Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

Daka

Quote from: penelopa on August 12, 2010, 03:30:12 PM
Eu cred că, totuşi, există o explicaţie:  seminţele au fost aduse de vânt sau de  vreo cioară care le-a scăpat din cioc (pasărea proastă a crezut că-i vreo nucă  >:D) sau, pur şi simplu,  le-a scăpat Sica din greşeală în timp ce făcea însămânţările de primăvară. >:D

Eu am o astfel de experienţă cu o clematită. M-am trezit într-o primăvară cu o clematită într-un loc în care n-a existat niciodată planta asta şi unde eu n-am plantat sau însămânţat vreodată aşa ceva. Pliveam şi am dat peste un lăstar ce părea a fi clematită. Am lăsat să crească şi aşa am văzut că e o clematită mov. Am întrebat vecina de vis a vis dacă bătrâna care a locuit pe vremuri aici a avut clematită mov în grădină. Nu a avut! După ce mi-am frământat neuronii o vreme, mi-am adus aminte că înainte cu 2 ani cumpărasem eu o clematită mov pe care o plantasem în cu totul altă locaţie şi care a murit după ce a făcut 3 flori prăpădite. Am reuşit să adun seminţele unei flori de la ea, odată cu alte seminţe  de alte flori. La sfârşit, am constatat că nu mai am floarea uscată de clematită. Atunci am fost sigură că acolo unde a ieşit clematita mov , pierdusem eu  floarea uscată de clematită. :)


nici o pasere nu e asa de proasta sa ciuguleasca boabe de datura !! asta imi aduce aminte de neste vraji care faceau unii cu boabe de porumb dungate
... boabele vrajite i se aruncau in cale destinatarului iar vrajitorul a spus clar nici o pasere nu se va atinge de boabele alea... ci numai oamenii, ca astia din urma sunt prosti si nu vad... aveam si o mamae a unui vecin...din galati .. care spunea acelasi lucru... si ea avea boabele ei .. 40 la numar...
acu nu stiu de clematita nimic... are ceva alcaloizi ?

Ionela

Nu am timp sa detaliez, insa da, exista alcaloizi  si in clematite. Cred ca iubitorii de Clematis stiu mai multe in aceasta directie. Si avem cativa aici pe forum ;)

PS Daka stimabile, versurile pe care le postezi inchid in ele adevarate filosofii... M-as bucura daca ai face si traducerea - nu toti stim engleza de nivel literar si apare un sentiment de ... excludere.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Da, sunt interesante versurile alese de Daka,te starnesc sa gandesti mai adanc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Daka, daca to ai fost in sud, de mai mergeai putin mai in jos gaseai o planta care sa-ti dea fiori mai ceva decat datura colorata a lui Pene.
Mai in sud, adica mai spre Grecia.

Arata ca o planta tropicala dar nu e tropicala. Sunt curios daca a vazut-o careva sau daca o are. Cica se adapteaza si in zone mai reci, mai in nord.

Cum Wikipedia permite distribuirea imaginilor ei, pun o imagine multumindu-le si bineinteles citand sursa

http://fr.wikipedia.org/wiki/Dracunculus_vulgaris



Vedeti mustele? E polenizata in principal de muste. Cica floarea are un miros preferat de vrajitoare. Ce zici Pene te tenteaza?  ;D

Poze bune si pe varianta in engleza.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dracunculus_vulgaris

Scuze in romana nu are pagina.

Poze frumoase si din Creta, aici:

http://www.flowersofchania.com/html/dracunculus_vulgaris.html

Sa nu uit sa scriu numele plantei: Dracunculus vulgaris?

Daka, ce zici de planta asta? O stiai?

penelopa

Da, Claudiu, mă interesează  >:D  ............... mai ales, pistilul ei. ;D
ps. Dacă mai aduc în grădină , pe lângă brugmansiile şi daturile pe care le am şi Draculus ăsta vulagar, o să spună "gurile rele" că sunt o vrăjitoare perversă. >:D

einsteinitza

E o culoare superba.
Apropo de mustele de pe langa ea, am observat ca la crinii turban alb cu ciclam, mereu e plin de muste scarboase, verzi. L-am dat cu insecticid, ca erau oribile, stricau floarea. Dupa doua zile, au reaparut.Nu inteleg de ce sunt atrase, ca nu prea miros.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: penelopa on August 14, 2010, 12:43:13 PM
Da, Claudiu, mă interesează  >:D  ............... mai ales, pistilul ei. ;D
ps. Dacă mai aduc în grădină , pe lângă brugmansiile şi daturile pe care le am şi Draculus ăsta vulagar, o să spună "gurile rele" că sunt o vrăjitoare perversă. >:D

Doamna cu vrajeala, daca imi permiteti o sugestie de landscape, plantele astea ar arata bine daca in spate, fiind plante de talie mare, ar fi niste palcuri de Ricin, Ricinus communis

http://fr.wikipedia.org/wiki/Ricin_commun

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ricin

Ricinul e planta ce creste inalta, frumoasa si cu un aspect exotic. Si e in domeniu. Ionela ar putea sa zica mai multe.

Grija mare la boabele lui. Nu-i fasole. E nasole.

Cu o asa gradina ai putea face o pensiune speciala unde sa-l cazezi pe Daka si colegii lui, cand au treburi prin capitala. Din cate stiu o pensiune cu asa specific inca nu este. Nu rata ocazia de afacere!  ;D

Ionela

Hahahhahahahahaaa! Hai ca sunteti pericole publice :D :D

Nu zic nic de ricin, is ambetata de atata munca... si rad de una singura. Noroc ca-s singura, de m-ar auzi cineva ar zice ca am mancat maselarita....  +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Da, ricinul imi place si mie, e asa cumva monumental
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eeee, cu ricinu' n-ai nimerit-o, bre! :) îl urăsc! >:D
Planta asta îmi aminteşte de lanurile de ricin pitic prin care trebuia să trec în copilărie, când aduceam apă bună de băut (cu găleata) de la vreo 3 uliţe depărtare de casă. ;D De fiecare dată mă zgâriam în "nucile" lui ţepoase în care îşi ascundea "fasulele" .......  vorba Geodeziei. :D

Daka

Quote from: Claudiu on August 14, 2010, 11:45:29 AM
Daka, daca to ai fost in sud, de mai mergeai putin mai in jos gaseai o planta care sa-ti dea fiori mai ceva decat datura colorata a lui Pene.
Mai in sud, adica mai spre Grecia.

Arata ca o planta tropicala dar nu e tropicala. Sunt curios daca a vazut-o careva sau daca o are. Cica se adapteaza si in zone mai reci, mai in nord.

Cum Wikipedia permite distribuirea imaginilor ei, pun o imagine multumindu-le si bineinteles citand sursa

http://fr.wikipedia.org/wiki/Dracunculus_vulgaris



Vedeti mustele? E polenizata in principal de muste. Cica floarea are un miros preferat de vrajitoare. Ce zici Pene te tenteaza?  ;D

Poze bune si pe varianta in engleza.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dracunculus_vulgaris

Scuze in romana nu are pagina.

Poze frumoase si din Creta, aici:

http://www.flowersofchania.com/html/dracunculus_vulgaris.html

Sa nu uit sa scriu numele plantei: Dracunculus vulgaris?

Daka, ce zici de planta asta? O stiai?


nu nu stiu nimic... cred ca am vazut-o pe undeva insa nu mai tin minte pe unde....
are ceva de a face cu draconium moldavium ?
asta e o planta de care am auzit insa nu stiu nimic.
apropos ai auzit de draconium moldavium?
sunt de parere ca infinitatea a last pt orice emisfera plante profesor si cum continentul american
are chacruna, chaliponga, yage, ska maria pastora si lista poate fi lunga, stiu din neste carti cu legende ca si pe plaiurile Dace
vracii foloseau plante asemanatoare... ideea este sa dau de ele... de invatat nu are rost prea mult deoarece sunt chestii care nu pot fi puse in cuviinte
cel mai scurt drum este sa vb cu ele... asta numa cand poti...

Daka

Quote from: einsteinitza on August 14, 2010, 02:08:39 PM
Da, ricinul imi place si mie, e asa cumva monumental

am avut odata un instalator care a venit sa-mi puna neste scurgeri la bucuresci si il stiu ca
face yoga si povestea ca bea ceai de radacina de ricin... pt ca avea ceva disfunciuni ale colonului
a inceput a povestii cand a avzut ca am fo 20 de ricini in gradina... si m-a rugat sa-i dau radacini...
a zis ca trebuie sa le pastreze un an la uscat pana sa le poata folosii...

Daka

cand se spune ca stau sub semnul unui astru insemna ca trebuie sa tineti cont de faze astrului pe cer cand este culeasa...

IERBURI VRAJITORESTI
Acestea sunt multe, iar recunoasterea lor o veti putea face in multi ani de invatatura
vrajitoreasca. Pana atunci e bine sa le cereti de la persoane cunoscatoare sau de la alta
vrajitoare si sa le folositi cu mare grija si bagare de seama. Caci cele mai multe sunt ierburi
cautate de duhuri bune ori rele si a le dispretui va pune in mare pericol. Ierburile vrajitoresti sunt
cele care fac legatura intre cele doua taramuri, cel de aici si cel de dincolo, intre taramul zilei si
cel al noptii vesnice, De caeea nu trebuie sa uitati ce anume stele si planete sunt cele care dau
puteri ale anumitor buruieniu, plante sau ierburi. Iata cateva dintre legile dupa care ele se cunosc,
se asculta, se respecta si se culeg pentru a putea fi folosite fara asi pierde puterile magice.
- Orice fir de planta se va rupe numai dupa ce rostiti cu glas tare scopul pentru care il culegeti
- Ierburile otravitoare, cele cu gust si miros puternic amarui sunt cele aflate sub puterea stelei
Sirius
- Plantele cu flori mirositoare stau sub semnul Lunii. Se culeg si se folosesc cand Luna e pe cer.
- Florile cu multe culori, precum si ierburile care nu au fructe isi iau puterile de la Crucea Polara.
- Toate plantele ce le veti culege si nu le intrebuintati imediat trebuie tinute numai la loc alb si
curat.
- Ierburile cu tepi, cu spini, buruienile otravitoare si plantele iuti care fac pe om sa lacrimeze sunt
stapanite de planeta Marte.
- Buruienile de apa, in plus, crinul, nucul si maslinul, sunt sub puterea Luceafarului de seara, iar
ierburile cu miros aromatic greu, precum si florile ce se deschid numai ziua si isi intorc fata de la
Luna sunt stapanite de soare.
- Orice iarba vrajita o veti cauta si culege numai in ultima saptamana din luna, adica dupa data de
22 ale lunii.
- Pentru lucrarile vrajitoresti trebuie sa stiti ca, la randul ei, fiecare parte a unei plante capata
puterea unei plante dupa cum urmeaza:
- Radacina de la Mercur
- Frunzele si crangile de la Marte
- Floarea de la Venus, planeta dragostei
- Semintele de la Luna
- Fructele de la Soare
- Ierburile ce le veti folosi uscate se leaga neaparat numai cu ata rosie, in trei fire, sau cu un fir
din acea planta
- Nu legati niciodata buchetele de plante, fie ca le uscati, fie ca nu, cu ata neagra, cu sfoara de
canepa sau de urzica sau cu bucati de carpa murdara, caci ele devin impure.
- Ca sa nu isi piarda puterea magica, firele de ierburi nu se taie mai lungi de o palma.
- Nu veti culege ierburile vrajitoresti decat in zilele si perioadele in care frunzele, radacinile ori
fructele acestora sunt incarcate de puterea planetelor ce vi le-am aratat
SECRETELE PLANTELOR VRAJITORESTI
Va voi dezvalui cateva secrete despre ierburile cele mari ale vrajitoriei. Acelea care sunt de
importanta deosebita in lucrarile de legare si de dezlegare, precum si de acele cateva ierburi
nestiute de cei mai multi, greu de gasit si care dau puteri peste intelegerea omului......
IARBA SARPELUI
Cea careia i se mai zice si feriga, infloreste o singura data pe an, in noaptea Sanzienelor, de
la 10 noaptea in sus, iar floarea dispare la cantatul cocosilor. Nimeni din cei nechemati de putere
vrajitoreasca nu poate vedea floarea ierbii sarpelui, necum s-o poata atinge sau rupe din pamant.
De aceea, ca sa gasiti o floare de iarba sarpelui trebuie sa stati treji intreaga noapte de Sanziene
iar dupa clipa cand se deschid cerurile nu trebuie sa o pierdeti din ochi, orice ati auzi in jur, chiar
daca veti simti impunsaturi, inghionteli sau veti auzi tipete neomenesti. Daca veti reusi aceasta
fara a adormi sau a intoarce o clipa privirea de la planta, o veti vedea inflorind cu o floare albalbastruie,
stralucitoare ca Luna. Atunci sa luati o singura floare, sa o ascundeti in san ca sa nu o
vada privirea de om si sa o aduceti in casa. Lucrul trebuie sa se faca intr-o padure, departe de
orice casa, pentru ca nu cumva sa se auda in timpul acestei nopti vreun cantat de cocos, iar
floarea sa piara.
Floarea de iarba sarpelui aduce bogatie celui care o are, iar cel ce o inghite intreaga poate
sa vada soarta sa si a altor oameni pe care ai atinge cu mana.
ANGELICA
Este planta cea mai puternica pentru a prepara "elixirul vietii". Radacina de angelica bauta in
alcool tare, dimineata pe stomacul gol, sau chiar mestecata zilnic cate o bucatica aduce si
pastreaza tineretea si puterea la orice varsta.
MATRAGUNA
Numita si "Iarba Calului", este buruiana cea mai periculoasa pe care o cunosc vrajitoarele.
Ea poate fi o otrava mortala daca nu stii cum si cat sa folosesti din ea, dar poate sa-ti aduca si
foloase deosebite. Matraguna, mai ales radacina si frunzele, se culege numai descantata, nu se
rupe niciodata cu mana stanga, ea se sapa, se smulge din pamant si nu se taie niciodata cu
instrumente de fier. De asemenea, nu se aduce decat din padure, departe de locuri locuite. Nu se
culege decat inainte de Rusalii, caci dupa ceea, puterea ei se pierde si tineti minte neaparat ca,
inainte de a lua din pamant, sa varsati pe ea un pahar de vin rosu. Buruiana o veti scoate fara sa
o rupeti si veti ursi de bine. Daca e pentru descantece sau daca e de rau, trebuie sa o loviti bine
de pamant inainte de a o aduce acasa. Daca o culegeti noaptea, faceti lumina de lumanare linga
ea, pentru ca iarba sa va vada si sa stie ca o veti lua de acolo. Cum o atingeti, matraguna se
pleosteste, caci ea are puterea de a sti viitorul, dar sa nu va temeti, ci sa continuati s-o luati caci
va va oferi darul ei.
SOCUL
Este o planta cu mare putere, in special cand este in floare, dar trebuie sa tineti seama, si in
cazul lui, de anumite oprelisti. Caci sa stiti, la umbra de soc, mai ales daca el creste pe loc
parasit, sta necuratul ca sa pazeasca comori ingropate si tot locul din jur e periculos daca e
calcat fara descantec. Nu ardeti niciodata lemnul de soc pe foc si, de asemenea, nu il sapati
niciodata la radacina ca sa incercati sa-l scoateti din pamant. El trebuie lasat pe locul lui si, mai
tineti minte ca niciodata, dar niciodata, sa nu va culcati si sa nu adormiti sub un soc, caci duhurile
rele va pot poci sau innebuni.
IARBA FIARELOR
Ca si buruiana vietii, este iarba cel mai greu de gasit si mai ales de pastrat. Iarba fiarelor este
o iarba pe care o au numai putini dintre vrajitorii cei mai mari. Ea este imposibil de gasit fara sa
stiti anume taine, caci este o iarba aproape obisnuita pe care nu o cunoaste nimeni dintre
oameni. O singura noapte pe an, in noaptea de Sfantul Andrei, cand nici un muritor nu este bine
sa iasa din casa, doar atunci se vede iarba fiarelor, caci toata noaptea ceea ea este rosie ca focul
pana la rasaritul soarelui. La prima raza de soare, iarba se face din nou verde si nu se mai vede
printre alte ierburi pana anul urmator. Tot asa, iarba fiarelor se muta in fiecare an din locul in care
se afla, peste sase ape mai departe, vreme de noua ani pana ce, intr-al zecelea, ajunge inapoi de
unde a plecat. Ca sa nu fie culeasa, iarba intra in pamant sau in apa, se ascunde caci nu are
radacina si pleca totdeuna noaptea din locul in care a stat peste zi. Daca stiti un loc in care ar
putea creste iarba fiarelor, luati toata iarba din acea zona, fara sa uitati nici un singur fir, si punetio
intr-un vas cu agheasma luata de la noua biserici. Daca acolo este si un fir de iarba fiarelor, el
va fi singurul care se va lasa la fundul vasului, caci iarba aceasta este de noua ori mai grea decat
iarba obisnuita. Daca o ai, poti deschide orice incuietoare de fier, orice lacat, orice lant sau
legatura pazitoare de comori..
BUSUIOCUL
I se spune si iarba dragostei. Il veti folosi la toate farmecele de dragoste, la legaturile si
filtrele amorului. Il veti pune in scaldatoarea copiilor si filtrele amorului. Il veti pune in scaldatoarea
copiilor mici ca sa le aduca noroc la iubit. Iar ca sa luati cu folos floarea de busuioc, atunci cand o
meniti cuiva, o veti ascunde inainte de a face lucrarea, intr-o bucata din carpa cu care ati sters
ouale de la Pasi, alaturi de 7 boabe de tamaie si o bucata de paine.
FLOAREA DE SANZIANA
Numita si "Iana Sanziana", se culege numai in "noaptea dintre lumi", noaptea de 24 iunie,
cant timp de cateva clipe se deschid portile cerurilor, portile dintre lumea aceasta si cealalta.
Floarea de Sanziana, galben-aurie, se culege numai de catre o fata, iar aceasta trebuie neaparat
sa aiba capul acoperit cu o basma sau cu un sal de panza. Cea mai puternica este insa roua de
pe florile de sanziene, stransa in zorii zilei de dupa noaptea Sanzienelor, care se bea pe inima
goala sau se spala ochii cu ea, roua avand puterea de a dezlega orice farmec si orice lucrare de
legare a barbatiei date in timpul anului.

sicamin

Eu am avut 3 bulbi de Dracunculus de la Bakker,dar nu am vazut floare de la nici unul.De la un singur bulb a  iesit un lastarel dupa care s-a topit cu tot cu bulb.

http://media.photobucket.com/image/dracunculus/minescun/flori%202010/P1050396.jpg?o=23

penelopa

Băi, Daka, după ce-am  citit vrăjitoriile ce ne-ai învăţat,  părul măciucă pe spate mi se făcu  >:D,  Noroc că , mai mult păr am pe cap decât pe spate, aşa că n-am speriat pe nimeni. ;D

Aşa, acum să recapitulăm, să văd ce-am înţeles   ;D:
- am 4 ferigi în ghiveci , deci  le voi pândi să înflorească dar nu mă duc până la pădure cu ele că şi acolo se aud cântecele cocoşilor  :)
- cu Angelica intenţionez să pun în practică vrăjitoria dar, mai întâi, trebuie să-mi aduc planta în grădină;
-  cu Mătrăguna nu mă încurc că e prea periculoasă;
-  bre, da' cu Socu' ce ai? E şi el un arbust/arbore nevinovat, iubit şi folosit de  românii daci şi romani ( :P) din cele mai vech timpuri. Până şi fluieraşe de soc îşi făceau românii.  ;) Eu beau, dintotdeauna, ceai de soc când sunt răcită (oare de aici să mi se tragă ...... "vrăjeala", cum îi zice Claudiu  >:D)
Şi, te rog, NU, să nu aud de Necurat şi să nu care să-i calce copita sub socul meu că-l ia naiba! >:(
Păi, am ditamai socul (fetele care m-au vizitat îl ştiu), cu o coroană imensă şi umbră faină sub el. Ce-i drept, nu m-am hodinit niciodată sub umbra lui dar, acum după cele povestite de tine, am să-i tai crengile de la bază ca să-i stric ascunzătoare la Necurat. >:D
Myo, ce zici, mai vrei soci de la mine? ;D :D
- nici cu Busuiocul nu mă încurc că nu m-aş simţi bine să ştiu că cineva mă iubeşte numai ca urmare a vrăjilor;
- am şi Sânziene dar, niciodată, n-au înflorit până pe 24 iunie. Deabia acum, în plin iulie, sunt în plină floare.Deci, pică şi vrăjitoria cu ele. :(

ps. Da, cred că are dreptate, Claudiu! ;) Musai să-mi deschid o pensiune specială că mare mi-e grădina şi colcăie plantele vrăjitoreşti prin ea. ;D

Ionela

Mare dreptate ai, Pene... Stii vorba strabuna... "Fluieras de soc/ Mult zice cu foc" - nu cred ca-i vorba de focul Necuratului :D ??? ???
Cu sanzienele poveste veche... Ia prin studfentie facut-am cununa si-am zvarlit-o pe casa, doar doar oi visa ursitul... Ei asi! Vorbareala si-atat :D :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

nu lua totul adliteram... cine a scris asta probabil a trecut informatia prin filtru cunostiintelor sale ...
socul nu are pe necuratul.... are o putere care nu e nici buna nici rea.... ci doar o putere... cum o folosesti
e altceva...luati textul numai ca sursa de informare.... nu ad literam

Claudiu

Quote from: Daka on August 15, 2010, 10:37:43 AM
... apropos ai auzit de draconium moldavium?

Te gandesti cumva la Dracocephalum moldavica, Mataciunea moldoveneasca?

http://www.farmacia-verde.ro/2008/05/mataciunea/

O pagina in germana. Nu stiu deloc limba. Pagina in engleza e foarte sumara.

http://de.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkischer_Drachenkopf

Daca gasesti date interesante pe pagina si poti traduce scrie-le pe forum.


Aici

http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-plante-medicinale/mataciunea-dracocephalum-moldavica-l_14585

nu stiu ce sa zic, de descriere si utilizarea numelui de rachitan. Nu stiu daca nu e o eroare  ???

Numele comune pot produce confuzii.

Aici

http://www.formula-as.ro/2007/781/medicina-naturista-25/plante-uitate-rachitanul-8210

rachitanul se refera la Lythrum salicaria. O lectura interesanta dar nu stiu daca i-as acorda atatea puteri.

Sa te fereasca de ispita ielelor?  ;D
Uitata-te si tu la iele

http://www.strada32.com/dump/img_dd28e50635sanziene_1.jpg

cine le vede e pierdut. Asta daca nu e nascut in noaptea in care pleaca sanzaienele de pe pamant.  ;D


Cateva date poze si despre Lythrum salicaria daca tot am pomenit-o (Imi pare rau dar nu este corepsondentul paginii in romana, pentru asta luati-va de aboslventii de bio, nu de mine  :D )

http://en.wikipedia.org/wiki/Lythrum_salicaria


Claudiu

Quote from: Ionela on August 16, 2010, 07:27:39 AM
....
Cu sanzienele poveste veche... Ia prin studfentie facut-am cununa si-am zvarlit-o pe casa, doar doar oi visa ursitul... Ei asi! Vorbareala si-atat :D :D :D :D


??? Pai atata lucru n-ai stiut? Ca sa-ti visezi ursitul trebuia sa ai sub perna un fir de busuioc. Dar pus acolo fara stirea ta.  :D  :D ;D



Claudiu

Quote from: penelopa on August 15, 2010, 12:43:59 PM
- am 4 ferigi în ghiveci , deci  le voi pândi să înflorească dar nu mă duc până la pădure cu ele că şi acolo se aud cântecele cocoşilor  :)

Ai sa astepti mult si bine. Ferigile sunt plante care nu fac flori. Ele se inmultesc prin spori.   :D

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ferig%C4%83

Dar sunt plante frumoase si asteptarea langa ele e placuta.  ;D

PS

Quote from: penelopa on August 15, 2010, 12:43:59 PM
ps. Da, cred că are dreptate, Claudiu! ;) Musai să-mi deschid o pensiune specială .....

Pai eu ce ti-am zis! Mai ales ca ricinul iti aduse asa amintiri placute unei vrajitoare. Deci el si fructele lui tepoase ti-au fost primul maestru de dans?  :D

Claudiu

Quote from: penelopa on August 15, 2010, 12:43:59 PM

-  bre, da' cu Socu' ce ai? E şi el un arbust/arbore nevinovat, iubit şi folosit de  românii daci şi romani ( :P) din cele mai vech timpuri. Până şi fluieraşe de soc îşi făceau românii.  ;) Eu beau, dintotdeauna, ceai de soc când sunt răcită (oare de aici să mi se tragă ......  

Sigur de aici ti se trage. O vorba batraneasca spune: Cine are un soc in gradina, are in gradina o farmacie.
Atentie la fructe, numai coapte si preparate (nu stiu cum) n-ar fi toxice.
De altfel toate partile plantei sunt toxice cu exceptia florilor si fructelor coapte (fructele coapte preparate).
Dulceata e buna  :P

http://ro.wikipedia.org/wiki/Soc_negru

Poate despre Sambucus nigra ne da date mai multe Ionela.

Mirosul florilor e dumnezeiesc. Cand ati cules ultima data si le-ati lasat in casa la umbra la uscat? Dar cules asa din plin.

Quote from: Ionela on August 16, 2010, 07:27:39 AM
Mare dreptate ai, Pene... Stii vorba strabuna... "Fluieras de soc/ Mult zice cu foc" - nu cred ca-i vorba de focul Necuratului :D ??? ???
....


Despre cine sta in sau sub soc? Si Daka si voi aveti dreptate.
Ceea ce nu stiti (si ma mir ca Daka nu stie asta sau nu a spus inca asta), e ca cine sta acolo e dupa cum ganditi si vorbiti.
Universul fiecaruia e construit de sine insusi prin gandire, (gandire concretizata prin cuvintele acelea pe care fiecare le aude in capul lui. Acolo e un mic "dracusor" care nu tace niciodata. Desi prin meditatie ... dar poate continua Daka despre astea ca e domeniul lui  ;D )

Daka a avut dreptate cand a zis ca "vrajile" cele mai puternice le face corpul uman.

Deci ce ganditi ca sta acolo aia sta.  ;D

Pene nu taia socul. Daca ai loc destul lasa-l sa-si reverse frumusetea de haine florale cand ii e vremea maritisului. E pacat sa tai socul daca ai spatiu destul.
Iesi in curte cand e soare. Aseaza-te aproape de el. Relaxeaza orice muschi si gand. Inchide ochii. Simte-i frunzele fara sa-l atingi. Si vorba lui Daka stai de vorba cu el. Vei fi ... o "vrajitoare" mult mai puternica.  ;D

penelopa

Păi,  n-aveam de gând să-l tai, măi Claudiu! Doar crengil de l bază puţin eliminate că nu poate soţul să intre cu maşina de tuns iarba  pe sub el. Iubesc acest soc care, la venirea  noastră aici, era un mic tufiş prin lăstărişul de pruni.  Pe atunci nu prea ştiam cum arată socul dar mi-a atras atenţia tufişul prin frunzele altfel decât cele de pruni. Aşa că m-am hotărât să-l las să crească. Abia când a înflorit prima oară am ştiut ce este. Uite ce arbore frumos s-a făcut (acum 2 primăveri, că anul ăsta nu l-am mai pozat )
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/ZQVLTWZVWTUMPWWJFPT

E bine că Daka m-a atenţionat să nu iau totul "ad literam" că, şi-aşa mi-era cam teamă să merg noaptea la wc-ul din curte   ;D , chiar dacă în apropiere este şi ţarcul câinilor. >:D
Dacă voi spuneţi că sub soc poate sta  la cine mă gândesc eu să stea, atunci aşa să fiee! +dns

einsteinitza

La mine sub soc stau curcile. ??? Am inchis un soc in tarcul curcilor, fiindca nu am vrut sa-l tai.Il tai mai scurt, un fel de pagoda, si vad ca e frumos.Pana acum, curcile nu au emis obiectiuni ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Claudiule, Claudiule, abia acu' imi dai de stire ca trebuia si busuioc sub perna?? ::)  :D :D :D  De unde sa stiu eu toate astea, pacatele mele? +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

apropos de soc si de spusele lui Claudiu,
meditatia este un termen care pe mine ma ducea cu gandul la ... meditez la ceva... iau niste decizii despre mine etc...
... aum stiu ca
meditatia este atentia cu care ne tintim mintea vesnic certareata ... este tot ceea ce ne trebuie...
tacerea mintii, domnul Cioara povestea ca la inceput nu mai lasa gandul sa iasa din camera si apoi nu mai lasa sa iasa din el...
am citit asta de 1000 de ori insa degeaba am uitat in secunda 2...
acum cateva zile am inteles in sfarsiit aceasta fraza...
a fost un cutremur al mintii mele... deoarece stie ca sfarsitul ei se apropie...
viva la revolucion!!!!!!!!!!
vivat tacerea!!!!!!
socul este un catalizator al dorintelor umane... el nu judeca daca sunt bune sau rele...
iar noi judecam raportandu-ne la experienta trecuta ( a noastra sau auzita)
dar daca nu ai trecut? pt ca nu ti-l amintesti ?!
sa nu stii de unde vii si unde te duci... ci numai acum...

nu imim mai las gandul sa ma paraseasca, nu il mai las sa iasa din mine....
experientele de tacere interioara au efect cumulativ, dupa o ora de tacere
mintea va pleca...