Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

bia8

sunt superbe Ella si par asa de sanatoase, sa-ti traiasca si sa te bucure mereu cu flori! de unde le-ai achizitionat?

Ella

Quote from: bia8 on October 27, 2008, 09:46:27 AM
sunt superbe Ella si par asa de sanatoase, sa-ti traiasca si sa te bucure mereu cu flori! de unde le-ai achizitionat?

Multumesc bia8! din Edmonton, departe de tinutul inghetat, aici nu aduc orhidee sau daca aduc au niste preturi :o



Nicol Caloian

Frumoase foc! Ne bucuram pentru poze ( ;) ) si le dorim viata lunga!

Ella

Quote from: Nicol Caloian on October 27, 2008, 04:19:23 PM
Frumoase foc! Ne bucuram pentru poze ( ;) ) si le dorim viata lunga!
Multumesc Nicol! sper sa aiba viata lunga, imi dau silinta sa citesc despre ele. Cu cat citesc mai mult, cu atat imi doresc mai multe ;D...dar voi stiti cum este ;)

Nicol Caloian

Quote from: Ella on October 27, 2008, 04:36:16 PM
..... Cu cat citesc mai mult, cu atat imi doresc mai multe ;D...dar voi stiti cum este ;)
Si inca cum!!!!

einsteinitza

Ella, sunt minunate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ozimandias

Ella, chiar ca minunate. Iar cea pe care a evidentiat-o Nicol... Doamne... O singura data am vazut asa, dar mare, nu mini. Era la Romstal si mi s-a parut un pic bolnava. N-am luat-o. De doi ani regret...

Ella

Multumim!
Ozi daca eram impreuna cred ca ii lasam pe toti ai mei sa se urce in avion si noi umpleam masina cu orhidee, greu m-am hotarat la astea 3.

ozimandias

Ella... vise....
Daca ar fi citit ce ai scris tu, sotul meu ar fi zis ca sigur as fi fost acolo, daca as fi cumparat mai putine flori  ;D

Astazi am fost la Trias. Aveau Dendrobium Phalenopsis, foarte mari, (adica un lastar din trei era imens), fara flori, cu 9 lei. L-am luat pe cel mai amarat. Tot murea acolo... Poate-l fac sa nu moara. Poze va pot arata maine, ca acu' l-am dosit, ca a venit colegu acasa  ;D
Acum vanez Cattleya. Nu's de ce mi s-a pus asa o pata. Am avut trei, mai am doua, una chiar foarte mare, dar nu dau semne ca vor sa infloreasca...

(daca nu as fi folosit atata "ar fi, as fi" as fi fost nevoita sa scriu cacofonii.. am preferat asa)

einsteinitza

Ozi, ce-i aia dendrobium phalenopsis.Adica e un sympodiala? Sau e cu bulbi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ozimandias

Io nu stiu ce-i aia sympodiala... Am cautat cu google si-mi arata o Caltteya  ::)
Dendrobium Phalenopsis este un dendrobium care nu e Nobile  :D
Adica un Dendrobium care face tija ca si Phalenosis. Florile acelea de orhidee, taiate, de le vand... floraresele, cu fiola la coada, sunt flori de Dendrobium Phalenopsis.
Am cautat poza cu google, dar au adresele prea lungi.
Eu nu am poza cu asa ceva inflorit  >:(

ozimandias

Edit later.
Am citit ce-i aia sympodiala. Aici avem poza http://www.simply-thai.com/thai-market-3D-thai-orchids-wild-orchids.htm. Cica Dendrobium Phalenopsis nu e  ::)

nico.agat

   ozi sa o arati cand infloreste , la noi in oras am vazut orhidee cu 50   , 60  ron ,

Chandra

Draga Ozi, pt. orhi ca si a Ellei incearca la Decoflora, acum cateva zile aveau 1 la 72 ron. Pentru Cattleya la Mr. Bricolage. Vineri aveau cateva care aratau foarte bine la 62 ron.  Sper sa gasesti ceva pe gustul tau!

myky

Quote from: ozimandias on October 27, 2008, 08:43:33 PM
Ella... vise....
Daca ar fi citit ce ai scris tu, sotul meu ar fi zis ca sigur as fi fost acolo, daca as fi cumparat mai putine flori  ;D

Astazi am fost la Trias. Aveau Dendrobium Phalenopsis, foarte mari, (adica un lastar din trei era imens), fara flori, cu 9 lei. L-am luat pe cel mai amarat. Tot murea acolo... Poate-l fac sa nu moara. Poze va pot arata maine, ca acu' l-am dosit, ca a venit colegu acasa  ;D
Acum vanez Cattleya. Nu's de ce mi s-a pus asa o pata. Am avut trei, mai am doua, una chiar foarte mare, dar nu dau semne ca vor sa infloreasca...

(daca nu as fi folosit atata "ar fi, as fi" as fi fost nevoita sa scriu cacofonii.. am preferat asa)

ozi, unde e tiras-u asta?

ozimandias

Quote from: ozimandias on October 27, 2008, 08:43:33 PM
Trias.
Quote from: myky on October 28, 2008, 05:58:15 AM
tiras
:D
tRias. Florariile Trias... ale lu' doamna Violeta....  Una e pe Mihai Bravu, pana in restaurantul acela Intermacedonia, pe partea dreapta cum te duci spre Obor.

Chandra, am fost si intr-un loc si in altul.
Intr-adevar, Cattleyele erau o minune. Aveau boboci de floare mai mari ca punmul meu. Si singura planta inflorita era ca un vis frumos. Insa nu mi-au placut florile in sine. Nu mi s-au parut extrem de bine-ingrijite. Ale mele arata de 10 ori mai frumos ...
Iar de la Decoflora, la preturile acelea... ma abtin. Nu ca n-as avea orhidee...


einsteinitza

Sotul meu s-a gandit sa-mi faca o bucurie
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Ozi, din cate stiu Trias sunt ale Liviei Saplacan, nu ale doamnei Violeta. Violeta are la Mega Image vitan, la Gara la ceva piata,si inca una.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ozimandias

O bucurie? Patru, nu una...
Ce le dati sa manance (sotilor, ma refer), ca al meu refuza sistematic sa-mi cumpere flori. Nu-l pot indupleca in nici un fel... ::) Diseara iar il bag la sedinta  >:(

O fi asa (cu florariile astea... Eu asa tinusem minte  ::))

myky

Quote from: ozimandias on October 28, 2008, 09:07:43 AM
O bucurie? Patru, nu una...
Ce le dati sa manance (sotilor, ma refer), ca al meu refuza sistematic sa-mi cumpere flori. Nu-l pot indupleca in nici un fel... ::) Diseara iar il bag la sedinta  >:(

O fi asa (cu florariile astea... Eu asa tinusem minte  ::))
merci ozi!

einsteinitza

Ozi,sunt trei, am pus doua poze la una pentru ca e trare interesanta, are trei petare vernil si doua albe cu dungulite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Quote from: ozimandias on October 27, 2008, 09:29:59 PM
Dendrobium Phalenopsis este un dendrobium care nu e Nobile  :D
Adica un Dendrobium care face tija ca si Phalenosis.
Denumirea  Dendrobium phalenopsis nu e acceptata de orhidofili  ;D. Corect ar fi Dendrobium bigibbum (cu o varietate superba kingianum).
Si amandoua sunt sympoidale adica dezvolta din radacina mai multe tulpini, pseudobulbi. Monopoidal este Phalenopsisul clasic.
I se spune tip phalenopsis ca sa fie usor deosebit de cel nobile. Ca bigibbum ar fi, comercial vorbind, cam complicat. Asa cu se zice Cambria si nu Vuylstekeara (ori alti hibrizi de oncidium).

einsteinitza

Stefana, esti tare,, ce sa mai zic, bravo, nu ma mir ca salvezi si cea mai fara sanse orhidee.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro