Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Cand va intra martipan aici si va vedea ca-i rosie.... poate o sa se potoleasca din sarit.
Nu infloreste in atatia ani. Mai ales daca a intrat pe mana ta  ;)
Bafta cu ele.
Sa ma interesez ce orhidee sunt in Hornbach?  ;) :D

Ella

Daca vrei ;) :-*
Sunt incepatoare rau intr-ale orhideelor. Dar daca ne intelegem dau iama aici:
http://shop.ebay.ca/merchant/macrovulgaris_W0QQ_nkwZQQ_armrsZ1QQ_fromZQQ_mdoZ


ozimandias

Refuz sa dau clik pe link-ul acela. Refuz!  ;D

Ella

Hai ca nu-i mai "rau" ca in Hornbach. ;D

opiadc




             OOOOO, ba-i mai rau, ca aici incap mult mai multe! Si in Hornbach mai rar asa Zygopetalum :o :o :o :o :o :o :o :o :o
        Doamne, OZI, abtine-te, ca eu am cazut in ispita si imediat intru in fibrilatie! ;D
        Si cand ma gandesc ca am acum si cont PayPal, ma ia cu ameteala :( :( :(;
       Noroc ca-s asa departe, ma mai multumesc cu scuza asta;dar nu stiu cat m-a tine!
     Si unele sunt asa ieftineeeee! :'( :'( :'( :'( :'( :'(
     Vreau si eu o Zygopetalum!  :'( :'( :'( :'( :'( :'(

ozimandias

Quote from: opiadc on October 08, 2008, 11:41:47 PM
     Vreau si eu o Zygopetalum!  :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Care e pluralul de la zigopetalum? Dar de la Vanda?  ::) ;D

cara

Quote from: ozimandias on October 09, 2008, 12:12:31 AM
Care e pluralul de la zigopetalum? Dar de la Vanda?  ::) ;D

zigopetalume

vandalisme




ozimandias

Pai sa stii ca da, ca-ti vandalizeaza sufletul la cat sunt de frumoase...  :D

gabriela jalba

OZI : http://images.google.ro/images?gbv=2&hl=ro&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=sphagnum&spell=1     E plina padurea,de ziceai ca vrei....o sacosa iti aduceam!!...si scorta!! (culese de mine)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Sarumana Gabi, dar nu stiu sa-l pregatesc. Si asa, in stare cruda nu cred ca-l digera orhideele... :D
Pe bune, chiar exista? Nici nu stiam...Poate a incercat cineva si ne spune. Trebe uscat? Si cum? Si... Ca ma enerveaza ca Marti e la scoala...

stefana

Gabi, sphagnumu' bun creste in zone mlastinoase.
Si nu mai zi cu voce tare, ca e protejat si interzis la cules  ;D.
Cand mi-a trimis cineva, anul trecut, eu l-am uscat biine la soare... atata tratament i-am aplicat.

einsteinitza

Va rog frumos sa nu culegeti sphagnum.E protejat prin lege si e din ce in ce mai rar.Ozi,ai card,comanda sphagnum ca se gaseste,mai ales cu provenienta Irlanda,unde sunt crescatorii.
Daca noi nu protejam plantele rare,atunci ce pretentii avem de la cei ce nu iubesc florile?
Nu mi-o luati in nume de rau dar tinovurile sunt foarte amenintate de distrugere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ozimandias

Eu, saraca de mine, pana acu' nici nu l-am vazut la culoare, de protejat ce e!!! Iar de afara nu am luat pana acum ca mi-a promis cineva din Deva ( ;D) ca-mi ia  :D.

mamaruta

Bre, ozi, eu ti-am promis ca iti iau? sau altcineva din Deva ;D ;D ;D?

ozimandias

 ;D
Era cocopeat... o caramida... scuze!!!!!!!!

ozimandias

Draga Ella, fara acordul tau am tras o ocheada intr-un album. Acum, te rog, lumineaza-ma. In poza asta, , ghiveciul mare din mijloc e cel cu orhideele de ieri? Ca daca da (si sigur ala e) vanda e uriasa (sau dulapul e mic? Deja nu mai stiu ce sa inteleg  ::))

Ella

Are 33cm inaltime si 49cm latime :D mama ce masuratoare i-am tras. Acu zi-mi e mare, e mica...daca ii dai tot 5-10 ani pana infloreste ti-am spus ce o asteapta ;D


vernil

Ella, m-ai dat gata ce frumos ai amenajat spatiul pentru a gazdui florile! Cred ca la primavara regandesc si eu asezarea lor.

ozimandias

Hai ca am reanalizat toate pozele. Vanda e chiar mare! Si cosuletul ei micut, dar nu mi s-a parut ca ar avea radacinile asa multe incat sa o "stranga" cosul. Dar Vanda e mare. Credeam ca e un pic mai mare decat A4, dar m-am inselat. Initial am crezut ca e puiut  ;D.
Din deductia mea logica si dendro sunt marisori! Super!

Ella

Quote from: vernil on October 09, 2008, 10:00:24 PM
Ella, m-ai dat gata ce frumos ai amenajat spatiul pentru a gazdui florile! Cred ca la primavara regandesc si eu asezarea lor.
Vernil nevoia te invata ;)
Ozi, m-am linistit. :-* da n-am gasit scoarta, or sa mai stea in sphagnum o bucata de vreme. Singurul mic mic este Zigo
http://good-times.webshots.com/photo/2816798780090768421UfHSZz

mamaruta

Ella, si eu am admirat suportul tau de flori! Imi place foarte mult!
Ozi, ai dreptate! Iti trimit prin posta cocopeat! uitai.... :(

Ella

Bine ca va place suportul, eu sunt mandra de sistemul de iluminat (zice ca-i natural), altfel plangeam si eu si plantele.

GetaV

Scoarta se gaseste la Practiker, la 20kg, in jur de 8 lei sacul.

Ella

Multumesc!
GetaV, tu esti draguta dar Practiker este cam departe de mine  :-* :'( ;D