CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

trandafira

Quote from: Dalia on January 29, 2012, 03:46:59 PM
Trandafira, o am de vreo 2 ani. Nu am taiat-o niciodata. Am citit ca in primii ani toate clematitele trebuiesc scurtate, dar n-am facut-o. Treaba e ca nu a prea lastarit, dar parca nici n-am de gand s-o tai fiindca deja s-a lemnificat. O las asa, sa vad ce face. Sper sa se urce fericita in mar.
Si dupa cat timp a inflorit?


einsteinitza

Ei , nu mai vrea nimeni o clemtatita doua, sunt asa de fumoaseeee!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: einsteinitza on February 14, 2012, 12:48:24 PM
Ei , nu mai vrea nimeni o clemtatita doua, sunt asa de fumoaseeee!

S-au facut comenzi pe mai multe forumuri, d-asta sunt cuminti acum.
Sunt doua speciale, dupa parerea mea, care inca nu se gasesc in Ro -  Romantik - e superbisima si infloreste non stop, florile mov ca de catifea, si inca una deosebita, Beautiful - alba, cu flori duble.

einsteinitza

Multumesc pentru informatie.
Interesant aspect, asa voi face si eu la comenzile de trandafiri, imi vad de ale mele si nu ma mai complic, daca asa stau lucrurile.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Romantika am gasit si am luat in mai de la Baumax. O astept sa vad cum infloreste vara asta, ca in 2011 nu a binevoit.

vernil

Quote from: einsteinitza on February 14, 2012, 02:38:19 PM
Interesant aspect, asa voi face si eu la comenzile de trandafiri, imi vad de ale mele si nu ma mai complic, daca asa stau lucrurile.

Asta nu e o solutie.
Comenzile au fost lansate de mult timp, dar se pare ca transportul este cam mare. Incercam sa spun de ce nu se comanda si de aici.

einsteinitza

Nu imi aduc aminte nici mai demult sa fi pomenit cineva de o comanda, sa se caute doritori...ca doar nu s-o fi facut acum cativa ani...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Ba s-a vorbit de comenzi! :) Ia, citeste tu pag. 47 de la acest topic  ::)

einsteinitza

Oricat citesc, nu vad nimic despre comenzi..,Ba, vadd, comenzi pe egradini, care nu ma interseaza......nu vad unde cineva a spus ceva de vreo comanda aici, sau vreo sugestie de a ne rganiza intr-o comanda.....ci doar ca s-a lansat o comanda pe egradini si ca tu ai lansat una pe clubg.
Exact ce ziceam.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

N-am stiut ca vroia cineva si fiind noua nu mi-am permis
Eu mi-am comandat singura
Vin prin aprilie

einsteinitza

Opal, nu e nici o problema, tu nu aveai de unde sa stii. In general facem comenzi comune ca sa iasa mai ieftin transportul.
Oricum, solutia ta e cea mai buna, asa  voi proceda si eu cu viitoarele plante pe care vreau sa le achizitionez.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: einsteinitza on February 14, 2012, 09:49:19 PM
Oricat citesc, nu vad nimic despre comenzi..,Ba, vadd, comenzi pe egradini, care nu ma interseaza......nu vad unde cineva a spus ceva de vreo comanda aici, sau vreo sugestie de a ne rganiza intr-o comanda.....ci doar ca s-a lansat o comanda pe egradini si ca tu ai lansat una pe clubg.
Exact ce ziceam.
Pai, si ce era sa fac daca singura nu-mi permit sa comand si nici sa ma ocup de o comanda nu sunt in stare  ;D
Atata am salivat la Alpena aia si la Davidia, incat m-am rugat de Myo sa faca o comanda. :)

claude

Pai daca ziceai ceva,ca esti interesata, poate se mai gaseau doritori si se gasea si un suflet caritabil care sa se ocupe...sau 2 suflete  ;)   Eu daca am vazut ca nimeni nu e interesat de plantele de pe acel site m-am dus si eu in alta directie...si eu am salivat la Davidia, de-aia am si pus site-ul,dar nimeni n-a zis nimic, nu s-a aratat interesat de plantele de acolo   ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Lasa, Claude, datorita tie am aflat de nenea polonezu' si plantele lui  :-*
Eu am inteles de atunci ca voi v-ati rezolvat cumva si de aceea n-am insistat.
Daca voia cineva sa initieze o comanda pe TM, o facea atunci. :)

einsteinitza

Eu acum am apucat sa ma uit pe acel site, si de asta eram interesata, vad insa ca nu prea sunt doritori, m-a lamurit Vernil de ce. Nu stiam, eu aici particip la comenzi si asta e forumul meu de suflet.
Nu ma refeream la nimeni anume.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am nevoie de o clematita inchisa la culoare, un violet inchis, ce imi recomandati?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Romantika . Asta am comandat eu...deci inca nu o am ca sa pot sa-ti spun ceva despre ea, dar mi se pare frumoasa  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Romanitka este considerata cea mai inchisa clematis violet.

einsteinitza

Multumesc, deci am ales. +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Si eu am optat pentru ea. Abea astept sa vad prima floricica de la ea.

vernil

Mr. President este albastra si floarea foarte mare. La mine a inflorit foarte greu, dar la altii s-a comportat excelent.
Guernsey Cream este superba, daca sta la umbra, florile sunt verzui si stralucitoare.
Bleu-lila este Blue Angel, infloreste foarte des. Are o culoare diafana, de exceptie. Culoarea este mai intensa la semiumbra.

Es, atunci cand plantezi clematita, sa-i faci groapa mult mai adanca decat normal, sa pui pamant de mranita si apa multa. In primul an se va acomoda, dar apoi va incepe sa creasca si sa infloreasca. Sa nu o tunzi din primul an, doar din al doilea.

einsteinitza

Multumesc Vernil.
In general, nu ama vut noroc cu clematitele, doar doua au rmas.
Una este alba cu flori mari, dar nu stiu niciodata cum sa o tund. Cealalta e cu clopotei albastri, si a ajuns o incalcitura cocotata pe visin.
E interesant cum tin minte atatea amanunte la trandafiri dar la clematite ma pierd. ??? :-\
In fiecare an ma uit la ele si ma intreb ce am de facut.

Anul asta am sa incep lectiile de clematite, daca se poate. Trebuie sa inteleg si eu,ca stiu chestia cu clasele dar mai mult nimic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Si eu cumparasem acum vreo 2-3 ani prima clematita si n-am stiut ca trebuie ingropata cul cel putin 8 cm mai adanc decat a fost in ghiveci. S-a chinuit din prima luna sa-mi faca o floare si apoi s-a ofilit imediat. Si gata a fost! Am zis ca nu mai cumpar, dar anul trecut m-au mancat degetele si am cumparat o Nikolai Ruknzov(stiu sigur Nikolai, nu stiu exact numele al doilea) din clasa 3 , am inceput sa citesc despre plantare si a inflorit peste vara ( nu extraordinar, dar si-a aratat bunavointa de a ramane in viata) si acum pare bine-mersi.
Deci, concluzie, plantata mai adanc ( altfel se ofilesc -e o boala a lor) si apa din belsug. :-bd

penelopa

Cred că la modul de plantare am greşit şi eu cu clematitele  :(
Având în vedere că am comandat la polonezi nişte clematite demenţiale, am de gând să mă înscriu şi eu la cursuri, Es  ;)