Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

larisa

pentru a fi bine inteleasa,as dori sa specific ca ,multi dintre noi am procurat sau primit o floare cu o anumita denumire.uneori a fost corecta ,alteori nu ,dar noua ni s-a intiparit in memorie ,acea denumire.
Penelopa ,eu am promis la unele persoane ,episcia albastra ,de aceea am aratat cum arata floarea care le-am promis-o
pentru a nu-si face iluzii

penelopa

Cred ca ai dreptate, Larisa.
Am bantuit si eu acum pe ..net si am vazut ca  episcia mea (la fel ca prima din pozele tale) este tot o kohleria. Dar asta am afirmat si eu ca este o kohleria numai ca,  asa cum bine ai sesizat,  la inceputurile mele kohleriene,  unde m-am interesat mi s-a spus ca planta mea se numeste episcia.
In imaginile de pe net am vazut o oarecare diferenta intre kohleria si episcia.
Deci: Cara si Diana....... aveti kohlerii  (sper sa nu aveti si kolici dupa disputa noastra   :D)

larisa

eu nu consider nici o disputa ci doar o clarificare.daca am fi fost cine stie ce cercetatori mai ziceam,ca aia aveau de impartit ceva ,dar noi!

in concluziue; la cit mai multe kohlerii si episcii

myky

e superba, necesita acelesi ingrijiri, presupun

penelopa

Da, Myky. Se ingrijesc toate la fel
Da` poate deschidem un "new topic"  cu Kohleria la "Plante de interior".

floare mica

la kohleriile mele le spun episcia ca asa am vazut intr-o revista,dar ce importanta are din moment ce se ingrijesc la fel
asta este una dintre kohleriile mele


[attachment deleted by admin]

penelopa

Bine ca ai intervenit Floare mica (mica dar.... peste tot:  am mai vazut .... undeva... episcia ta   ;))
Tot la fel am patit si eu  cu a mea. Toate indiciile ma duceau la denumirea de .... episcie. Da`,  vorba ta,  ce mai conteaza?! Cert e ca tot din kohlerii face parte. 

floare mica

Pene,ma bucur mult, ai spirit de observatie,aceasta floare e favorita mea indiferent ca se numeste kohleria sau episcia ;) ;D

penelopa

Am primit un butas pe care l-am prins sub pet. Seamana cu o urzicuta.
Ce-o fi oare?

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Pare a fi o varietate de lantana....sanse mari sa ma insel!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mamaruta


penelopa

Sa va mai dau un indiciu care nu se vede  in poza:  toata planta are o culoare mai  inchisa:  ceva spre..... grena si prezinta o usoara "pubiscenta" (se simte doar la pipait  :D).

floare mica

o fi vreun soi de Achimenes ca si aste flori au "pubiscente" :D

sicamin

Pene ,am si eu o planta din asta de vreo doi ani. Nu infloreste (sau cel putin la mine nu a inflorit) dar daca-i ciupesti varful se ramifica si face o tufa frumoasa,altfel creste ca un bat si cheleste de frunze. Voi pune mai tarziu poze recente.

penelopa

Pune  si tu poza, Sica,  sa vad daca e aceeasi. Oricum,  imi place si fara flori.  E atat de frumoasa si sanatoasa ca imi vine s-o pup in fiecare zi.

eu

S-ar putea sa fie SCUTELLARIA. Am vazut ceva asematator intr-un solar la cineva dar era plin se daunatori. Este inrudita cu Jacobinia. Nu-mi dau seama prea bine din foto.

penelopa

Ce era plin de daunatori, EU? Planta sau solarul ?

eu

Planta. Voiam s-o cumpar, am pus mana pe ea, am intrebat cum se numeste. Au dat din umeri dupa lungi indicii date de mine s-a elucidat misterul. Dar cand m-am uita pe dosul frunzelor, groaznic. Si musculite si purici.

penelopa

I-am ciupit varful si am constatat ca are si un miros placut,  deosebit......... ceva in genul lantanei.

Danadea,  cred ca de la tine am acest lastar. Nu vrei sa ma lamuresti ce mi-ai  dat?

cara

dragele mele, tot gugălind io dupa diverse plante, am dat in sfârşit de planta despre care vă întrebam la pagina 6 din acest topic.
se numeste, pâna la urmă tot cu ...dendron!
adică leucadendron safari şi, e drept, e din familie de protea.
va dau şi link, să vedeţi şi alte minunăţii din specia asta. (şi nu numai...)

http://www.expflowers.com/yms/default.htm

penelopa

Daca cumva va mai intereseaza cum se numeste planta mea, am sa va spun tot eu, ca Danadea s-a informat si m-a informat:

Ia auziti aici:  "Plectranthus ciliatus -  Drege".
Ce ziceti   :D

floare mica

In sfirsit,bine ca ne-ai spus cum se numeste( numele popular este "Drege"?)  si ne-ai lasat iar cu ochii in soare :(
continua cercetarile si spune-ne daca face flori :D

penelopa

Face si niste floricele mici si marunte pe o tija de vreo 5-7 cm dar, nesemnificative. Planta este insa frumoasa.... fara floricele.
Daca nu ma credeti,  uitati-va aici:
"http://www.plantsafari.com/Catalog2/Detail 00960.html"

myky

ajutati-ma si pa mineee ca ma lasa nervii, am cautat pe tot netul si nu reusesc sa dau de ea

floare mica

Seamana foarte bine cu Streptocarpus rexii, cu frunze ovale si flori mov-bleu  :D