Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: gabriela jalba on June 08, 2007, 02:40:36 PM
Cara,iart-o ca nu stie ce face!!!! Totusi!! Cara,de ce ai taiat tijele carfe au facut flori?  De obicei se taie lasind cel putin 3 noduri. Din ele va da noi tije florifere. In general eu nu le tai. Las pina se usuca cit vrea din ele,si apoi indepartez bucata de tija taiata.

pai floarile i-au cazut de cateva saptamani. si am taiat tija de la al treilea nod! ca la carte!  ;D
a avut tulpina mai scurta ca altele, deci nodurile mai apropiate!  ;D

gabriela jalba

ok,ok,!! am crezut ca ai retezat la firul ierbii!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Cara ,frumoase foc ,orhideele tale .Cit costa o planta la voi?

cara

Quote from: larisa on June 09, 2007, 08:15:22 AM
Cara ,frumoase foc ,orhideele tale .Cit costa o planta la voi?

pe asta cu doua tije florale am dat 55 ron.
daca va povestesc istoria cumpararii ei...
am mers la bricostore, cu gandul sa prospectez oferta de orhidee. si cand am ajuns la "raionul" cu pricina, m-am crizat instantaneu! toate orhideele, zaceau intr-o lada uriasa cu apa!!!!!!! >:( >:( >:(
cam 4-5 cm de apa. m-am dus sa intreb cine raspunde de plante, nu s-a gasit nimeni, si-am inceput sa le zic la toti angajatii magazinului ca ce fac ei acolo e crima! inclusiv la casiera i-am zis povestea si am amanintat ca vin sa verific daca au scos apa!  8)
si acum cand va scriu ma bantuie adrenalina...

gabriela jalba

M-am linistit!!! Cedeam ca numai eu fac minuni de astea pe unde ma duc ...la metro...ca le vad uscate...Dar sint fete ascultatoare,ca nu dureaza jumatate de ora,si apar la udat. Barbatul meu se uita pe la rafturi...aiurea...el nu-i cu mine!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

gabi, de cand cu voi, (sau, mai bine zis, de cand cu mine printre voi! :D) oriunde ma duc ma leg de plantele oamenilor! saptamana trecuta am mers in casa la cineva care primise o orhidee. pe care bine-nteles ca nu stie s`o ingrijeasca. asa ca am sarit de pe scaunul de musafir pe care am fost invitata sa sed linistita si am inceput prin a muta planta din loc. pe urma i-am zis ca planta zemuieste de apa, asa ca am scos ghiveciul din celofanul care era legat strans cu o panglica  (nu intra nici fir de aer!  >:()
s-a dezvinovatit repede, zicand ca are de gand sa se ocupe de planta, cat mai curand! o s-o transplateze in pamant de gradina ca s-o scape de suferinta pe biata orhidee! ca uite, zicea vecina, ce ingramadita sta in ghiveciul ala! pregatise un ghiveci cat o galeata! am implorat-o sa nu-i faca nimic. ca vin eu odata pe saptamana s-o verific si s-o ud daca e nevoie.
doamne, am crezut ca n-o sa ma pot abtine sa-i spun ca planta aia nu e de nasul ei!  (si mai bine ar fi sa mi-o dea mie!  :D :D :D)
ca sa ma asigur ca nu face magarii, m-am prezentat ieri la usa ei, cu un hibiscus, pe care stiam ca si-l doreste si femeia se tinuse de cuvant! am gasit planta exact cum o lasasem. luni sau marti ma duc sa-i arat ce aspect/culoare trebuie sa aiba radacinile cand trebuie udata si cum s-o ude. :D 

ia ziceti, nu sunteti mandre de mine? de cate lucruri am invatat de la voi? ha?  8)

floare mica

eu ma bucur foarte mult ca te-ai oferit si te duci la femeie sa-i ingrijesti orhideea :)

gabriela jalba

bravo Cara!!!!!! Cred ca ai facut f f bine,ca altfel in curind ar fi murit. Pe mine ma doare sufletul cind vad cum trateaza astia de aici florile: sint un "material" de infrumusetat;atit! Merge,bine. Nu! smult ,aruncat cumparat alta....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Cara ,esti o buna samariteanca.Doamna aia ,a fost lovita de noroc ,sper sa -si dea seama ce inger i-a venit in casa

simona2

Felicitari , Cara draga .E frumos ca te ingrijesti si de alte orhidei.

cara

bre, voi voi imi distorsionati personalitatea!  ;D
or incepe cunoscutii acusi sa protesteze ca-s ingamfata, ca-mi ploua-n nas si sa vedeti de ce revenire dureroasa la realitate o sa am parte!... daca intru-n depresie p-orma, si-o sa lipsesc de pe forum, sa stiti ca sunteti responsabile!!!!  :D :D

simona2

Tu sa ai depresie ?! N-as prea crede...!  eeee.....dar daca se intampla te aducem de urechi inapoi .

gabriela jalba

orhideea sus !!!....aaa...capul,vroiam sa spun!!!  Nu ajungi tu la depresii...!!!! chiar crezi ca oricine are parte de asa ceva ??!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: gabriela jalba on June 11, 2007, 10:43:58 AM
orhideea sus !!!....aaa...capul,vroiam sa spun!!!  Nu ajungi tu la depresii...!!!! chiar crezi ca oricine are parte de asa ceva ??!!!

Quote from: simona2 on June 11, 2007, 08:33:49 AM
Tu sa ai depresie ?! N-as prea crede...!  eeee.....dar daca se intampla te aducem de urechi inapoi .

dragelor, mi-ar prinde bine niste...depresiuni:D
ca de cate ori trec prin fata oglinzii văd numai dealuri, gogoloaie şi rotunjimi! de la 52 am urcat la 57 de kile in ultimul an!  :D :D :D
de-atata "fertilizare" or să-mi dea lăstari floriferi în curând!  :D
ia ziceti voi, uitându-vă la poza asta, dacă ce creşte acolo e rădăcină sau tijă florală... :o

[attachment deleted by admin]

penelopa

Daca ma uit bine la poza,  cred ca ce ii creste acolo nu este nici radacina, nici tija florala:  este sexul plantei  :D

cara

 :D :D :D
no, atunci să crească mare!    

gabriela jalba

io zic ca tija florala!!!! .......ce ti-e si cu tineretu' din ziua de azi??!!!  ::)...numai sex vede !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: gabriela jalba on June 11, 2007, 02:12:26 PM
io zic ca tija florala!!!! .......ce ti-e si cu tineretu' din ziua de azi??!!!  ::)...numai sex vede !!!!

gabi! te iubeeeesc!  ;D
daveco, auziiiiiiiii? alta data sa nu mai cobesti!  ;D

gabriela jalba

si eu Cara !!! si tija florala va fi !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

 :P :P :Pprea te alinti!nu-ti ajung doua tije?

Violet

O noua poza cu... un orhidel  :D Ca altceva nu mai stiu ce sa fotografiez.


[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

o concurezi pe Cara !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: gabriela jalba on June 11, 2007, 09:13:35 PM
o concurezi pe Cara !!!


gabi, nu jigni fata!  ;D
tu nu vezi ce poze face? :o

daveco

m-am dus la servici si am examinat-o si eu pe fata mea.ii creste si la a mea ceva da' acu sa vedem daca-i putza sau nu.de crescut sigur ii creste.

cara

Quote from: daveco on June 12, 2007, 09:37:30 PM
frumoasa ismana ,cara!da' ce-ti face tija florala,draga?

pai inca astept, tu!
deocamdata ii asigur diferenta detemperatura intre zi si noapte. ca sa stimulez inflorirea. :D