De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Cu riscul sa ma spurcati pentru gusturile mele, ma tot uit in ultima vreme la Rosa chinensis mutabilis.
Acesta ar fi .
Problema este ca nu m-am edificat daca supravietuieste la noi, dupa mine din cate am citit, ar fi cam la limita. Il are cineva care poata sa ne spuna mai multe? Bine, nici nu stiu de unde sa-l iau daca as vrea.

einsteinitza

Rezistenta este de 7b da, din cate am vazut ,a fost introdus prima data in Elvetia.
Poate ca ti-ar place un Rugosa, chiar dac floare nu are exact culoarea, ca forma si vigoare e la fel, si infloreste printre primii primavara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

7b am vazut si eu, ceea ce  este cam sensibil, dar cica ar face mereu flori, si mi se par interesante asa, de la rosu ciclam la galben. Si Rugosa este frumos, dar parca Mutabilis asta imi place mai mult. Helpmefind il da 7b, dar altii il mai dau si 6. Ma tot gandesc la el de cateva zile, dar probabil voi renunta daca nu il mai are nimeni sa ne spuna daca supravietuieste sau de unde ar putea fi achizitionat.
Mai am un Gina Lollobrigida care l-am luat asta vara fara sa stiu care este rezistenta la inghet si care este dat tot 7b, voi vedea la iarna daca ingheata sau nu.

einsteinitza

Uita-te la rugosa pe forum este topic separat, daca vrei in primavara iti dau butasi.Are niste macese nebunie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am mai aflae un site cu Ebb Tide, nemtesc, unde au si alte nebunii, printre care un rougosa inchis la culoare
http://groenloof.stauden-und-rosen.de/index.php?seite=verkaufsliste
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Basyes Purple imi place la nebunie, iar descrierea culorii si a tufei pe HMF imi intareste convingerea ca e o splendoare, dupa gusturile mele. :o
Site-ul e grozav si ca prezentare, e un determinator de nadejde, asa mi-ar place sa facem si noi la inceputul fiecarui soi pe care il prezentam.Floare, frunza matura, dispunerea spinilor, frunze tinere.La inceput parea un site slabut, fara prea multe fasoane, dar e excelent.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

De unde le gasesti??? Ce interesant, pozele par facute de ei si neprelucrate, poate ma insel.
Frumos si Basyes Purple-ul asta (care nu-mi pare purple) , imi place foarte mult centrul, interesant...

einsteinitza

Cauta sa-l vezi pe HMF, acolo ai poze de la crescatori.
Ce-mi place ca dau si macesele, tufa, tot ce au despre soiul respectiv, la majoritatea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Am gasit si eu alt vanzator care il are pe Ebb Tide sau Purple Eden, mi-a intrat in cap ca-mi trebuie trandafirul asta. Daca comanda cineva din afara trandafiri si exista si acesta in sortiment eu ma abonez cu una bucata.
http://www.vierlaender-rosenhof.de/teehybride.htm
Si Es, m-am uitat destul de atent la Basyes ala, floarea este foarte frumoasa si interesanta, parca ramurile par grena (frumos), dar incearca sa gasesti mai multe poze cu toata tufa in ansamblu. Zic asta ca am senzatia ca nu se vor vedea prea bine florile... Ele nu sunt mari, inchise la culoare si daca se pierd in vederea de ansamblu?

einsteinitza

Nu, florile de rugosa sunt destul de mari si, desi tin cam doua zile, apar mereu.Eu sunt foarte fan rugosa.Infloreste primul, este extrem de sanatos si are parfum de vis.
Oricum, sugestia ta e buna, voi mai cauta, dar oricum comand cate ceva de acolo sigur.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Sa inteleg ca ati inceput sa comandati deja?

einsteinitza

Nu, ne mutam de la un furnizor la altul ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Am mai gasit ceva:http://www.jonestherose.co.uk/?option_one=cluster_flower_floribunda&product_id=503&charity%20=%20charity, au trandafiri de la Weeks Roses, Tom Carruth. Aici v-am pus link-ul de la Midnight Blue, se pare ca livreaza si in restul Europei.

einsteinitza

Ce interesant, exact astia au fost mentionati azi si pe forumul Peter Beales. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

ma'friends,ce activitate laborioasa duceti.......... :D

Mihai

Pana la urma v-ati decis ce sa comandati? :D

einsteinitza

Prea multe optiuni si prea putine fonduri.
Vrea cineva comanda de la nemtii aia?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

mi-ar placea charles du gaule , dar vb ta fonduri putine
oricum am umblat -de vreo 2 zile-  la ochit trandafiri pt butasi

Mihai

Nene Costeo,nu e cam tarziu pentru ochit?
Intreb si eu,ca un novice ce sunt........

costieanuconstantin

pt mine nu ,se poate si mai tarziu un pic  ca sa iasa din vegetatie !!!
acum urmaresc doar .

einsteinitza

Inteleg ca trecem la metode ieftine.
Am putea face o chestie.Nu stiu daca merge, sa vedem.Undeva la profil, fiecare sa treaca oferta de butasi. Neaparat butasii se dau la schimb.Fiecare are undeva la numele de utilizator o lista cu ce trandafiri are, din care vrea sa dea butasi.Cine se inscrie trebuie sa dea acelasi nr de butasi la schimb.Asa, schimbul e fair play. Ce ziceti?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

costa transportul cu mult mai mult decat butasi in sine
ne adaptam si noi la posibilitati :'(

Mihai

In acest caz,ce-i ieftin este si mai ieftin,nu? ;)

Schnuppe

Si ce faci daca cineva iti cere si tu nu vrei nimic de la el ? Il refuzi ca nu-ti plac trandafirii lui dar stai cu oferta de butasi in continuare  ?