Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara

deci la reteta asta se pune praf de ghimbir, nu radacina proaspata, cruda.

si se gaseste la orice mini/super-market, la plic, la raionul de condimente.

radacina cruda eu o folosesc la supa, e super buna.

Nicol Caloian

Ghimbir se gaseste de regula la orice supermarket. Eu am luat d mai multe ori de la Kaufland sau de la Bila. Se gaseste si sub forma de praf, la pliculete dar si radacini, la raionul de legume si fructe. Uite cum arata radacina de ghimbir:


http://bp0.blogger.com/_0EKwqCnbxzI/Rrsa0WdumMI/AAAAAAAABks/2iYiQSfWBGs/s1600-h/ghimbir.jpg

cara

anunt:
daca cineva vrea musai sa faca biscuitii astia si nu are ghimbir, sa-mi zica. cumpar eu si trimit cu posta, ajunge pana la craciun!  ;D

ozimandias

Sa-nteleg ca eu trebe sa cumpar praf, da?

Pentru ca am fost asa de laudata, am mai facut una. (poza e facuta cam la 15 minute dupe incident.... )

Ella

Esti durere :D Cand ma pregateam si eu sa te laud ???

ozimandias

Oare mirosul mai iese?
Abia am zugravit....
(dar acum, sincer... cuptorul meu nu se aprinde decat daca tin butonul la temperatura maxima, un pic apasat. Si l-am uitat la temperatura maxima... Nu a durat decat 5 minute. Fericita sunt ca am pus sub ele hartie de copt. Care s-a carbonizat, dar nu am ars (si) tava (asta).


miha

Si eu tot de laude ma pregateam...zic... domnule...fata asta e o comoara...dupa ce e frumoasa...desteapta...face si streptosii si orhideele sa infloreasca...sa fie si asa o buna gospodina... ;) chiar o comoara la casa omului...  Si cand sa vin eu cu laudele... :D :D :D

ozimandias

Miha... multumesc!
Eu sunt sincera!
Puteam sa nu va arat poza. Dar mi se urcasera la cap laudele si v-am aratat-o ca sa revin cu picioarele pe pamant  :D
(dar vina mea e doar 5%. Cuptorul - ultima generatie  ::)- e de vina. Cu cuptorul vechi nu mi se intampla niciodata  :D ;D)
Quote from: Ella on December 04, 2008, 09:01:25 PM
Cand ma pregateam si eu sa te laud ...
Poti sa ma lauzi, Ella, ca din asta pot sa-ti dau  ;)

vernil

Quote from: cara on December 04, 2008, 06:41:57 PM
mamaaaaa, iti dau o reteta de biscuiti de craciun, mortala!

iaca link:

http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/20807/Biscuiti-cu-ghimbir-scortisoara-si-cuisoare/

Eu nu inteleg, femeile astea care pregatesc diferite bunataturi stau de fiecare data si pozeaza ingredientele si fazele muncii ? Tare ciudat ... Inteleg sa arati finalitatea muncii, adica haleala, dar sa stai si sa faci poze ? Eu cred ca asta, pozatul, le place mai mult.

vernil

Ozi, acum fa-ma sa inteleg, ai facut sau nu coronita cu care m-ai lasat super-uimita ?Ca pe mine nu m-ar deranja sa nu ai talente d-astea ... in fond, nu putem sa avem prea multe calitati! ne rezumam la cateva ... Parca v-am spus, gatesc fiindca trebuie sa manancam ... altfel, sotul este super-pasionat de bucatarie. II cumpar tot ce are nevoie sa se simta bine acolo, intre aragaz-frigider-chiuveta si cratiti  ;D

Ella

Quote from: ozimandias on December 04, 2008, 09:44:04 PM
Eu sunt sincera!
Puteam sa nu va arat poza. Dar mi se urcasera la cap laudele si v-am aratat-o ca sa revin cu picioarele pe pamant  :D
(dar vina mea e doar 5%. Cuptorul - ultima generatie  ::)- e de vina. Cu cuptorul vechi nu mi se intampla niciodata  :D ;D)
Quote from: Ella on December 04, 2008, 09:01:25 PM
Cand ma pregateam si eu sa te laud ...
Poti sa ma lauzi, Ella, ca din asta pot sa-ti dau  ;)

Lasa, luam masa in oras ;) :D :-*
Am trecut si noi prin "ale tineretii valuri", te perfectionezi tu... ::)... pana vin nepotii :D

Ella

Quote from: vernil on December 04, 2008, 09:56:18 PM
Parca v-am spus, gatesc fiindca trebuie sa manancam ... altfel, sotul este super-pasionat de bucatarie. II cumpar tot ce are nevoie sa se simta bine acolo, intre aragaz-frigider-chiuveta si cratiti  ;D

Vai, eu mor cu zile daca intra in oalele mele. Se mai harniceste sa spele vase ;D, dansul le pune pe uscator, eu le pun inapoi in chiuveta ;D...asta-i unul din motivele noastre de cearta ;D De altfel, am masina de spalat vase, da cine o foloseste? ;D

ozimandias

Quote from: vernil on December 04, 2008, 09:56:18 PM
Ozi, acum fa-ma sa inteleg, ai facut sau nu coronita cu care m-ai lasat super-uimita ?
Da, vernil. Am si mancat-o  :D.
Si chiar vroiam sa-ti spun: daca nu vedeam reteta in imagini.... in veci nu as fi priceput cum fac petalele acelea. Asa ca, fetele acelea fac poze sa priceapa ai ca mine  :D.

Coronita v-o recomand! E si gustoasa. Dar chiar daca nu ar fi.... ia ochii... Sotul meu nici nu a mai observat ca pe masuta in sufragerie sunt 16 orhidee... ;D

ozimandias


Ella



Hai sa spunem ca pizza (coronita mexicana), nu intra in regimul meu alimentar :D ;)

cara

vernil, nu la toate retetele se fac poze pas cu pas. cine are o reteta si vrea sa-i invete si pe altii, posteaza si fazele intermediare, asta asigurand reusita de 100% prestatorilor retetei respective. adevarul e ca uneori e de mare folos....

dar, vorba ta, tre' sa ai timp si sa-ti placa si bucatareala si fotografiatul!  ;D

gabi_gabriella





ODA SARMALEI

Cum s-ar defini sarmaua?

Vis inaripat al verzei ce-l avu cat a durat
somnul lung metamorfozic in butoiul de murat...
Potpuriu de porc si vaca, simfonia tocaturii,
imn de lauda mancarii inaltat in cerul gurii.

O cocheta care-si scalda trupu-n sos si in smantana
si se-nfasoara in varza ca in valuri de cadana.
O abila diplomata ce-a-ncheiat o stransa liga
c-o bardaca de vin rosu si-un ceaun de mamaliga.

Oponenta din principiu si un strasnic adversar
pentru tot ce este dieta sau regim alimentar.
Un buchet de mirodenii, o frivola parfumata
ce te-mbie cu mirosuri de slanina afumata.

Locatara principala tine-n spatiu tolerate
perle de piper picante, boabe de orez umflate.
O prozaica-innascuta, cum s-o prinzi in prozodie
ca de cand, de cand e lumea, porcul n-a citit o
poezie.

Un aducator de sete, de bei vinul cu ocaua.
Iata-n cateva cuvinte cum s-ar defini sarmaua....

DAN CALISTRAT

gabriela jalba

Intr-o zi am facut de 3 ori cartofi prajiti.......Citeam o carte si reluam pregatitul mesei cind ma ineca fumul.....Dupa vreo citeva saptamini,la o remarca a mamei,ca am "prins" tocanita,a venit replica Andreei : Aa!pai pe toate le arde ,ca face mincare citind romane! Deci: persevereaza, ca banuiesc ca toate am comis chestia asta !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Multumesc de incurajare!  :-*
dar stiti care a fost cea mai mare incurajare? Cand a intrat sotul meu in casa a zis: "Doamne... ce-ai pregatit, ca mirose tare bine!!!"  :D

georgette

Quote from: ozimandias on December 05, 2008, 01:00:20 PM
Multumesc de incurajare!  :-*
dar stiti care a fost cea mai mare incurajare? Cand a intrat sotul meu in casa a zis: "Doamne... ce-ai pregatit, ca mirose tare bine!!!"  :D
Credeam ca a zis:"IN SFARSIT,MANCARE CA LA MAMA ACASA"!
;) :D :D :D

vernil

Cand eram tanara, mama mea, Dumenzeu s-o odihneasca! nu ma lasa sa stau in bucatarie, zicea ca o sa ma satur cand n-o mai fi ea ! Mie imi place sa fac curatenie, drept pentru care ma deranjeaza si cel mai mic lucru care nu este la locul sau. Normal ca si eu gatesc, dar sa nu fie sotul langa mine cu cicaleala .... Apoi, dupa ce pregateste el mancare, 2 zile spal in urma lui ... aragaz, cratiti, faianta, gresie ... mai bine eu ...
Dar voi incerca sa prepar  coronita, chiar arata extraordinar de bine, daca ziceti ca este si gustoasa, perfect!

Citeam postarile voastre referitoare la sarbatori alaturi de parinti, din pacate ai mei nu mai sunt de mult ... iar din partea sotului am ramas doar cu soacra, are multi ani ... merg la ea intotdeauna, datorita ei sotul meu imi intelege pasiunea pentru flori. Si ea le indrageste, iar noi ii oferim alte si alte flori. Acum am cadorisit-o cu hippeastrum Lady Jane ...

cara

iaca, va propun o alta reteta super:

trandafiri cu branza dulce.
impachetatul l-am invatat de la daveco (multumesc, segnora, esti eroina mea!  ;D ) dupa o reteta de aluat...nu mai stiu de unde  :D
seamana cu un aluat de cozonac, iar umplutura cu branza, oua, vanilie, bla-bla, stiti voi.

acest trandafir i-l dedic lui erwin, ca m-a sunat in timp ce-i faceam  ;D



Erwin

                       
*Erwin saliveaza si se linge pe bot. :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

ozimandias

Nu am gasit ghimbir decat pastile  :D (mai avea si tinctura, dar am preferat capsule). Insa nu cred ca voi folosi. M-a "ingrozit" ( ;D) ce scrie la indicatii.

ozimandias

Vernil  ::) Diminueaza astenia fizica si nu mai stiu cum ( ;D).