Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

Daka

Quote from: Ionela on June 17, 2010, 04:10:58 PM
Probabil insusi faptul ca exist inseamna un rau pentru unele persoane, fara ca eu sa actionez in vreun fel :D :D
Pene, stii ce ma enerveaza cel mai mult? Nu faptul ca exista legi - cum n-am tendinte antisociale si antilegale consider ca acele legi nu mi se adreseaza. Ma enerveaza sa existe legi de amorul artei, fara a fi respectate. Legi care sunt facute numai pentru cei mici. Il vedeti voi pe Iliescu dupa gratii pentru TOT ce a facut? Il vedeti pe Basescu dupa gratii? Unul ca mine ajunge la ocna ca Jean Valjean pentru o paine... Unul ca ei face moarte de om si nu pateste nimic!
Oricum, mai intai a fost faradelegea si apoi legea.

In alta ordine de idei, spune Daka, ce mai e prin iubitul meu Baden Wuertemberg??  ::)

toates vechi si toates noi...
depinde ce te entereseaza.... vrei ceva seminte sau micelii de pe aceste plaiuri ?....chestia e ca si eu le obtin tot de pe net...
am venit ieri dupa 10 zile de stat in Bucurescii mei...
ai cumva idee care este denumirea populara a phalaris arundinaceea ? adica alta denumire decat cea de stuf...
hei vecinu meu are Anadenanthera columbrina in curte si eu de abia acum am bagat de seama...
asta deoarece e jumate la mine in curte...
copacu are deja fo 4 metri inaltime.
iar iarna isi pierde frunzele si primavara le obtine iar...

penelopa

Stuf ?? ........ la mine îi mai zice şi "trestie de baltă". ;)

În altă ordine de idei, Vernil, eu am mare încredere în Didiţel şi, dacă el spune ceva, eu îl ascult. ::) Prin urmare, renunţ la ideea de a mai avea  Diffenbachia. :)  (mă tem mai mult pentru prietena ta, Fulguţa  :D).

vernil

Quote from: penelopa on July 04, 2010, 05:00:20 PM
Stuf ?? ........ la mine îi mai zice şi "trestie de baltă". ;)

În altă ordine de idei, Vernil, eu am mare încredere în Didiţel şi, dacă el spune ceva, eu îl ascult. ::) Prin urmare, renunţ la ideea de a mai avea  Diffenbachia. :)  (mă tem mai mult pentru prietena ta, Fulguţa  :D).

Pai si eu sunt de acord cu ce zice Diditel, mai ales ca am afirmat public ca nu suport Diffenbachia - si nu stiu de ce multa lume imi ofera pui din planta  >:( >:( >:(. Ai vazut cat sunt de constiincioasa, imediat le dau altora  :D Iar colocasia, dupa mine, e ca o buruiana. Am un simt al meu, specific scorpionilor, care ma indeparteaza instinctiv de ceea ce e rau.

Diditel este bazat pe ce spune, cred ca stie tare multe, abia astept sa citesc ce scrie.

geodezia

Uite diditel o informatie utila de diffenbahia nu stiam dar oricum nu o am in dotare .Vezi asa este cu frumusetea la flori ca si la femei alea mai frumoase sunt si mai otravitoare

diditel

Geodezia,eu nu iubesc plantele otravitoare...imi plac florile parfumate si femeile cu suflet...

geodezia

Didi draga frumusetile sunt otravitoare in general nu in particuler . Si imi pare rau ca difenbachia este asa . Am avut dar s-o dus colocasii am vreo 6-7 puse intr-un butoi mare si stiam ca este otravitoare . Da sa stii ca si difenbahia este frumoasa mie imi placea  mai ales am avut una alb cu picatele verzi pe frunza da am avut si verde cu alb .Cresc frumoase mari si planturoase daca ai vasele mari .pot ajunge si ele la 2-3 m inaltime si cu lastari multi .eu am dat la cineva si dupa 2 luni mi-au murit .mai aveam un pui mic si s-a dus si ala .da acu nu mai vreau sa o prind ca am incercat de prea multe ori cu ea .am adus si de la Odorheiu Secuiesc 2 difenbahii si n-am noroc la ele asta e

Ionela

Daka, ma intereseaza cum ii Schwarzwald-ul la ora asta... Nu l-am vazut de 7 ani ::) La fel de verde? Sau, la fel de negru? :D :D

Quote from: diditel on July 05, 2010, 12:09:21 PM
Geodezia,eu nu iubesc plantele otravitoare...imi plac florile parfumate si femeile cu suflet...

Diditelule, am ramas fara grai...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

diditel

Quote from: Ionela on July 05, 2010, 05:09:53 PM
Diditelule, am ramas fara grai...

iaca si mie mi s a blocat amaratu' de neuron..
da tot nu iubesc plantele otravitoare :)

vernil

Nici eu nu le iubesc, instinctiv. Am inteles ca la categoria asta ar putea fi trecute si anthurium si spatiphilium. Pentru astea doua am ceva afinitati.

Dar iubesc, ca si Diditel, plantele cu flori parfumate.

penelopa

Ştiaţi că floarea Spatiphilium-ului este parfumată?
Ieri, când udam plantele din casă, un parfum suav m-a învăluit şi nu pricepeam de unde vine fiindcă eram în zona "frunzoaselor": dracaene, ficuşi, coleus, sansviera, spatiphilium. Tot mai contrariată, am mirosit singura "floare": spatiphilium.
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/17336387

Iar acest spatiphilium de la Myo este un exemplar deosebit: bicolor şi creponat  :)
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/17336392

einsteinitza

E chiar dosebit, n-am vazut nicaieri asa un model :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: Ionela on July 05, 2010, 05:09:53 PM
Daka, ma intereseaza cum ii Schwarzwald-ul la ora asta... Nu l-am vazut de 7 ani ::) La fel de verde? Sau, la fel de negru? :D :D

Quote from: diditel on July 05, 2010, 12:09:21 PM
Geodezia,eu nu iubesc plantele otravitoare...imi plac florile parfumate si femeile cu suflet...



Stau la nord de Stuttgart si nu prea ma duc incolo... rar am mai vizitat dunarea care e lata de 3m si adanca de fo juma de metru...
prima oara stateam si ma uitam k la o pictura sub realista.... la un raulet ma mic decat garla in care ma scaldam cand eram pusti sturlubatec....

in alta ordine de idei am fost vineri pe la un domn din moldova care e atent in a simti plantele , el spre exemplu creste printre randurile de varza o planta foarte otravitoare care prin prezenta, miros, energie etc., ii apara varza de daunatori... si nu are dece sa o stropeasca cu chimicale deoarece totul e bio la el...
pe langa confirmarile personale primite, am un amic neamt care isi potenta simturile cu anumite doze de elesde, informatii de prima mana privind rolul plantelor asa zis otravitoare... in natura nimic nu este nelalocul sau... poate unii oameni numa...

geodezia

si atunci de ce mai existam daca toate ne daauneza ? uni suntem asa de inchisi in noi ca nu mai vedem nimic in jur .Si suntem surzi si muti .Asa ar trebui sa fim oare ? si cind te deschizi cui crezi ca ii va pasa ?

Daka

Quote from: geodezia on July 06, 2010, 10:14:33 AM
si atunci de ce mai existam daca toate ne daauneza ? uni suntem asa de inchisi in noi ca nu mai vedem nimic in jur .Si suntem surzi si muti .Asa ar trebui sa fim oare ? si cind te deschizi cui crezi ca ii va pasa ?

nu este important daca ii pasa cuiva, important este sa iti pese tie...
e un tip pe nume eckart tole (http://www.putereaprezentului.tk ) care povesteste despre capcanele egoului, respectiv a dialogul cu noi insine care il avem tot timpul in cap
acest dialog ne spune cum este lumea ... nu nu o experimentam direct.
varianta romaneasca a lui eckart tole se numea ilie cioara, iar cand am avut unica discutie cu el
la sfarsit mi-a spus un mare adevar... uita ce am discutat du-te si experimenteaza singur !!!

geodezia

citeodata am crezut ca numai in mintea mea umbla ginduri si idei contradictorii .stateam si ma uitam pierduta la cei din jur si ma gindeam oare cum e sa nu ai zumzetul acela permanent in cap care sa iti spuna ce sa faci si ce nu si acele ideei contradictorii asta e buna sau nu . Si citeodata chiar intilneam persoane care nu aveau gindurile zumzaitoare in cap .Cit despre experimente ... Au fost si bune si rele si educative si devastatoare  dar totul este sa iti placa .celor din jur nu le pasa decit de ei iar persoana istorica nu voi fii . nu ma vad in rolul lui Isus sau Mesia sau Hitler sau Ceausescu .poate rolul meu este mai simplu mai de invidiat acela de a-mi trai viata mea

Daka

Quote from: geodezia on July 06, 2010, 10:30:48 AM
citeodata am crezut ca numai in mintea mea umbla ginduri si idei contradictorii .stateam si ma uitam pierduta la cei din jur si ma gindeam oare cum e sa nu ai zumzetul acela permanent in cap care sa iti spuna ce sa faci si ce nu si acele ideei contradictorii asta e buna sau nu . Si citeodata chiar intilneam persoane care nu aveau gindurile zumzaitoare in cap .Cit despre experimente ... Au fost si bune si rele si educative si devastatoare  dar totul este sa iti placa .celor din jur nu le pasa decit de ei iar persoana istorica nu voi fii . nu ma vad in rolul lui Isus sau Mesia sau Hitler sau Ceausescu .poate rolul meu este mai simplu mai de invidiat acela de a-mi trai viata mea

daca celor din jur le-ar pasa cu adevarat de ei, iti garantez ca le-ar pasa si de cei din jurul lor ! cand afirm asta iti spun ca am vazut
ca toti oamenii si plantele sunt uniti printr-un soi de fir care le iese de sub ombilic, amicu neamt mi-a confirmat deasemenea ca a vazut legatura respectiva... ba mai mult mi-a spus ca pana si frunzele moarte din padure care erau pe jos aveau rostul lor...
numai traindu-ti viata vei afla una sau alta in mod direct.... insa trebuie scapat si de dialogul interior care desi pate ai vazut zane in gradina cand erai mica insa vocea din cap si cea a celor din jur iti spun k astea sunt numa prostii deoarece nu exista.... realitatea proprie este suma experientelor proprii
nu a ceea ce povesteste unul sau altul...

geodezia

suma lucrurilor pozitive egal sume lucrurilor negative si atunci totul este nul . Hm  Ce la vie . Asa e un zero total pe de o parte bucurii pe de alta tristeti si pina la urma rezulta parul alb in virful capului

einsteinitza

Care zilele astea se inmulteste la unii din noi ;D ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

he he he deja a albit capatina juma saptamina asta si pina la 1 se albeste si ailalta jumatate

Daka

Quote from: geodezia on July 06, 2010, 11:56:05 AM
suma lucrurilor pozitive egal sume lucrurilor negative si atunci totul este nul . Hm  Ce la vie . Asa e un zero total pe de o parte bucurii pe de alta tristeti si pina la urma rezulta parul alb in virful capului

hm... nu pot decat sa confirm ceea ce spui... de murit murim cu totii... insa pariul cu infinitatea mai are o fateta de care nu stiam pana acum ceva vreme.
infinitatea are nevoie numai de experientele noastre de viata nu si de energia noastra vitala si apoi mai este si felul in care imi dau duhul...
ca un bicisnic plin de grijile zilnice sau ca stramosii mei daci care se aruncau in sulite cu chipul luminat!?
stiai ca primul lucru care l-au facut romanii in dacia a fost de a distruge pe cat posibil cultul lui zamolxe?? deoarece sa lupti impotriva unui popor pt care moartea este o prelungire a vietii i-a costat al naibii de mult... asta au facut si cand au ajuns in galia... deoarece si cei deacolo aveau o credinta asemanatoare...
cu mare placere iti pot trimite o carte interesanta pt barbati dar mai ales pt femei... se numeste trecerea vrajitoarelor si este scrisa de taisha abelar imi trebe numai o adresa de mail...
si eu am avut de curand aceaisi senzatie ... nu mai am timp... si realizarile si irealizarile palesc in fata iminentei morti...

cu deosebit respect,
daka

vernil

Quote from: Daka on July 06, 2010, 04:57:28 PM
infinitatea are nevoie numai de experientele noastre de viata nu si de energia noastra vitala si apoi mai este si felul in care imi dau duhul...

Ideea asta o gasesti in scrierile lui Castaneda. Ma intereseaza si pe mine oferta de carte, te rog. Trimit m.p. si multumesc anticipat.

Daka

Quote from: Vernil on July 06, 2010, 06:24:54 PM
Quote from: Daka on July 06, 2010, 04:57:28 PM
infinitatea are nevoie numai de experientele noastre de viata nu si de energia noastra vitala si apoi mai este si felul in care imi dau duhul...

Ideea asta o gasesti in scrierile lui Castaneda. Ma intereseaza si pe mine oferta de carte, te rog. Trimit m.p. si multumesc anticipat.
s-au livrat fo 20 MB sper sa ai loc de ei... daca nu... re-trimit...

Ionela

Cum de ratez tocmai eu discutiile acestea??  >:(
Eu am jurat ca sunt nemuritoare. Asa ca sunt.  ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Quote from: Ionela on July 07, 2010, 01:57:59 PM
Cum de ratez tocmai eu discutiile acestea??  >:(
Eu am jurat ca sunt nemuritoare. Asa ca sunt.  ;)
Şi eu!  ;)  Deci,până acum, 2 nemuricioase! :D

Rux

Va dezamagesc ? Sint a treia!(ma multumesc si cu locul asta ,pana la urma!)