Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Insert Quote
Codruta,pt soare mai puternic iti recomand un frumos cymbidium,care face niste flori superbe,in ciorchine,uneori chiar foarte parfumate!
Daca soarele e putintel mai astamparat si nu-i arzator,ar merge si un frumos zygopetalum(cu flori spectaculoase,de o combinatie impresionanta de nuante,parfumate vanilat),caruia ii place soarele,dar  vara trebuie mai menajat,sa nu-i arda frunzele.
De asemenea,o alta orhidee, foarte usor de crescut(spun cunoscatorii )ar fi una terestra,care se preteaza chiar la gradini si jardiniere,insa nu cred ca se prea gaseste pe la noi:pleione.face o floare extraordinara,e chiar deosebita.E bine si ca e terestra,si nu te comlici cu scoarta(daca esti incepatoare)in sensul ca se uda rar si putin,deci cam poti uita de ea.
Dupa ce te hotarasti ce-ti iei,iti pot oferii mai multe detalii !
Multa bafta!

Martipan, multumesc mult. Inca nu stiu daca Phalaenopsis-ul meu e bolnav sau nu asa ca nu am curajul sa incerc o alta orhidee mai ales ca ma gandesc ca cele recomandate de tine sunt mult mai scumpe. In orice caz am sa caut sa vad ce mai pot afla de orhideele respective si voi incerca sa vad pe care din ele le gasesc pe aici. Eu locuiesc in Olanda asa ca teoretic am sanse destul de mari sa gasesc aceste orhidee. In orice caz cand voi reusi sa ma cadorisesc cu vre-o una am sa apelez la tine.
Sunt incepatoare si nu as sari pe plante pretentioase dar din pacate, pana acum, nu am reusit sa gasesc nici o planta la care sa-i placa pe un geam insorit dimineata si care sa aiba flori o perioada cat mai mare de timp. Orhideea are mult timp flori dar nu-i place soarele.
Pe aici am vazut de vanzare ceva "gardulete" din plastic care cica se pun la geam - intre sticla geamului si plante ca protectie impotriva soarelui. Nu stiu daca sunt bune de ceva si daca merita sa cheltui banii pe ele. Un astfel de "gardulet" de doar 40 cm costa 7,5 euro. E cam mult mai ales cand nu ai certitudinea ca e si bun de ceva.
Citeam undeva ca perdelele ar fi suficiente ca sa protejeze orhideea de soare. Credeti ca e adevarat?

floare mica

Cum le creezi Cara diferenta de temperetura intre zi si noapte? le scoti noaptea afara si ziua le bagi in casa?  ???

martipan

@ Codruta : daca locuiesti si in Olanda,cu atat mai bine!
Trebuie sa gasesti tu o oferta,ceva,mai ales ca nu pot fi asa de scumpe acolo,unde productia de plante e asa bogata,incat,ma astept ,sa fie competitie serioasa,si deci si preturi mai accesibile!
In plus,orhideele mentionate de mine ,se pare, nu ar fi chiar extraordinar de greu de crescut...poti citi despre ele pe alte situri,ti le recomand in special pe cele din Franta,sunt bine construite si cu informatii multe!
Cymbidium este,cred eu,cea mai potrivita pt tine,pt ca e amatoare de soare!Mai mult,o poti scoate intr-un balcon protejat sau in gradina,mai la umbra,ca sa se poate dezvolta bine.
Sau,si mai bine,Pleione e plantabila chiar si in gradina,in anumite regiuni cu ierni mai blande,si cred ca este si mai ieftina,mai ales ca,de obicei,se comercializeaza sub forma de bulb.si nu planta.
Eu iti urez succes cu phale si cu toate plantutele!

Stiti ce am citit eu pe vreo cateva situri frantuzesti?Ca ,de fapt,phale nu ar avea nevoie de acea diferenta intre zi si noapte,si ca "e doar o metoda sa supui plantele la o tortura inutila"(citez din memorie ;D).Dadeau exemplu serele de productie"en-gross",unde plantele beneficiaza de temperatura constanta,dar de mai multa lumina!Se pare ca lumina potrivita(nu directa,nu soare arzator,ci lumina indirecta buna)ar fi secretul infloririi lui phale!
Nu bag mana in foc,eu va rezum din experienta altora,care au colectii mai vechi si mai bogate ca noi,insa aici intervin si conditiile oferite de noi si mediul in care le crestem...
Multa bafta!
O zi frumoasa!

cara

io-s complet naucita!  :o le trebuie sau nu, diferenta de temperatura? oooffff.....
pai pana acum noaptea le tineam cu fereastra deschisa (in partea opusa ferestrei sa nu aiba curenti de aer) iar dimineata le puneam pe pervaz, la lumina multa, dar la nord, unde nu le ajunge soarele.
mentionez ca tratamentul asta il aplic doar celor care trebuie sa infloreasca iar, adica celor la care le-au trecut florile de aprox 6 luni.
dupa cum ati putut observa, infloresc iar...
pe cele care sunt inflorite le tin la temperatura constanta, dar ferite de soare direct.
cum ziceam, sunt in ceata total...nu mai stiu cum e bine... ::)

martipan

Stai linistita,nu toti sunt de acord cu aceasta precizare faacuta de mine!
Important e cum le merge alor tale bine,daca tu spui ca asa le merge bine si iti reinfloresc,atunci continua ca pana acuma,experienta personala e cea mai importanta!
Daca vrei sa experimentezi,iei una dintre ele si o tii la temperatura constanta,si vezi cum ii merge,daca mai infloreste...asta daca te induri ;D!
Daca nu,continua ca si pana acuma,daca lor le e bine,nu ai de ce sa-ti faci griji!
Mult succes!

daveco

cara,in legatura cuphale a ta ,eu nu cred ca persoana a uitat apa in rozeta frunzelor ca de obicei e atenta.cum zicea si violet,ultima frunza intr-adevar poate conteaza.a fost taiata din cauza unei ciuperci care o facea sa aiba niste pete maronii.taierea s-a facut tot din carti.poate ar fi bine sa cureti planta cum a zis martipan cu punga si alea ,alea.planta cred ca sufera din cauza ciupercii aleia care dupa cum am citit eu cica n-ar fi periculoasa ci doar ar dauna aspectului.(intre noi fie spus eu nu cred ca e inofensiva,da' ma rog).

martipan

Nu,procedeul cu punga se face doar atunci cand au putrezit radacinile,ori ale ei sunt foarte bine!
Poti sa incerci sa o cureti in partea uscata,dar la fel de bine o poti lasa asa,si sa astepti sa faca keiki.
Cred ca ciuperca de care spune Daveo e cea care pateaza frunzele cu pete mici,maronii,insa nu-i si cazul tau,ale tale putrezesc de la baza si se deshidrateaza ....Daca ar face aplica "metoda punga",ar oferii un  mediu ideal ciupercii sa se dezvolte:caldurica si umiditate.Si,oricum,nu se stie sigur daca e sau nu ciuperca  ???
Las-o asa,sa vedem ce va face...nu cred ca o mai poti ajuta in vreun fel,acum totul depinde de ea...

Violet

Apropo de ce zicea Cara, si eu m-am lovit de sfaturi si pareri contradictorii. Intr-adevar din experienta, si as adauga din greseli, inveti cel mai bine.

Am avut probleme cu o Phalae din cauza unui sphagnum...   >:( Au putrezit radacinile din cauza lui, retine mai bine apa decat scoarta si era ascuns in substrat. Dar cred ca isi revine. O sa o trec pe regim de apa limitat  :)

floare mica

Cara,orhideea asta bolnava e a lu' tanti aia la care te duceai tu o data pe saptamina sa o uzi ?  :D :D

cara

Quote from: floare mica on September 03, 2007, 05:08:19 PM
Cara,orhideea asta bolnava e a lu' tanti aia la care te duceai tu o data pe saptamina sa o uzi ?  :D :D

nope! nu e aia! aia e bine merci, i-au cazut florile, acu' asteptam sa infloreasca, daca o mai vrea, ca doamna nu are nici timp nici chef nici drag de ea... >:(
eu in locul orhideei aleia n-as mai inflori in veci, de oftica si de ciuda ca am nimerit la asa o uracioasa de femeie!  :D

stefana

Cara, eu cred ca orhideea ai bolnava este deja moarta  :-\ . Nu conteaza ca radacinile ti se par sanatoase. La o orhidee problema a mea, radacinile erau putrezite exact langa colet, desi erau verzi in rest. Din fericire avea cateva frunze (care incepeau deja sa se deshidrateze) si am salvat-o taind toate radacinile. Am o pagina pe album cu problemele mele in materie de orhidee (daca va intereseaza).
Si numai Dendrobium (din orhideele mele) are nevoie de diferenta de temperatura pentru inducerea infloririi. Si repaos in udare toamna. Phalenopsis in nici un caz: ii place lumina (nu soare direct) si caldura (nu canicula :( ). La peste 30 de grade sufera cumplit phalenopsisul.

cara

stefana, unde pot vedea albumul tau? ma intereseaza sa citesc despre orhidee...

stefana

Albumul cu orhidee (este cel cu tot soiul de imagini bazar , in cel "oficial de protocol" ;D de pe bellapix am mai adaugat azi cate o poza  :-[)
http://s69.photobucket.com/albums/i53/stefanaboji/orhidee/?start=all

si subalbumul de probleme (vei vedea ce belele am avut cu radacinile degradate, dar plantele incep sa-si revina, cu ajutorul meu) :
http://s69.photobucket.com/albums/i53/stefanaboji/orhidee/Probleme/
Apar niste denumiri de foto in franceza: pt. ele am cerut parerea pe forumul francez   8)

Postez si link-ul catre un forum care mi-a fost de cel mai mare ajutor si pe care il recomand oricui are nevoie de sfaturi:
http://www.orchidees.fr/forums/index.php

M-am gandit sa atasez si adresa cu albumul de pe Bellapix  ;D

http://perso.bellapix.com/f_boji

cara

multumesc, stefana!
am studiat toate pozele, dar asta nu m-a facut mai desteapta in ce priveste phale a mea... presupun ca tu cultivi de multa vreme orhidee, au sunt abia la inceput...drum lung mai am de facut....
si presupun ca cel mai bine inveti din experientele pe care le traiesti personal, asa ca o sa vad ce reusesc (sau nu!  :() cu bolnaviara pe care am luat-o s-o-ngrijesc.
imi vine sa te rog sa mai treci pe la noi, ca sigur o sa mai avem intrebari... :)
sa-ti traiasca si sa fie sanatoase orhideele tale!

stefana

Prima orhidee phalenopsis am primit-o anul trecut de 1 martie. De atunci am tot citit dar experienta este foarte importanta  ;D.
Si sa stii ca mi-a murit si mie un Dendrobium, din cauza ghemotocului de sphagnum dintre radacini. De atunci am verificat radacinile la fiecare orhidee achizitionata.
M-am oprit la Phalenopsis si Dendrobium ca nu am nici spatiu si nici conditiile pe care le cer celelalte (mi-as fi dorit Cymbidium  ::) , dar am renuntat).

cara

eu deocamdata nu am decat 5 phale. dar daca vad ca ma descurc cu ele poate mai renunt la alte plante si-mi maresc colectia de orhidee...

martipan

Stefana,merci pt sansa de a saliva :D!
Superbe orhideele ,dar mai ales noile achizitii(parca ochiul meu scrutator a zarit unele noi-pt mine,cel putin-pe bellapix :D!
Am zarit numai frumuseti,multa bafta!

penelopa

Cara,  iti doresc succes  la orhidee si astept momentul cand colectia ta va numara ... 26 buc.  Poate se repete istoria amarilysilor si te rogi de noi sa te scapam de cateva.

gabriela jalba

CARA, ca sugestie: mai redu din jardenierele de zefi, explica ca begoniile si gloxiniile nu stau in casa peste iarna,si tot inainte orhidee!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

multumesc pentru strategiile propuse... ;D
incep sa-i spal creierul!  :D

gabi, la zephi nu pot sa renunt ca sunt singurele pe care le accepta si-i plac!  ::)

pene, daca o sa ajung la fabuloasa cifra de 26 de orhidee, o sa-ti dau si tie in aceeasi proportie ca la amarilis!  :D


gabriela jalba

Zefi peste iarna dorm,la vara,in gradina,afara...Asa ca ia orhidee ca eu tin crinii si cind dai 3 orhidee la un crin...om is!!! fac 9 orhidee!!! Acuma,fara gluma;eu cred ca sint niste plante care chiar merita sa le ai. Nu necesita cele mari ingrijiri,nu cresc maaari,sint inflorite o mare perioada de timp,is deosebite!!! Am vazut iar la o ceva de "verzaturi" niste orhideeeee,dar cam 60ron!!!!! nici n-am mai citit cum se chamau....eram tare grabita!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Cu ce jind ma uit!!! Eu chiar nu mai am unde pune inca una!!!!! Sa-ti traiasca si sa te bucure cu florile lor multi ani.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Trebuie sa recunosc ca si mie imi plac orhideele!
Dar,  nu stiu de ce,  imi vine mereu sa ma  "pun" impotriva "curentului"    ;D
Asa ca,  astept orhideea lui Daveco sa faca pui si poate,  pana atunci,  va trece voua si ma apuc eu. :D

penelopa

Ai derptate, Floare mica.
Orhideele astea "mutande" trimite-le lui Martipan ca lui ii plac  :D

martipan

Floare mica,arata foarte bine,foarte interesanta cea alb-vernil,e deosebita!
Dar celelalte de ce nu va plac?
Nu mi se par infricosatoare,chiar imi plac,trimiteti-le la mine :D :D :D!!!