Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Na, ca v-am luat-o inainte  :D. La mine au inflorit (si poza e din 10.07.09... )
:D

gabriela jalba

bine ca stiu unde sa cersec in primavara tufanele galbene   ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

costieanuconstantin

mai bine in toamna dupa ce se trec !!!

ozimandias

Gabi, cu siguranta.
Insa nu te baza pe tinerea mea de minte. Asadar, te rog, in toamna sa ma tragi de maneca...

(astea cum se inmultesc? Prin bucati de radacina?)

penelopa

Ozi, ai aşteptat cam mult până să-ţi răspundă cineva  la întrebare  (adică, cineva - io  ;D ), dar a meritat dacă vei şti să apreciezi calitatea răspunsului.  :D
Deci,  crisantemele şi tufănelele le înmulţeşti cel mai bine primăvara devreme , când  plăntuţele sunt de vreo 10 cm,  divizând tufa mamă, cu rădăcină cu tot.  Adică, mai pe româneşti, smulgi o bucată din plantă cu rădăcină şi pământ şi ne-o dai.  ;D

Nu ştiu ce ştie Costi dar, toamna, ca să aştepţi să treacă floarea, te apucă iarna ! ;)

georgette

Quote from: penelopa on September 09, 2009, 11:19:45 AM
Ozi, ai aşteptat cam mult până să-ţi răspundă cineva  la întrebare  ..

Corect Pene!Dar cine se uita dupa tufanele in iulie?  :D cand alte cestiuni erau la ordinea zilei...tufanicile astea (ale mele semana cu ciupercutele Champignon...) sint inflorite si la mine din vara dar numa cele albe...chiar voiam sa l intreb pe Ionut atunci, daca mai fac flori si in toamna in cazul in care le tund (au crescut tare inalte,imi plac mai scunde si tufele mai rotunde)..am uitat sa l intreb iar ele si-au vazut de inflorit in continuare..poate la anul reusesc sa le strunesc!

penelopa

Băi, Jorjet, sunt  tufănele şi ... tufănele!  :D
Alea pe care le ai, probabil, de la Ionuţ (iar ai făcut-o pe şestachi    :(), sunt tufănici- mici- pitici care  sunt înflorite toamna când le cumperi şi vara dacă le ai în grădină.  ;D
Renumita mea tufănică galbenă la care aţi poftit mai multe
http://penelopa.sunphoto.ro/aceeasi_locatie__cu_alte_imagini/NXAOPXWKLVMSXAWXQTA
a înflorit  vara în primul an iar în al 2-lea an ....... a uitat să mă răsară.  ;D


georgette

Quote from: penelopa on September 09, 2009, 11:41:56 AM
Băi, Jorjet, sunt  tufănele şi ... tufănele!  :D
Alea pe care le ai, probabil, de la Ionuţ (iar ai făcut-o pe şestachi    :(), sunt tufănici- mici- pitici care  sunt înflorite toamna când le cumperi şi vara dacă le ai în grădină.  ;D
Renumita mea tufănică galbenă la care aţi poftit mai multe
http://penelopa.sunphoto.ro/aceeasi_locatie__cu_alte_imagini/NXAOPXWKLVMSXAWXQTA
a înflorit  vara în primul an iar în al 2-lea an ....... a uitat să mă răsară.  ;D


Peneeee...n am tufanicile de la Ionut..si nici crisantemele,pe el vreau sa l rog sa ne invete sa le tinem pitice! De fapt nu le am de la nimeni de pe forum ci sint achizitii locale..iar tu in loc sa te lauzi cu alea galbene  mai bine le ai inmulti,ca sa ti ramana si tie de prasila ca nici nu stii ce te asteapta ;) :D :D :D :-*

Nina

 Nu poti tine pitice niste tufe care de la mama lor sunt innalte. Cele pitice raman mereu pitice pentru ca asta le e soiul (crizanteme la ghiveci), iar cele inalte (crizanteme la fir) cu greu pot fi stapanite, chiar si prin tundere si alte chestii.

georgette

Quote from: Nina on September 09, 2009, 04:12:37 PM
Nu poti tine pitice niste tufe care de la mama lor sunt innalte. Cele pitice raman mereu pitice pentru ca asta le e soiul (crizanteme la ghiveci), iar cele inalte (crizanteme la fir) cu greu pot fi stapanite, chiar si prin tundere si alte chestii.
NIna,la ghiveci am luat si eu asta toamna din piata acesta crizantema 
http://georgette.sunphoto.ro/2008_florile_mele/WVJBDUWVEULZIQRMXSW ,
a stat pitica pina a venit zapada peste ea...in primavara am crezut c-am pierdut-o dar a rasarit..si a crescut! Acum are aproape 1 m...as fi vrut sa o am in aceeasi forma ca anul trecut!

gabriela jalba

Quote from: Nina on September 09, 2009, 04:12:37 PM
Nu poti tine pitice niste tufe care de la mama lor sunt innalte. Cele pitice raman mereu pitice pentru ca asta le e soiul (crizanteme la ghiveci), iar cele inalte (crizanteme la fir) cu greu pot fi stapanite, chiar si prin tundere si alte chestii.
Nina,de ani cumpar pitice la ghiveci,le plantez in gradina,iar anul urmator sint inalte.  Pt ghiveci cred ca folosesc inhibitori de crestere.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

liana

Sa va arat si tufanicile mele. S-au inmultit tare mult, ca vad doar galben in fata ochilor..... am sa mai scot din ele sa fac loc la alte culori.

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa



Codruta

Crizantemele mele au peste 2 m inaltime dar inca nici urma de boboc. Anul trecut au inflorit la inceputul lui noiembrie. Asta inseamna ca doar de acum incolo se vor apuca de bobocit?

penelopa

Nu te alarma, Codruţa! Nici tufănico-crisantemele mele n-au boboci.  Până  la începutul lui noiembrie mai au timp. ;)

gabi_gabriella

Chiar am facut azi o inspectie la crizanteme  si nici urma de boboci ..sau poate mici ,mici de tot ..asa ca , stai linistita Codruta

Nina


    Nina,de ani cumpar pitice la ghiveci,le plantez in gradina,iar anul urmator sint inalte.  Pt ghiveci cred ca folosesc inhibitori de crestere.
[/quote]
  Nu e neaparat nevoie de inhibitori, faptul ca sunt plantate in ghiveci si crescute toata vara la soare si multa lumina le face sa fie scunde si compacte, iar al doilea an sunt crescute in pamant, de obicei la ,, picioarele" altor plante care sunt inalte si tin umbra si vrand- navrand crizanremele se intind dupa lumina. Daca si al doilea an ar fi crescute in ghiveci sau neinghsuite si cu lumina mai multa ar fi la fel de scunde.

cara

eeeeeee, poi si eu am doua tufanele in gradina! ia:


lyana

Foarte frumos aranjament Cara ,interesanta combinatie de culori ,felicitari !!! :-* :-* :-*

cara

vai, te rog frumos nu ma lauda!

anul asta am ratat "rotatia culturilor"   ;D

sper ca la anul sa fac ceva de isprava  ::)

simona72

din ce este facut garduletul acela mic?

cara

e un gardulet cumparat de la Hornbach, module de 3 m/buc. prin spatele "scandurilor" trec doua sarme care le tine unite.

mamaruta

Parca ai fi sora cu pene...si ea tot asa gardulet are in dotare.... :)