CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

Rux

 =)) =)) =))
De prin drumurile tarii ,pe care le "bat " din  "datorie "...

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

La mine au inflorit vreo 5 clematite si  restu stau pe deschis
Aia roz ,din poza de mai sus  nu seamna cu Hagley,ar parea mai degraba un Pink Fantasy

einsteinitza

Opal, nu ne arati poze? Inteleg ca ai cateva....hai sa le admiram putin, ca merita si ele!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

acum vreo 2 ani am luat de la sieberz niste clematite care au sosit rupte ponosite etc etc .m-am certat cu ei mi-au trimis altele iar cele rupte ponosite le-am aruncat prin pamint chiar daca am considerat ca fara sansa .. aseara am categorisit sa ma uit ce mai fac clematitele mele am constatat ca cea alba a inflorit si tot chiorindu-ma eu prin rose am vazut ceva buruieni iesite ca un stol la piciorul unei gladiole .. cind ma uit lastari de clematita asa de 5 cm si nu oriciti ci vreo 3-4 rasariti .hi hi hi acum  astept sa vad de care o fi fost ..   asa ca nu disperati udatile radacinile si vor lastarii ..curios dupa asa o perioada lunga au rezistat radacinile alea in pamint .. ca acolo am tot prasit pamintul ma mir cum de nu le-am cioblit cu sapa ..

einsteinitza

Norocoaso, o sa ai plantatie de roze cu clematite! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

da am adunat ceva .. au si rosele mele boboci .. m-am uitat aseara cei mai dezvolatati sunt englezestii de la petrovici de anul trecut .. au stat ei au stat da acum sunt plini de ramuri noi pe ramurile de anul trecut si sunt plini de boboci..  or sa fie cascade cascade de flori ..

flordel

Ernest Markham pe gard: ;D

einsteinitza

Ce dichisita, cu gardul negru, superba combinatia!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Frumoasa culoare! Este floricioasa sau mai putin? Sa stiu daca o adaug pe lista  ;D

flordel

Nu foarte floricioasa! ;D

claude

Flor, fa-i topic si prezint-o cum se cuvine  ;)   Vezi ca si clematitele is mari mancacioase, asa ca da-i papa bun si poate se mace mai floricioasa  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Papa bun au toate plantele mele si catelul si copii... :D
Doar nu crezi ca fac discriminari, nu?
Deci trebuie sa faca bine si sa produca ca mai mult nu primeste. Dau la toate si la toti la fel si apoi aprecieaz. ;)

trandafira

In sfarsit, in acest an voi vedea florile clematitelor alpina Rubens :        dar iar nu vad flori la montana Marjorie

geodezia


trandafira

Quote from: geodezia on May 08, 2012, 08:29:44 AM
sa fii fericita
Si tu la fel cu ale tale care vad ca te-au bucurat din plin  pana acum.

popgeo


geodezia

au inceput si la mine incet incet sa isi dea drumul .. sa infloreasca .. adevarul ca iti bucura ochiul atitea culor .. f frumoase  d-l Geo ..

popgeo

Au mai inflorit:

Clematis: Rebecca, Ducess of Edinburgh, + mov neidentificata....


gabriela jalba

Ernest e timida,dupa iarna ce-a uscat-o...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Eu nu o vad timida. As vrea si eu asa "rusinoase"  ;D

popgeo


vernil

Quote from: anasstasia on May 04, 2012, 08:59:05 PM
Frumoasa culoare! Este floricioasa sau mai putin? Sa stiu daca o adaug pe lista  ;D

La mine infloreste si de 3 ori/an. La inceput, in primii doi ani, a mers mai greu. De fapt, asta e prima mea clematita, datorita ei am inceput sa caut si altele. Dar am grija, sa ingras periodic pamantul, mai ales dupa inflorire.

paraschivvvv

Frumoase clematite aveti;felicitari.Vin si eu cu cateva la care am pierdut denumirile:
http://popescugp.sunphoto.ro/flori_final_de_mai_2012/pagina2

einsteinitza

Un suport care mi se pare foarte frumos, mai ales ca e decorativ pe perioada cand se taie clematita, arata ca o lucrare creativa. Eu ma gandeam ca poate fi facut din resturi de teava de canal, gri, de diferite dimensiuni. Cine construieswte acum, sau are un instalator in familie, merita sa pastreze resturile.
http://www.gardeners.com/Circle-Wall-Trellis/39-222,default,pd.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro