Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Nu ştiu, Sica, ce e dar tare îmi place! :)

popgeo

Penelopa... scrie si deasupra grupului respectiv de poze si   ti-a dat raspunsul corect si Sica.

Quote from: penelopa on June 07, 2010, 12:25:22 PM
Nu ştiu, Sica, ce e dar tare îmi place! :)

Ionela

George, de asta data cel mai mult imi place albastrul de delphinidina ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

popgeo

Iata ce a mai inflorit si pe la mine:






Clematis, un crin gata de inflorire si un trandafir..

Rebecca... poza neclara si culoare la fel..;-)

sicamin

Ca de obicei ,ne lasi fara cuvinte  :o .Sant toate frumoase ,dar eu astept sa se deschida minunea de crin ,cu atatia boboci pe tija.
Am pus si eu seminte de Delphinium ,dar au iesit doar cateva fire ,dintr-un pliculet. ???

geodezia

Ce clematis dfrumos ia ca incerc si eu sa o pun in oala sa nu o pun in pamint ca sa nu opierd ca veni cam raruta asta grena .E super faina imi place si mie warzawska asta


penelopa

Măi, dragă Ani, fiindcă n-am găsit pe nicăieri Gerbera, mă băgai, aici, în grădină unde am pus gerbera de la Lucian:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/16229908
Incredibil cât de bine îi merge de când am plantat-o în grădină. Uite câte flori a făcut odată  :o
:-* :-* pt. Lucian. ;)

einsteinitza

O scoti iarna, sau sta acolo?E foarte frumoasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Pene e foarte frumoasa Gerbera ta ! In toamna sa o scoti si o pui in ghiveci ,ca va inflori toata iarna. Eu am avut anul trecut doar 1 bucata galbena ,dar acum am mai luat vreo 4 . ;)

penelopa

Es, Gerbera este o experienţă nouă pentru mine. :)   N-am mai avut şi văzând că în casă, în ghiveci, nu-i mergea prea bine, am pus-o în pământ. Este una pitică şi de aia îmi place aşa mult. ;)

Sica, merci, îţi voi urma sfatul. :-*

popgeo


Iata ce a mai inflorit si la mine:
Cale, trandafiri si ranunculus:




Delphnium:



Clematite: Arctic Queen si Vienetta


Crini:
Lilium Pardalinum (cel punctat) si hibriz de Lilium lankongense















GetaV

Geo la delphinum si crini , nu te intrece nimeni ,sunt o minunatie ;)


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

Cred ca sunt din comanda tarzie din primavara .La fel de chinuiti sunt si ai mei ,dar la anul sper sa arate cum trebuie

penelopa

Nu, nu sunt din comanda lui Opi. Îi am de vreo 2-3 ani şi au înflorit frumos până acum. Anul ăsta, probabil din cauza ploilor, au petalele uşor ... handicapate. ;D

vernil

Pene, nu doar excesul de apa i-a afectat, ci si diferentele mari de temperatura, trecerile bruste de la 15 grade (mai) la cele de 37 grade (iunie).
Dar sunt foarte frumosi crinii tai, ca si clematitele!  :D Asta de bine ce ziceai ca nu prea fac flori  ;D

penelopa

Aş, e chestie de prins în obiectiv! ;)
V-a zis Myo că mă pricep să încadrez frumos imaginea chiar dacă vă "orbeşte" poza.  ;D

Mihai

Frumosi crini!
Si pozele sunt din ce in ce mai clare  :D,de ceva vreme.

vernil

Asa e, Mihai, a inceput Pene sa se specializeze in fotografii  :D Acum poate rade de unele poze de-ale mele, nereusite.


popgeo


gabi_gabriella

A inflorit si la mine delphinium ..credeam ca nu va inflori anul asta, asa micut era (l-am pus in toamna )
lisa harnica si  o hortensie

Mihai

GG, cu hortensia m-ai dat gata.
Asa alb mai rar am vazut,de obicei sunt roz sau un albastru decolorat.

gabi_gabriella

Multumesc Mihai !!
La noi e plin de din astea ,  celelalte (roz, albastru ) lipsesc de prin gradini :)
Am si una roz , dar nu a inflorit inca niciodata .Era prea in soare si cred ca nu-i palcea . In primavara am mutat-o mai la umbra si acum ii merge mai bine .Sper sa si infloreasca