Solar

Started by myosotis, April 07, 2010, 08:52:49 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Tu ai mereu dreptate, ca esti mama lor! ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

da mama rautatilor

adrianam

In Casa de vacanta nr.3 (martie), care abia a aparut, este prezentat un solar mic- cam1,5m /1m cu inaltimea de aprox.1,5 m, scheletul din barne de lemn iar peretii si acoperisul in doua ape, din pet-uri insirate ca margelele pe un fel de tije de lemn cu diametrul cat sa incapa pe gura pet-ului.

victoria222

Am mai auzit de solare din peturi, cred ca sunt eficiente termic, dar ma gandesc...cum cureti asa ceva? Banuiesc ca in timp se murdaresc zdravan si pare complicat sa le cureti, peretii  si acoperisul avand foarte multe santuri intre peturi. Cred ca plasticul se si opacizeaza in timp. Probabil trebuiesc inlocuite peturile periodic.

geodezia

si ati avea rabdare sa il construiti ? nu mai bine 4 tevi si folie?

Căpşună

Aici e de mine. Un prieten de-al meu are solar acoperit cu fibra de sticla, rola aceea pe care o prezenta ... cineva la solutia pentru acoperit.
A zis ca s=a matuit si nu mai prea e lumina destula in solar. In toamna trebuie sa fac si eu ceva, dar nu stiu ce si cum. Cred ca tot ceva pe structura de lemn pe margine. si cu ceva metal la capeti. Oricum e frumos cum ati facut sera.

simek2006

Am terminat si eu solarul de vreo saptamana o ssa descarc pozele in calculator si o sa le postez. Am facut un solar pentru familie de 6mx5m as fi vrut sa il fac mai lung dar nu mi-a permis locatia as fi vrut 10 metri asta este
Costul nu a fost ft mare aprox. 400 lei maxim

einsteinitza

Ai facut solar simplu? Cu baza de ceva. sau pur si simplu cu folie?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Abea astept sa vad pozele.

Căpşună

Din pacate nu pot sa incarc pozele cu solarul inceput, ca sunt prea mari, dar le puteti viziona pe
www.newatrawberry.sunphoto.ro

einsteinitza

Nu exista utilizator cu acest nume.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

DanaT

Strawberry, Es. S-a tastat a in loc de s, ca-s apropiate pe tastatura. Eu am vazut solarul aici
http://newstrawberry.sunphoto.ro/solar_folie_dubla

geodezia

super cum a fost in iarna -30 de grade inseamna la tine -10 grade ...

Căpşună

Salut.
Multumesc pentru apreciere.
Solarul mic e acasa, iar -30 grade se treduce la mine prin 0 grade noaptea, si +10 ziua. E adevarat cu o aeroterma de 2 kw. Iar curentul a fost destul de costisitor, dar amplasarea solarului intre case si faptul ca razele soarelui nu bat decat intre 13 si 16 ziua, a fost multumitor.
Anul acesta o sa experimentam pe o suprafata mai mare in camp deschis.

Spor la treaba tuturor.

geodezia

de ce nu incerci cu un godin cu resturi de lemn   adica rumegus ... pe aici pe la noi asa fac si au si o conducta de apa trasa prin el si o incalzesc sa ude cu apa calda ...

Căpşună

Quote from: Căpşună on September 15, 2012, 11:30:36 PM
Din pacate nu pot sa incarc pozele cu solarul inceput, ca sunt prea mari, dar le puteti viziona pe
www.newstrawberry.sunphoto.ro

sicamin

Capsuna ,dupa cum vad vei avea o productie buna de....capsuni  :-bd

flordel

Ce bine arata! +dns
Pacat ca esti prea departe. ca ma si abonam la o cota din productie!
Sa ai mult succes si multi bani! :-bd

geodezia

succes .. cu cit vinzi lastarul ? ne dai si noua sa inmultim si noi ?nu multi asa vreo 5-6   ca nu pun de afacere ci la mine in gradina

Căpşună

Unde trebuie sa ii trimit, sa vad cum ajung?

geodezia

ce sa trimti si cui ?

Căpşună

ziceai ca vrei lastari. Unde vrei sa fie trimisi?

geodezia

aoleo uitasem vroiam capsuni dar lasam pe toamna ca cum am o boala de nu ma pot misca sunt terminata .... am tremurat 2 zile