Gradina lu' soacra-mea

Started by ozimandias, April 04, 2009, 10:06:44 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

 :D
Tanjeam de ceva vreme sa am si io topic aici.
Si pentru ca pozele de mai jos sunt meritul (90%) ale soacrei mele ( ;D), am fost corecta si am denumit topicul asa.

Priviti:


(caisii, plantati de mine si sotul meu acum 10 ani)

iar astea-s plantate de mine:
Si piesa de rezistenta:

A... si irisii mei (calcati in picioare de catel...  >:():

miha

Deci..ai gradina...  ;) nu conteaza ca-i a soacrei... e frumos ca te poti  bucura de ea...  si ai si tu unde sa-ti pui...un ghiocel... Deosebita senzatia cand rasare ceva plantat de tine... Ce sa-ti urez...sa acaparezi incet-incet...cat mai mult din gradina soacrei...  ;D

ozimandias

Quote from: miha on April 04, 2009, 10:11:36 PM
Ce sa-ti urez...sa acaparezi incet-incet...cat mai mult din gradina soacrei...  ;D
Da?
Ma voi stradui  :D :D :D


myosotis

Ozi, si la mine animalele umbla libere in toata curtea. Pe unde am "chestii" care pot fi usor stricate, am facut "gardush" din ramurile taiate de la diverse tufe/pomi. Pur si simplu am infipt bete de 50-60cm unul langa altul cam la 10cm distanta. 

ozimandias

 :D
Da Myo si tin minte ca tu ai muuulte animale!

Am ponegrit cam mult catelul.
Ocoleste si sare si ea peste ce poate. Irisii aceia sunt pusi in dreptul singurului loc din gard unde e o uluca mai scurta si pe unde ea poate baga botul...Alaturi sunt ghioceii (slava domnului) si sunt intacti.


Nicol Caloian

Ozi, tine-te tare si visul va deveni realitate. Dupa cum vad, deja a inceput. La cat mai mult spatiu "al tau"!

Ella

Da "infiezi" si leandrii de la soacra-ta? sau nu-i mai are?

gabriela jalba

O gradina plina de flori !!!! La cit mai multe ,Ozi!!! Soacra ta o sa scada in puteri si vrind -nevrind,o sa intre gradina pe mina ta. Pregateste-te sufleteste .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Ella, ii are!
Iti pun la prins?
Sunt albi si crem.

Multumesc fetele.
Ei... nu stau asa rau. Daca doresc, maine imi fac acolo gradina... dar eu nu am vreme sa ud plantele de acasa, pe alea, acolo, cand sa le ingrijesc? Insa da, sentimentul cand vezi planta pusa de tine ca infloreste e de nedescris... Ieri, ca tot laudati gradina lui Vio ca nu are buruieni am scos (cu cutitul) rochita randunicii care iesise printre randurile mele.  :D


Ella



ozimandias

Nu va pot spune cat sunt de mandra si de incantata de ghioceii mei:
. Sunt infloriti de atata vreme si inca mai au bobocei. Sunt absolut minunati.
Lalelele din curte au fost in toata splendoarea sambata trecuta. Acum au inceput sa se mai ofileasca. Insa tot erau superbe:
Am si lalele pitice ( :D nimeni nu stie de unde au aparut):
Astea-s Gavota, singurele cumparate de mine in toamna
Acestea cred ca sunt de la Vio, si-i multumesc pe aceasta cale: . Au mai fost unele rosii, dar s-au scuturat intre timp.
Si inca una frumusica:
Esti mandru de mine, Vio?
A... si o narcisa absolut superba: . Nu-mi explic de ce e singura, pentru ca am cumparat pungi cu cel putin 5 bulbi... Si alte narcise:
Si inca ceva frumos:
Si panselute auto-insamantate: (anul trecut erau mai colorate, dar sunt frumoase si asa).
Si clematita pe care a rupt-o Bella: (norocul nostru, al tuturor ca a dat iar  :D).

Si pana la "mosie", uitati ce am vazut:

Marmoset

ozi, chiar mi-ai incantat ochii!  :-*
Sanatate multa micutei!

Solariana

Foarte frumoasa gradina, Ozi, draga! Sa-ti traiasca soacra si sa fie sanatoasa, ca sa o poata intretine cand nu ai tu timp sa te duci in vizita!

Mihai

Frumoasa gradina si banuiesc ca ai totusi o relatie speciala cu soacra ta ;D

ozimandias


Marmoset



ozimandias

Multumesc Gabi. Deja am cu patru flori mai multe: cele patru aduse de tine. Le-am dus acolo, la acomodare. Am sperante mari cu ele. gutuiului i-au crescut frunzulite!
Mai am un lastar de copacel galben (nu stiu cum il cheama, adica stiu dar nu stiu daca scriu bine  ;D) si de la mirela_, si-i multumesc inca o data si ei!
:-*

mihail


gabi_gabriella

Sa ai noroc de ele si sa ti se faca !!..sa ai cu ce sa te lauzi  ;)

ozimandias

Quote from: mihail on April 20, 2009, 08:20:58 PM
adica...ai ucis-o ? :o
Esti de groaza, dragul meu!
Daca te gandesti la "ce" ma gandesc si eu, ei bine, nu! (inca).
Daca te referi la florile primite... Fereasca Dumnezeu!
;D
:D

lovetulip

Sunt mandru de tine Ozi draga.Sa lasi loc pentru pitice in toamna.Uite ca si soacra mea are lalele.

http://mimiana.sunphoto.ro/flori_primavara-_Dragesti/IILBBRIAZSBSZABZOCN

ozimandias

Foarte frumosa si aceasta gradina.
sa ne pui poze cand sunt garofitele inflorite. Cred ca sunt un vis.

Cat despre lalele pitice... nu mai zic nimic... Abia astept primavara urmatoare. Ce-ai numarat tu zilele toata iarna, eu incep de acum numaratoarea  :D