Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Imi plac grozav tufanele tale, Emilia! :-bd

geodezia


emilia68

Multumesc Paunita, de aia imi plac astea timpurii ca infloresc inainte sa vina frigul...

Flordel, esti draguta multumesc! M-am uitat la tine in albume ...si tu ai o multume de tufanele splendide.....daca vrei din ale mele iti dau cu mare placere!

Geodezia,  :-*

anasstasia

Emilia, sint grozave!!! Le-ai cumparat de undeva anume??? +hypno

Carina

Si eu voiam sa te intreb asta  :) Sunt foarte frumoase si daca sunt si timpurii, atunci e perfect
Ale mele toate infloresc tarziu si daca prind o ninsoare in octombrie, cum s-a intamplat anul trecut, adio flori  :-\

emilia68

Multumesc fetelor!  :-*

Le am de mai multi ani...primite de la o tanti vecina , care le-a adus din Ungaria!

anasstasia


claude

am si eu o tufa care a inflorit, galbene...mi se par ca ale Emiliei...le pozez maine si vi le arat...au flori micute dar sunt foarte frumoase. Am cumparat cand am fost la cimitir toamna trecuta si un ghivecel mi s-a lipit de mana, cum sa merg acasa cu mana goala  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

astea-s tufanelele de care va spuneam, flori micute, 3 cm diametru, dar mie imi plac mult

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Superbe!
Mi-a luat si mie Florin 3 ghivece cu flori albe, galbene si mov. Le-a cumparat din dedeman. Credeti ca au sanse sa reziste daca le plantez saptamina viitoare sau mai bine astept primavara?


penelopa

Quote from: anasstasia on October 07, 2012, 07:34:53 PM
Superbe!
Mi-a luat si mie Florin 3 ghivece cu flori albe, galbene si mov. Le-a cumparat din dedeman. Credeti ca au sanse sa reziste daca le plantez saptamina viitoare sau mai bine astept primavara?
Daca sunt tufanele si nu crisanteme, atunci rezista peste iarna afara.

claude

acuma explica tu Pene draga care-s unele si care-s altele, te rog  :D  Ca eu de crizanteme le stiu pe alea cu flori foarte mari, in rest nu stiu care-i diferenta intre ele  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Si eu stiam la fel. Am tufanele: sint cele cu flori micute si muuuuuuuulte.  :)

gabriela jalba

Aoleu!!1 ce minunatii !!! Mai trec pe aici!!! Sint fan crizanteme,si am si poze... Cum mai prind ceva timp,mai intru !!!facem schimb; dau tot ce va place.
:-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

emilia68

Draga Gabriela, asteptam pozele.....si eu sant fan crizanteme si tufanele... :D

gabriela jalba

 :-* :-*

       
  pina acum,numai atit. Cum se anunta totusi vreme buna(pentru ele ),sper sa vad inflorite si celelalte. Sigur mai am 9 varitati (pot fi mai multe,dar asa in viteza, zic 9 )
  Tufanele,sint alea pitice. Eu am si crizanteme (port inalt) cu flori in buchete ,si florile mici.
Claude ,alea galbene...pe ce-o sa vrei tu ! Ce zici?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia


gabriela jalba

Tare-mi plac . Toamna,impreuna cu daliile,craitele,salviile,craitele cu port inalt,gura-leului,garofitele, dau culoare gradinii. Trebuie sa va marturisesc ca stau cu foliile intinse, si cu ochii pe http://www.accuweather.com/en/ro/pascani/273702/daily-weather-forecast/273702?day=6 ca sa previn ravagiile unei brume.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Quote from: gabriela jalba on October 14, 2012, 06:38:24 PM
  Claude ,alea galbene...pe ce-o sa vrei tu ! Ce zici?

Gabi, cu tot dragul si fara nimic  :D  Doar ca din pacate va trebui sa astepti pana anul viitor ca acum m-am uitat, dar n-am de unde sa separ, radacina e mica desi ele au ramificat foarte bine, era doar un fir toamna trecuta cand le-am plantat. Sau, daca gasesc, cand cumpar pentru cimitir, iti iau si tie  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

NUstea se inmultesc tare usor. Cind se faneaza florile,tunde-le si pune butasii in apa. Inradacineaza tare fain. Sau in banuti de turba. O sa fac poze la ce am obtinut eu din asa o butasire.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Aha, no bine, pun butasi in banuti de turba  ;)  oricum, eu daca mai gasesc si alte culori vreau neaparat sa iau, ca-mi plac grozav, au florile micute, cam 2,5 cm, dar frumoase si parfumate
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Quote from: claude on October 08, 2012, 07:20:35 PM
acuma explica tu Pene draga care-s unele si care-s altele, te rog  :D  Ca eu de crizanteme le stiu pe alea cu flori foarte mari, in rest nu stiu care-i diferenta intre ele  +ham
No, draga Claude, tufanelele sunt crisantemele cu flori mici si fara fite, iar crisantemele sune tufanele cu flori mari si pline de figuri  ;D =))

claude

No multam de esplicatiune   =))  Deci tot ce e mare e cu fitze?  ;D =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Nu draga mea !!! Cele din prima poza sint cu port inalt,si nu-s fitoase!!! Incep sa infloreasca de la sf. de august,si mai infloresc inca si acum. Sint primele din "colectia' mea, care infloresc. Am sa mai pun poze,si am sa si zic care-s inalte.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=