Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

floare mica

Da Martipan,ale mele sunt "linistite" nu-ti baga frica in oase, ca nu le cumparam daca aveau un aspect de sa-ti sara parul maciuca pe corp. :D Astea doua care le-am dat de exemplu ca sunt urite :pai, prima seamana cu o tarantula  >:(  iar a doua,daca privesti bine se vede o forma perfecta de omulet prins in doi clesti! :o Daca nu vezi bine iti trimit foto mai mare pe e-mail ca aici a trebuit sa risaizesc ca altfel nu intra in foaie!  ;D

gabriela jalba

pe mine nu m-ar supara deloc sa le am; eu zic ca sint numai ciudate,nu urite
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Multumesc,Gabriela pt sustinere :D!
Si daca sunt mai ciudatele,nu mi se par respingatoare,ci,din contra .mai atragatoare,deosebite si interesante ;D!

penelopa

Adevaru` e ca  dau bine mutandele alea la umbra crucilor tale  ;D ;D

martipan

 :D :D :DMultumesc,multumesc ;D!
Cred ca ar arata deosebit,asa ca astept ofertele de orhidee mutante ale celor pasionati de niscaiva decoratiuni de cruci de-ale mele :D :D :D!
Primsec cu bratele deschise ;) ;D!

Violet

Nici eu nu ma impac cu ideea de orhidee maronii... Mi se par ofilite...  :P

Eu am ajuns la concluzia ca Phalenopsis e cea mai buna alegere. Ce daca sunt comune? Sunt frumoase, delicate, relativ usor de ingrijit si te bucura de flori luni intregi. Vanda mea violet, superba, dar a clacat numai dupa 3 saptamani.  >:( Ce-i drept, a solicitat-o si calatoria. E singura ei scuza. :) Sunt curioasa dupa cati ani o sa reinfloreasca  :D

Violet

Hello! Nu se mai lauda nimeni cu ce orhidee noi si-a cumparat?  ;D Sau cum le mai merge florilor? Ale mele cresc aproape toate. La doua dintre ele am inlaturat cateva radacini putrezite. Am in continuare frunzulite noi la aproape toate. La Phalae am avut si cate 2 in cateva luni. Nu stiu exact care e ritmul normal de crestere, dar cred ca e bine.

simona2

Mi-am propus , ca pana nu vad o orhidee ca reinfloreste nu mai cumpar niciuna ! :-[

sicamin

Eu am o phalaenopsis inflorita ,din luna mai . A avut 2 tije inflorite  si una nu mai are flori dar cealalta inca mai are. La celelalte care nu mai au flori ,au inceput sa le creasca frunze noi ,chiar si o radacinuta (credeam ca-i tija ,dar nu -e radacina )

simona2

Frunze noi , vad si eu la toate , dar nici urma de tija .

Violet

De cat timp ai orhideele, Simona?  Dupa ce le-ai cumparat nu au reinflorit niciodata?

simona2

Le-am cumparat in decembrie . Le aplic ingrasamant o data pe saptamana .

Violet

Nu cred ca are legatura cu ingrasamantul. Sa nu fie mai mult de o patrime din doza normala (cea care  se aplica din 2 in 2 saptamani). Lumina suficienta au? Intreb si eu poate ne lamurim de ce nu vor sa faca flori...  ???

stefana

O orhidee alba cumparata anul trecut in primavara a inflorit in ianuarie 2007 dupa o evolutie rapida a tijei. A avut insa putine flori pentru ca eu nu sunt adepta ingrasamintelor si i-am pus mai putin decat recomanda Violet  :-\ . Orhideea ta din decembrie cat a pastrat florile cu care ai cumparat-o, Simona?

gabriela jalba

De cind o am (aprilie),chiar din timpul infloririi a inceput sa creasca o frunzulita. De atunci au crescut 2 frunze mari,robuste;o a treia e cam la jumatate din dimensiunea normala,iar radacini noi da multe. S-a terminat cam de o luna si cu inflorirea...Nu o mai fertilizez. Cam de cind ar trebuii sa vad ca face o noua tija de floare?/ in 2008???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona2

Fiind prea cald in casa , nu au tinut prea mult . Cred ca 3 saptamani ( daca mai tin bine minte ).
Lumina au destula .

simonaelena

In februarie am primit o "Phale". Floarea a tinut pana in iunie. Nu am fertilizat-o niciodata (am avut experiente neplacute cu fertilizarea, am pierdut vreo 5 azalee), insa i-am schimbat scoarta si ghiveciul in iunie. Acum are o noua tija florala de vreo 10 cm. Ce sa fac?
Ii dau ingrasamint, sau o las in pace? Nici macar nu ii acord prea multa atentie: o pulverizez la 2-3 zile si ii dau apa cam la 10 zile.

stefana

Eu cred ca ai putea sa pui in apa cam jumatate din concentratia de ingrasamant recomandata. Desi mugurii de flori sunt deja formati  ;) si ar fi o "ingrasare a porcului in Ajun".
In rest, felul cum o tratezi este varianta perfecta  ;D.

cara

turbarea de la zephirantes s-a transmis acum la orhideele mele. desi au deja cate doua tije florale, doua dintre ele au mai produs cate una :o
iar cele ale caror flori au trecut din mai si respectiv iunie, au si ele tije, dar mici inca, nu prea pot fi pozate. dar am sa le fotografiez pentru confirmare cand vor fi mai mari...
primele dovezi:

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Cred ca si a mea da o tijja...de n-oi pati si eu cum a patit Cara prima data....,sa nu fie radacina...dar  muguraul ala e erectil,tot cum e in poza facut a de Cara...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Cara, mi-ai luat-o inainte!
Tocmai voiam sa ma laud si eu cu Phale a mea, care pe linga tija florala mare, a mai scos una pe tija veche. Planta din poza pusa de tine seamana cu a mea. Chiar nu sunt pretentioase orhideele astea!

cara

nu sunt pretentioase, pe bune! mai curand ma chinui cu medinilla, de pilda, ca tre' sa-i pun mereu apa peste piertisul de sub ea, s-o stropesc zilnic de nush cate ori si tot nu-i multumita! tot se usuca frunzele pe margini si io mor de ciuda!  >:(

mi-a fost mai greu la inceput, cu prima orhidee, ca nu stiam ce-i place si cand. dar m-a consiliat simona 2 si acum is "experta".
(sper sa nu citeasca chestia cu "experta" pene, sa ma faca iar de cacao!  :( )

:D

penelopa

Pt. Cara:  Te iert de data asta fiindca ai recunoscut .
Si cine stie,  poate...... la un  moment dat,  intr-o anumita conjunctura,  voi fi  rugata sa primesc macar o orhidee din  cele de care trebuie sa scapi  ;D

simonaelena

Quote from: penelopa on October 03, 2007, 03:42:04 PM
Si cine stie,  poate...... la un  moment dat,  intr-o anumita conjunctura,  voi fi  rugata sa primesc macar o orhidee din  cele de care trebuie sa scapi  ;D
La schimb cu amarylis? ;)

gabriela jalba

toate faine cu orhideele astea,dar din partea mea-i bai mare ca nu tre sa le vada soarele.....pertmanent trebuie sa o plimb,ca sa o feresc de soare.Am o expozitie foarte buna: in mod continuu e soare la mine.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=