Solar

Started by myosotis, April 07, 2010, 08:52:49 AM

Previous topic - Next topic

Ionela

OMG!!! +hypno  In viata mea n-am vazut asa ceva! Extraordinar!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

 +apl +apl +apl +apl
Ionut, jos palaria, curat, ordonat, frumos, ingrijit,bine gandit. +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

IONUT

Es multumesc pentru aprecieri ,pana sa ajung aici am trecut si eu prin multe alte incercari,la vremea aceea nu am gasit pe nimeni sa mi spuna din expeienta sa si sa trec peste acele etape,asta incerc sa fac acum cu cine vrea sa si faca solar,exista cu siguranta solarii mai performante,totul depinde insa de buget..
Mihai un solar are 400 mp cu o inaltime la coama de 4,75 m,un astfel de solar este dotat cu o centrala de 100 kw,pe lemne si carbune,apa calda circula pe conducte metalice pe sub paturi iar acolo unde este inmultitorul sunt conducte si pe pat ingropate in nisip,de mentionat ca in astfel de solarii produc flori,la legume nu am incalzire

INRAKY

Quote from: IONUT on September 30, 2010, 08:03:01 PM
cu siguranta solariile se pot face si din lemn,oricum cand afara este vant puternic nu poti sa dormi indiferent din ce ar fi facute
exemplific cele spuse anterior cu doua poze

Salutare la toata lumea!   Numele meu e Sergiu si intetionez sa-mi montez doua solarii pe arcuri tip "Buzau" (dimensiuni solarii: I. L:16m, l:5.3m, h:2.7m II. L:20m, l:5.3m, h:2.7m).In solarii vreau sa produc flori (panselute, muscate, crizanteme, craite) la ghiveci pe care le voi comercializa la florarii (piata o am facuta). Problema spinoasa cu care ma confront este timpul, m-am apucat destul de tarziu de constructie si ma prins iarna, in acest moment termin adunatul lemnelor care au rezultat din defrisarea gradinii. Saptamana viitoare vreau sa torn stalpii de sustinere in ciment. As dorii sa stiu cum reactioneaza folia daca o montez pe o temperatura de – 5 grade C? Se poate intampla sa devina casanta si sa se rupa intr-un timp scurt?

PS:o sa postez imagini din timpul montarii

Va doresc o iarna calda
Multumesc   

Felix

Nu se rupe folia de la frig.Principalul factor care scade rezistenta foliei este radiatia UV.
Din acest motiv este bine sa cauti o folie ce are o durata de viata cat mai lunga, sa nu o schimbi in fiecare an, chiar daca te costa ceva mai mult.
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

GetaV

Din experienta va recomand altceva ,nu folie ,oricat de performanta spun producatorii ca este ,tot se degradeaza din cauza diferentelor de temperatura,ploilor,....
Cred ca este cam tarziu pt. constructie ,temperaturile sunt negative si betonul se va casa ,dar poate mai sunt si alte pareri

einsteinitza

Exista antigel de beton
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis


Eu nu am pus stalpii in beton. Solarul meu are 12m lungime, 4,8m latime si 3m inaltime. Am batut stalpii (teava de 1 1/2 )
cam 75cm in pamant.


Folia trebuie intinsa intr-o zi cu soare si cu temperaturi pozitive, altfel risti sa faca "valuri". Daca e frig e teapana si nu se intinde bine.

einsteinitza

E mare rau, te descurci sa-l ingrijesti? Ma cam sperie ce volum de munca e acolo. +apl +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Poate nu-i plin mereu! ;D

gentiana

Quote from: einsteinitza on December 12, 2010, 10:01:59 PM
Exista antigel de beton
Antigel?
Eu stiu ca sunt aditivi pt rapiditate la uscare si aditivi antiinghet
Ceri de la fabrica beton pt turnare  la minus n grade(pana in -6 grade) si ei iti pun ce trebuie
Nu se recomanda turnari de beton la mai mult de -6 grade

einsteinitza

Da, in franceza asa se cheama, Nu stiu denumirea romaneasca.Tu chiar crezi ca pentru cateva picioare de solar cere la fabrica de beton ? Isi face acasa manual, si exista la punga un antigel pentru betoane.E frantuzesc, am folosit noi la unul din gratarele de la pensiuni, ca ne prinsese iarna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Ala facut manual se sfarama la temperaturi cu minus ,cu tot "antigelul" pus
Pentru solar daca nu ai apucat sa-l faci pana la vremea asta,mai rabzi pana la primavara daca vrei sa faci treaba buna
Solutia mea e pt ceva de durata nu inadeli

einsteinitza

Nu, am si acum gratarele in picioare, si in uz.Pot pune poze. +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

La mine s-au facut o parte din alei toamna trecuta si desi am pus niste aditivi in betonul facut manual......pana in primavara stratul de deasupra s-a "macinat"
In primavara s-a facut "cosmetizarea"
Asta pt ca taica-meu ca orice barbat s-a incapatanat  sa nu ma asculte
Parerea mea e ca n-au invartit aditivii suficient in beton si au pus multa apa si noaptea a inghetat
Cine mama naibii face alei la sf lui noiembrie,inceputul lui decembrie?

einsteinitza

Dar cine face gratare in decembrie :D ;D ;D Cine n-a apucat sa le faca in august. +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Aha,deci la tine functioneaza principiu"lasa draga ca le fac,nu ma bate la cap?"
In we-ul asta se pare ca si solarul meu a fost terminat in sfarsit(a fost inceput in primavara pe un schelet care era de cativa ani facut)
Temporizare ardeleneasca ,nu? ;D

claude

In loc la folie, pentru solareii, nu are viata mai lunga policarbonatul? Zic si eu din ce-am auzit, nu ca m-as pricepe, ca inca n-am construit solar sau sera desi zau ca la un moment dat va trebui sa ma gandesc si la asta  +ham 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

eu policarbonat am pus,la acoperis,de ala de culoarea bronzului,in rest transparent

GetaV

Si eu tot policarbonat am ca acoperis

gentiana


einsteinitza

Ei ce vise, o sera din aia de termopan ..... ce nu visam eu intr-o vreme....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Felix

Bun tare policarbonatul..dar si pretul pe masura.
Pe de alta parte e plina lumea de solarii acoperite cu folie de calitate care tine ani de zile si nu doar un sezon cum e asta autohtona.
In ultimul timp au inceput si romanii sa faca folie mai buna...insa nu stiu daca macar se compara cu cea ungureasca..sa nu mai vb de altii.
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

gentiana

Quote from: einsteinitza on December 13, 2010, 07:35:47 PM
Ei ce vise, o sera din aia de termopan ..... ce nu visam eu intr-o vreme....
Geta are si e super
Mica dar foarte plina
EU visez la aripa noua la un soi de veranda cu rol de sera pt plante

einsteinitza

Veranda mi-am facut, dar nu e ce voiam, adica nu e sera.
Vreau o sera unde sa pot sa tin ghivece, borcane, butasi, etc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro