Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Pe masura ce imi vor inflori,am sa pun poze.Prima tufa,inflorita tirziu,dupa ce a scapat de frunza nucului ce ii tinea umbra :
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona2

Eu le-am cumparat pe dumnealor :      

simona2

Aceasta este cumparata anul trecut :

ionut

Pene,Ozi,incolonate sau neincolonate :D va astept la primavara sa va cumparati flori din "gradina lui Ion" :D
ma voi stradui sa am un sortiment cat mai variat

myky

eee, lume noua!
ma rog, nu chiar noua, ce patisi bre?

ozimandias

Doamne ajuta... credeam ca nu mai spui asta...

Dar Ionut, fie vorba intre noi, eu nu am gradina si tot locul din apartament e plin... Poate vin doar asa, sa vad gradina lui Ion  :D

lala

Da pe restul nu ne primesti Ionut?
:'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

ionut

Lala cum sa nu va primesc,dar ele si au manifestat dorinta in scris :D primesc pe toata lumea cu tot dragul

penelopa

Quote from: ionut on October 26, 2008, 05:44:19 PM
Pene,Ozi,incolonate sau neincolonate :D va astept la primavara sa va cumparati flori din "gradina lui Ion" :D
ma voi stradui sa am un sortiment cat mai variat

Uff,  Ionuţ, cât am sperat să spui asta  ;)

mamaruta

Ionut, si eu vreau sa ma incolonez cu fetele astea! :-[ Daca vor sa ma lase acasa, sa imi dai de stire! Ca sigur vin si eu!

valentyna

ura!!!mi-am luat gradina.anul asta o voi amenaja si o voi aduce la forma dorita ,iar la anu o voi imbogati cu flori si pomi ;)

cara

congratuleishans!
cat de mare? unde? cum?  ;D

einsteinitza

Bravo, felicitari, ce inseamna o amenajezi,adica ce-i faci?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

valentyna

 :D terenul este in oras.in jur de 500mp,dar jumate il folosim sa construim o casuta,iar restul are deja vreo 20 de pomi fructiferi.m-am gandit sa-l terasez(nivelez) un pic,sa scap de buruieni.mi-am plantat cativa trandafiri si cateva bulboase.vreau sa mai plantez pomi si trandafiri deocamdata.incetul voi reusi sa o transform intr-o gradina de vis,sper. :D

penelopa

Bine ai venit în gaşca grădinăriţelor, Valentyna!
Vei vedea câte satisfacţii îţi va da o grădină în aer liber.
Munca va fi dublă dar, oricum o vei amenaja, pentru tine va fi grădina de vis  ;)

cara

Quote from: valentyna on October 27, 2008, 09:03:07 PM
incetul voi reusi sa o transform intr-o gradina de vis,sper. :D

si eu am sperat, pana m-am apucat.... ;D

si da, va fi de vis. eu am cosmaruri frecvent!  :D

Codruta

Quote from: cara on October 28, 2008, 09:43:40 AM
si eu am sperat, pana m-am apucat.... ;D

si da, va fi de vis. eu am cosmaruri frecvent!  :D

Ca bine graiesti soro... ;D mai ales cand ai gradina mica si le vrei pe toate. Si eu am visat mult la gradina mea si peste vara am fost de multe ori dezamagita de aspectul general. Ma bucura fiecare floare in parte dar in ansambul am fost cam dezamagita... plante care nu au rasarit, plante care au crescut unele peste altele, plante care nu se asortau prea bine unele cu altele, etc... Asa cand iti place planta in poza dar nu stii nimic sau mai nimic despre ea. Acum visez ca la anul va fi mai bine :)

Erwin

Fetelor, speranta moare ultima! ;)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

einsteinitza

Cara, tu nu vorbi, ti-am dat deja solutia, foloseste-o ca n-ai a te plange.
Codruta, ai iarna la dispozitie.Foloseste-o . Ia un caiet gros si fa o lista a plantelor tale fiecare  pe o pagina, unde scrii inaltime latime, mai ales la arbori si arbusti, perioada de interes, daca are doua perioade cu atat mai bine, ce culori are in perioada de interes, cerinte cu privire la soare-umbra, perioada de taiere. Apoi,cand ai lista completa,continui cu o liasta cu plantele dorite, tot in acelasi fel. Si apoi desenezi gradina, incepi sa le desenzi in teren,asa incat sa ai ori cate o planta cel putin din fiecare categorie in fiecare zona de vegetatie, fie le grupezi ca in fiecare anotimp o zona de gradina sa devina zona de interes.Atunci vei vedea ca e mai usor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Măi, Căruţâ, fatâ ( ;D) ,  fă-i şi Valentynei o grădină a ei la "Amenajări grădini" şi, astfel, vom lăsa Crisantemele şi tufănelele curate .
Dă-ţi acordul, Valentyna  :-*

lala

mada,vezi ca tu ai treaba cu alegeri,alea,alea ;D ;D ;D

georgette

Quote from: ionut on October 26, 2008, 06:47:14 PM
Lala cum sa nu va primesc,dar ele si au manifestat dorinta in scris :D primesc pe toata lumea cu tot dragul
Neica Ioane,pai daca e pe scrise..iaca scriu si eu..dar sa nu te uiti chioras cand om alerga prin gradina ta si om vrea din toate florile... :D :D :D
ia de pune pentru la primavara salvie  si "argentea" sau cum o fi chemaind-o..ca tare bine le sta impreuna..mi a ramas inima la ele..si musai vreau o "banda" pentru la anu' asa...

gabriela jalba

N-ati mai pomenit nimic de reginele toamnei......!!!!

           Ce ziceti? mie imi place tare mult. De trei ani e plantata,dar abia anul asta a ajuns si ea sa faca floare neastingherita. Ma rog sa tina timpul bun,ca mai am inca patru varietati care trebuie sa infloreasca.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

Ionut,da te-ai uitat la pozele de la Slanic??ai vazut cate suntem ??? ???

georgette

Quote from: lala on October 29, 2008, 09:30:33 AM
Ionut,da te-ai uitat la pozele de la Slanic??ai vazut cate suntem ??? ???
Lala,la cate fire are el ,din fiece culoare si din atatea sortimente, de la primava pina-n toamna..ne apuca ameteala pe noi si naduful ca n avem unde le pune pe toate!! :D
Si unde  pui ca nici noi nu venim cu mana goala...