimeni imprumuturile chit ca am prins si dobinda de 150 % prin ani 90
la mine in sat a luat un nene imprumut din asta  sarac omu rupt de sarac  cica mitiv la banca sa se privatizeze I-a si murit muierea intre timp saraca cred ca de necazurile care le-a patit ( a facut cancer din ala rapid in 3 luni a fost gata )
si ce credeti ca a cumparat ?
telefoane tablete si alte prostii din astea
se falea pe centru uite ce mi-am tras eu
na acum sa platim noi creditele lor ?
eu nu sunt de accord
frate ai fost in faculatatile mintale cind te-ai imprumutat
asta este riscul frate
si eu sunt datoare la banci la car-uri nici eu nu mai stiu pe unde si am avut 3 in faculatati dar nu o sa pretind sa imI plateasca alti imprumuturile mele
asa ca na cum sa platesc eu pentru alti dupa ce ca suntem jupuiti de impozite si taxe cam 80% din salariu
sa mai platim si pt prostia altora
sa si-o plateasca farte singuri sa se imprumute la car-uri si sa plateasca

einsteinitza

Pana la urma, fiecare trebuie sa fie responsabil pentru faptele sale, de ce trebuie sa le arunce in cârca altuia? Cu sistemul asta, poate ca trebuie iertatisi cei care fura o găina, ca, de, e ceva minim, nu știa ce face. Si eu am exemple de oameni de prin Slanic care trăiesc din ajutoare si si-au cumpărat tot felul de tâmpenii in rate, cum ar fi congelator! Ce sa facă cu el, sa cheltuie curent? Când nu au după ce bea apa! Iar acum au primit hârtie de la portarei........ca bineînțeles ca nu au plătit ratele! Iar acum sa suporte alții prostiile si îngâmfarile lor! Pana la urma si daca le preia statul datoriile, statul nu e ceva din ceruri! Sunt tot bani ai oamenilor!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Felix

Aveti dreptate ca fiecare trebuie sa isi asume deciziile...insa mai este un aspect de luat in calcul...atunci cand omul si-a luat un credit, de ex....poate ca banca l-a facut sa creada ca va avea de platit numai 2 lei/luna...insa cu timpul a mai schimbat conditiile si omul a ajuns sa dea 7 lei/luna...caz in care nu ar mai fi luat acel credit ,daca ar fi stiut.
Nu zic sa plateasca statul , ci poate ca si bancile ar trebui sa suporte ceva pierderi .
Cum ar fi sa iei produsul de pe raft si cand ajungi la casa sa vezi ca te costa dublu, dar sa nu mai ai optiunea de a renunta la el ?
In situatia francului elvetian, de ex, clientii au fost amagiti de catre banci ca e cea mai sigura optiune, si eventual le-au oferit-o ca pe unica cale de a accesa un credit.A fost asta o pacaleala sau nu ?
Eu nu sunt de acord cu creditele, ptr ca acestea duc la cresteri de pret anormale...totul ar fi mult mai ieftin daca oamenii nu ar lua pe credit, ci doar cand isi permit.
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci