Despre capsuni...

Started by Aricica, February 21, 2007, 02:07:28 PM

Previous topic - Next topic

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Costi, macar povesteste-ne, si primesti stoloni.Cum e gradina, ce ati facut, cred ca e superb acolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Astea sunt capsunile in chestiune
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

La noi sirop, ca gem/dulceata nu prea consumam. Mai avem din anii trecuti. Siropul aproape nu ajunge pana primavara urmatoare.

einsteinitza

La noi gemul :D :D Cel de capsuni e in topul preferintelor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Căpşună

Salutare tuturor. frumos forum. Vreau si eu sa vorbesc cu cineva din zona Arad, Timisoara, despre capsuni. E cineva pe aici. Ma intereseaza si pe mine niste capsuni pentru plantare, cativa stoloni dar daca stiti si soiul din care fac parte. No  name am si eu cativa. Multumesc pentru rapsuns.

Rux

Salutare Capsuna ! Bun venit !
Eu locuiesc cam pe la capatului unui stolon (mai lung ..) :D,dar stiu ca sint membrii din Arad si Timisoara si inca unii de baza ai acestui forum . Asa ca identifica-i  .

sicamin

Hai ca am aparut si eu Capsuna ! Sant de prin zona  ;) dar din Timisoara ,nu Arad.
Eu capsuni am cu nume ,ca i-am cumparat de la Oradea (si am dat o caruta de bani pe stoloni ),dar numai in primul an ,poate si al doilea ,au facut capsuni "Gigant" ca acum daca s-au indesit ,au devenit normale . Nu stiu cum va fi in primavara ,cand le voi muta .Daca voi avea in plus ,te anunt.

doinabacau

  Interesanta discutia dv! Detin si eu cativa capsuni,de pofta,acolo: sunt din cei care rodesc pana da bruma peste ei.Sunt plantati intr-o mica panta insorita si primesc cate un pic de apa cand seceta se intrece cu gluma,si mai plimb sapa printre ei ,cand se inmultesc buruienile. Primavara devreme si toamna tarziu,imprastii printre ei cate un pic de mranita si,impotriva melcilor,care nu au aparut niciodata,presar cenusa din vatra,chiar si peste ei.Pentru ca nu locuim acolo si sunt alte prioritati cand ajungem,nu avem pretentii mari de la ei.De curand am primit cativa din cei urcatori,pe care i-am lasat pe sol si s-au inmultit,dar roadele nu sunt atat de dulci ca la cei vechi,desi sunt mai mari.Va doresc plante sanatoase si rod bogat!

einsteinitza

Daca nu ai melci nu mai presara cenusa, In timp cenusa schimba ph ul solului ducandu-l catre foarte alcalin.Mranita e si grozava si suficienta.
Dupa mine cei urcatori sunt o mare pacaleala, dar e strict opinia mea.
Mai povesteste-ne de curtea ta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Doina, citind cele scrise de tine despre căpşuni, mă simt vinovată că eu, deşi locuiesc la grădină  ;) am neglijat total aceste fructe minunate! :( De la primăvară, am să le pun şi eu mraniţă şi, poate, le prăşesc puţin. :)

claude

Eu am niste capsuni foarte gustosi, chiar daca rodesc o singura data si pe langa asta sunt si sensibili, au o pulpa moale. Dar imi plac ca sunt dulci si parfumati, daca sezonul e cat de cat cum trebuie, nici vorba sa-ti trebuiasca zahar la ei, cum se intampla cu cei cumparati, chiar si de la piata. Si se inmultesc intr-un ritm de ma innebunesc, n-apuc bine sa le tund stolonii ca in 2 zile apar altii  +hypno  Asa ca daca vreti si voi, n-aveti decat sa-mi spuneti, si o sa va trimit, ca-mi si pare rau de ei sa-i arunc  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

hapylica

Asa carevasazica Claudia mi-ai luat inainte cu oferta! +dns.Am si eu capsuni dulci ca zaharul,se coc repede,eu ma satur de mancat cand apar la piata si am facut si o tura de gem  :o.Cu toate astea tot m-ar tenta cativa stoloni de la Sica si macar doi stoloni cu tija inalta de la Es :D

sicamin

S-a marcat  ;) hapylica .Ai in primavara cativa stoloni .

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica


Căpşună

@sica vreau si eu cativa stoloni. Am vazut ca esti din Timisoara asa ca daca se poate fac o vizita la Timi. Multumesc mult. Eu vreau sa imi aduc din Spania. Sper sa reusesc anul acesta desi va fi foarte dificil.

sicamin

Capsuna ,am si pentru tine cativa stoloni de  capsuni  :D

doinabacau

 Fetelor,va multumesc pentru sfaturi,invatam discutand! Eu pun cenusa si la varza,chiar si la nalba de gradina,la regina noptii,cand au daunatori.Nu m-am gandit la consecinte pe termen lung! Cred ca o sa raman la mranita...

einsteinitza

Poti contracara asta in timp, punand la sapat o portie buna de pamant de padure de conifere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Sau rumegus ori zat de cafea? ???Parca si astea dau aciditate solului :-\

einsteinitza

Cu rumegusul este o problema, in timpul descompunerii extrage ceva din sol, dar nu imi mai aduc aminte ce +ham Eu puneam in loc de mulci, pe care toamna il sapam putin si se ingropa in pamant.Cineva mi-a atras atentia si nu mai fac asa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Este vorba de Azot. Rumegusul consuma azotul din sol pentru a se descompune, la fel ca orice rest vegetal. Cel putin asa am citit peste tot. Daca exista posibilitatea sa se puna si mranita sau alt material bogat in azot, atunci se poate folosi rumegus fara probleme. Ii va da in timp solului o textura foarte buna. Cat despre aciditate- si acele de pin sunt foarte bune in acest scop.