Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

roxanicibogdanici

sa va arat si eu cateva tufanele:

anasstasia

Ce frumoasa este bila din ultima poza.  +apl

roxanicibogdanici

si mie imi plac astea rotunde mai ales ca isi pastreaza forma de la un an la altul ( cu putin ajutor la ramurelele  ce ies din decor) . Tufanelele sunt flori de sezon ce-mi plac foarte mult numai ca sunt in avangarda iernii care nu-mi place deloc >:(

anasstasia

Acestea sint ultimele cumparate. Miine merg la tara si le plantez.


roxanicibogdanici

cea din a doua poza este superba !Paca are mijlocul mov ?  Imi spunea un vanzator ( si producator) de crizanteme ca e mai bine sa le plantezi inainte de  a se desface florile , atunci cand bobocii sunt mici ( si nu stii ce culoare au ;D). Asta pentru ca m-am plans ca niste crizanteme achizitionate in urma cu 2 ani au murit.Si anul asta am plantat cu flori deschise si sunt curioasa cum vor supravietui

anasstasia

Serios???M-am dezumflat cu totul... Pai de ce sa se intimple asa, nu inteleg. Ca le plantez cu balotul de pamint...De ce sa moara??????? >:(

doinabacau

Daca nu sunt protejate cu  mranita sau frunze,crizantemele nu rezista la geruri mai mari,asta e cauza din care dispar. Multa lume  le scoate inainte de bruma si le pastreaza in incaperi neancalzite,bucurandu-se multa vreme de frumusetea lor si chiar in beci.

anasstasia

Dar eu vorbesc de tufanele, nu de crizanteme. Stiu ca acelea nu rezista iarna afara, dar nici tufanelele?

cristinaf

Eu zic sa le musuroiesti in primul an, cat inca nu sunt prinse. Cred ca e singurul ajutor care le poate fi dat.
Si eu am 4 buc plantate in toamna asta, acelasi lucru am sa le fac.

Mihai

Cele mai harnice.Mai sunt cateva ,dar nu s-au deschis florile.

gabriela jalba

Roxanici,mie imi plac ale movii din poza trei. Dar...Toate-s frumoase!!!!!
Anastasia,mi-emi place mai mult prima,poate unde am eu rosie. Poti planta linistita. A trei din postarea mea (aia rosie) am primit-o anul trecut de Mihail si Gavril. Maare si inflorita superb. Am plantat-o dupa 8 noiembrie,si nici nu am musuroit-o. Io merg pe principiul ca aia care are de trait,traieste !!!Sint crizanteme care rezista peste iarna afara. Unele mai fitzoase,musuroite,altele mai "invatate cu greul",nemusuroite. Acum le am pe toate acoperite,si pina nu trece valul asta de frig nu mai umblu la ele. Cum se face bine,mai fac poze.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Asa Gabi, vorbesti pe gustul meu!  +hug

doinabacau

Quote from: anasstasia on October 28, 2012, 02:24:17 PM
Dar eu vorbesc de tufanele, nu de crizanteme. Stiu ca acelea nu rezista iarna afara, dar nici tufanelele?

Imi cer iertare, cum sunt atatia hibrizi,poate ca noile plante nu sunt atat de rezistente.
Si eu am pierdut tufanele,dintre cele mai frumoase si m-am gandit ca au avut prea multa umiditate,in perioada rece.

Carina

Eu am patit ca Roxana, am avut tufanele care au rezistat prima iarna iar dupa a doua n-au mai aparut  :-\
Am impresia ca e adevarata teoria aia, ca trebuie plantate primavara sau in august-septembrie cand apar prima data prin magazine, ca sa aiba timp sa se prinda inainte sa vina iarna.

Dalia

Si la mine unele tufanele au trecut iarna, iar altele nu. Cred ca depinde de soi. Am mai cumparat cateva in aceasta toamna, si sper sa le admir si la anul. Cat a fost cald, le-am udat zilnic, fiindca am constatat ca frunzele se cam pleosteau sub actiunea soarelui. Le-am analizat ieri, si am vazut ca au dat frunze mici, noi, la baza, asa cum se intampla si la aster. Ma gandesc ca treaba asta este un semn bun, fiindca ele vor fi cele care vor da ramurile din anul viitor.

doinabacau


Dalia

Cam astea ar fi noutatile, in materie de tufanele, din aceasta toamna:


flordel

Imi plac mult tufanelele, nu-mi pot imagina gradina toamna fara ele. ;D
Foarte frumoase, de mult caut si eu una care sa fie mai mult inspre rosu, asa cum am vazut la tine.
La mine au supravietuit de la un an la altul, am pierdut numai una pe care am mutat-o.

einsteinitza

Din astea care se vand acum, bile?
La mine nu raman decat un an, maxim doi.
De aceea m-am reorientat spre aster, deja am o mica colectie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: Carina on October 29, 2012, 05:37:02 AM
Eu am patit ca Roxana, am avut tufanele care au rezistat prima iarna iar dupa a doua n-au mai aparut  :-\
Am impresia ca e adevarata teoria aia, ca trebuie plantate primavara sau in august-septembrie cand apar prima data prin magazine, ca sa aiba timp sa se prinda inainte sa vina iarna.
Asa a mi s-a intamplat si mie, Carina!
Nu cred ca tine de "teoria" de care zici tu, ci mai degraba, de soi. Cele mai rezistente sunt tufanelele rustice care n-au nevoie de nicio protectie. In rest, toate tufanelele sunt hibrid care nu rezista mai mult de un an neprotejate. De crisanteme nici nu mai vorbesc, ca trebuie trecute peste iarna la ghivece si ghivecele undeva, la rece si la adapost.
Anasstasia, tufanelele tale nu sunt din cele comune. Sunt sigura ca nici nu sunt tufanele, ci un soi de crisanteme.

flordel

Eu am si din alea bila, au rezistat la mine, dar eu am gradina intre case, e mai cald, mai protejat de vant, ce sa zic...

anasstasia

Of, tare m-a suparat ce mi-ati spus....Sa le musuroiesc ca pe trandafiri? Sa pun o tona de pamint peste ele?

doinabacau

 S-ar putea si cu un bidon taiat,ca la trandafiri...

claude

Nu cred ca e bun bidonul...nu tine cald  ???   Incearca cu un morman de frunze, Anas
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Quote from: Carina on October 29, 2012, 05:37:02 AM
............................
Am impresia ca e adevarata teoria aia, ca trebuie plantate primavara sau in august-septembrie cand apar prima data prin magazine, ca sa aiba timp sa se prinda inainte sa vina iarna.
Asta fara doar si poate !!!! Cu cit le plantezi mai tirziu,cu atit riscul e mai mare.
  Cred ca e cam in ceata treaba cu tufanele si crizanteme. In zona mea,tufanelele( tot crisanteme,nu ? ) sint cele cam la 50cm si cu florile mici, grupate in buchetele. Restul..sint "crizanteme ".Prima poza postata de mine,sint inalte cam de 80cm.Le zic crizanteme.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=