Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: daveco on May 19, 2007, 10:30:43 PM
pai chiar asa cam-am dus cu tortul la ziua unei prietene si nu ne-a dat nici o bucatica.noroc ca facusem unul si pentru acasa ca altfel pamela anderson ma chema de maine.

bine că ştiu acu' reţeta de ajuns cât pamela anderson pe alocuri!
deci daveco, printez tortu' tău, mă uit la el cât îi ziua de lungă şi...cresc maaare?  :D :D :D
cam cât tre să mă uit pe zi? că vreau totuşi să încap în autobuz... ;D

şi cum ai obţinut verdele de la frunze, bre?
(da' nu-mi zi ceva complicat, gen: vai, iţi trebe ouă de piropopircăniţă, care in loc de gălbenuş are verzuş! daaaa?)
ai găsit colorant alimentar verde? unde? trimite şi mie!  ;D pliz!

simonaelena

Quote from: cara on May 20, 2007, 10:18:05 AM
şi cum ai obţinut verdele de la frunze, bre?
(da' nu-mi zi ceva complicat, gen: vai, iţi trebe ouă de piropopircăniţă, care in loc de gălbenuş are verzuş! daaaa?)
ai găsit colorant alimentar verde? unde? trimite şi mie!  ;D pliz!

Cara, atat de inventiva de obicei, acum nu te inspira nimic?
Toaca frunze de macris (cu asta coloram guma de mestecat cand eram copii).
Poti sa experimentezi, dar fac mentiunea ca nu am colorat nici macar o crema cu asa ceva, mi-a venit ideea abia acum







daveco

Quote from: simonaelena on May 20, 2007, 10:26:40 AM
Quote from: cara on May 20, 2007, 10:18:05 AM
şi cum ai obţinut verdele de la frunze, bre?
(da' nu-mi zi ceva complicat, gen: vai, iţi trebe ouă de piropopircăniţă, care in loc de gălbenuş are verzuş! daaaa?)
ai găsit colorant alimentar verde? unde? trimite şi mie!  ;D pliz!

Cara, atat de inventiva de obicei, acum nu te inspira nimic?
Toaca frunze de macris (cu asta coloram guma de mestecat cand eram copii).
Poti sa experimentezi, dar fac mentiunea ca nu am colorat nici macar o crema cu asa ceva, mi-a venit ideea abia acum







si mai ai si macris ,chiar al iepurelui.

gabriela jalba

foarte frumoase!!! Fetele,lasa ca va faceti voi mari si o sa vedeti ca nu va mai ajunge timpul...Bibiliti,bibilit!!! acum!!1,ca mai tirziu....fie cum o fi numai sa fie!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona2

Ai dreptate Gabriela , am vrea sa facem si noi asa frumuseti de torturi , dar timpul nu ne lasa .
Mai ales ca eu una nu am facut niciodata macar o frunza, dar sa mai fac si un trandafiras . Cred ca as sta 1 ora .

daveco

Quote from: cara on May 20, 2007, 10:18:05 AM
Quote from: daveco on May 19, 2007, 10:30:43 PM
pai chiar asa cam-am dus cu tortul la ziua unei prietene si nu ne-a dat nici o bucatica.noroc ca facusem unul si pentru acasa ca altfel pamela anderson ma chema de maine.

bine că ştiu acu' reţeta de ajuns cât pamela anderson pe alocuri!
deci daveco, printez tortu' tău, mă uit la el cât îi ziua de lungă şi...cresc maaare?  :D :D :D
cam cât tre să mă uit pe zi? că vreau totuşi să încap în autobuz... ;D

şi cum ai obţinut verdele de la frunze, bre?
(da' nu-mi zi ceva complicat, gen: vai, iţi trebe ouă de piropopircăniţă, care in loc de gălbenuş are verzuş! daaaa?)
ai găsit colorant alimentar verde? unde? trimite şi mie!  ;D pliz!
n-am gasit colorant verde ci galben si albastru.vrei sa-ti trimit?

cara

av cors! vorbim maine de detaliile expedierii. tu-mi trimiti colorantul si eu iti trimit yuca aia de 1,50 m. daaaa?  ;D

cara

am facut papanaşi în cinstea finalei de astă seară!  ;D

[attachment deleted by admin]

daveco

Quote from: cara on May 23, 2007, 09:04:39 PM
am facut papanaşi în cinstea finalei de astă seară!  ;D
cine cu cine se bate si cine papa papanasii?

cara

joacă liverpool şi milan. iar papanaşii îi papă puturoşii care se uită la meci!  ;D

daveco

Quote from: cara on May 23, 2007, 10:31:32 PM
joacă liverpool şi milan. iar papanaşii îi papă puturoşii care se uită la meci!  ;D
hai ca ma uit si eu la meci,da....hai cu papanasii.

Loredana06

Hai cu papanasii...pe solduri!!! ;D
Unde va e cura de slabire dragelor?

daveco

Quote from: Loredana06 on May 24, 2007, 12:41:49 AM
Hai cu papanasii...pe solduri!!! ;D
Unde va e cura de slabire dragelor?
la ce solduri am io pot manca papanasi dimineata ,la pranz si seara ,sapte zile din sapte.ti se apleaca ii......si nu te mai ingrasi neam.

black_fox

daveco, spune-mi te rog frumos cum faci decoratiunile de zahar de pe tort?

daveco

Quote from: black_fox on May 25, 2007, 05:41:59 PM
daveco, spune-mi te rog frumos cum faci decoratiunile de zahar de pe tort?
pai am invatat si eu de pe alt forum super de misto.daca vrei iti trimit numele sau pe pm ca nu stiu daca am voie aici.ca idee sunt facute din zahar si foarte multa rabdare.

cara

bââââââzzzzz!..........bâââââââzzzzzzz!
bună dimineaţa! am venit la pizza!  ;D
o porţie dublă! şi-o cafea!

gabriela jalba

Davco, da-mi si mie link-ul unde invat sa fac floricele ( PM )....te rog!11 Asta ,nu ca m-as si apuca;dar e bine pt cultura generala. Multumesc!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

foaie verde, of, of, of,
"acordeon" din cartof!  :D

Tăiaţi cartoful cum se deduce şi între felii bagaţi ce va taie capu': rondele de ceapă, şuncă, brânză, condimente, unt, sare, usturoi, etc.


daveco

Quote from: gabriela jalba on May 27, 2007, 03:39:33 PM
Davco, da-mi si mie link-ul unde invat sa fac floricele ( PM )....te rog!11 Asta ,nu ca m-as si apuca;dar e bine pt cultura generala. Multumesc!!
sper sa am voie sa pun aici link-ul pentru toata lumea interesata.ai de citit o gramada dar mareti.ponturile sunt extraordinare.nu stiu de ce cred ca toata lumea stie de site-ul acesta si nu zic nici o noutate.dar...
http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=5108&st=20

gabriela jalba

Ti-ai inchipuit tu degeaba ca toata lumea stie site-ul asta!!!!!! Uite ca eu nu-l stiam,si nici nu stiu cind a trecut o ora tot cascind ochii si...gura!! E super!!,dar am observat ca fetele au mentiunea "in afara Romaniei"...de unde iei:guma arabica,sirop de porumb,crema de artar.... Poate cele care stati pri orase mari ,mai dati de ele,dar eu,saraca de mine,nici nu am auzit de ele!!! Totusi ai ce invata!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

Quote from: gabriela jalba on June 06, 2007, 07:39:38 PM
Ti-ai inchipuit tu degeaba ca toata lumea stie site-ul asta!!!!!! Uite ca eu nu-l stiam,si nici nu stiu cind a trecut o ora tot cascind ochii si...gura!! E super!!,dar am observat ca fetele au mentiunea "in afara Romaniei"...de unde iei:guma arabica,sirop de porumb,crema de artar.... Poate cele care stati pri orase mari ,mai dati de ele,dar eu,saraca de mine,nici nu am auzit de ele!!! Totusi ai ce invata!!!
nu te stresa ! zi si tu ca nu-ssanatoase.treci mai usor peste problema.

Violet

Am citit o reteta de ciuperci umplute si as vrea sa adug modul in care le prepar eu. Am avut cuptorul stricat o perioada si am apelat la gratar.

Am curatat ciupercile, le-am rupt coditele, le-am dat cu sare si le-am pus pe gratarul incins mai intai cu partea din interior (de unde ati rupt codita) in jos, apoi le-am intors. Intre timp am taiat foarte marunt cativa catei de usturoi, in functie de cantitate si de gust. I-am amestecat cu cascaval ras, marar, branza rasa, se poate adauga si putin unt. Compozitia asta se pune peste ciuperci cand sunt pe gratar (dupa ce au fost intoarse) si se lasa pana se topeste cascavalul si branza.

E o improvizatie, dar sunt bune si se fac mai rapid decat la cuptor si nu e nevoie de ulei (cel putin la vasele cu teflon).

gabriela jalba

papa bun  tare!!! Trebuie incercat !!!  Eu cred ca pus inauntru si un pic de ceva salam(cirnat ) afumat...bucatele mici..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky


gabriela jalba

Myky,cum sint facuti? cu ala de tai castravetele spirala?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=