Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Ella

Quote from: lyana on October 30, 2008, 08:32:07 PM
Felicitari Ella , este mult mai sanatos modul in care va hraniti voi  :-* :-* :-*

Dupa ce treci prin ce a trecut sotul meu, sufli si in iaurt.


Myky nici mie nu-mi place apa plata dar cea carbogazoasa mi-a pus rinichii pe "chituci". Tot ce am tras acum, a fost din cauza apei si a calciului luat cu pumnul.

cara

Quote from: turturica on October 30, 2008, 03:46:45 PM
Intreb si eu: a facut cineva coltunasi cu carne? sunt ceva secrete? si as mai vrea sa stiu daca sunt bune de ceva formele acelea de plastic pt. aluat, poate si coltunasi - sunt mai multe marimi, cred ca sunt la set .

si daca aveti o reteta buna de aluat de tarta- vreau sa fac una cu legume . ;D



deci inainte sa-ti dau retete de tarta, sa-ti raspund la intrebarea precedenta, pe care n-am vazut-o ca-s plecata pe plai cu boi, vorba lu' Erwin  ;D

deci eu dovleacul nu-l pregatesc decat in trei feluri:
-rulada aia ce-o stii
-ciorba (e mi-nu-na-ta!  ;D)
-copt sau fiert in putina apa cu miere si vanilie sau scortisoara


acum sa-ti zic ce stiu io despre aluaturile de tarta:

secretul maaaaaare, urias, gigantic, e sa fie toate ingredientele reci, foarte reci, de la frigider.

daca ai rabdare, untul (grasimea) trebuie incorporata in bucati mici, cu furculita, fara sa-ti bagi deshtele in el, ca se incalzeste  ;D

aluatul se lasa in frigider macar o ora inainte de a fi folosit. recomandat e sa-l lasi peste noapte.

deci:


pentru tartele dulci folosesc reteta asta:

300 g faina, 200 g unt, 100 g zahar, 3 galbenusuri, 1/2 lingurita de sare


pentru tarte sarate, asta:

400 g faina, 200 g unt, 2 oua mari, nebatute, 1/2 lingurita sare, 1/2 lingurita piper


se cerne faina, impreuna cu sarea (piperul), se adauga untul taiat in bucati mici amestecandu-se cu furculita, se adauga ouale (sau galbenusurile, in fct de reteta) amestecandu-se cat mai repede. se face o bila din aluat care se lasa la rece.

se intinde foaia in forma, se inteapa cu furculita, se da la cuptor 10 minute la 180 grade, se adauga umplutura de ce vrea muschiul gospodinei si se mai da la cuptor juma' de ora sau mai mult in functie de cat de pre-gatita e umplutura.

o alta reteta de aluat de tarta sarata e asta:

200 gr faina
100 gr cascaval (un sortiment uscat, ca sa poata fi dat pe razatoare)
120 gr unt
1 ou + 1 galbenus
sare
piper



noa, sa pui poze sa vedem cum ti-o iesit.  ;D







myky

Quote from: Ella on October 30, 2008, 09:19:16 PM
Quote from: lyana on October 30, 2008, 08:32:07 PM
Felicitari Ella , este mult mai sanatos modul in care va hraniti voi  :-* :-* :-*

Dupa ce treci prin ce a trecut sotul meu, sufli si in iaurt.


Myky nici mie nu-mi place apa plata dar cea carbogazoasa mi-a pus rinichii pe "chituci". Tot ce am tras acum, a fost din cauza apei si a calciului luat cu pumnul.

asa este, pana nu te loveste necazul, nu constientizezi pericolul.

ozimandias

 :D
Si pe mine m-a lovit mancatul sanatos, de ceva vreme.
Peste si legume, facute la abur, e deja meniu standard. (bineinteles ca mai asezonam cateodata cu carne de la garnita, daca ma intelegeti ce vreau sa spun  ;D. Avem niste prieteni care ne trimit din cand in cand cate o oala de asa ceva. Inutil sa va spun ca se bat turcii la gura noastra. Inclusiv Ana Maria e innebunita dupa asa ceva. Ea, care pana baga in gura o bucata de carne o purica 5 minute, sa nu aiba fir de grasine, piele, zgarci sau mai stiu eu ce... :o)

Cara, multumim pentru reteta!

turturica

pai am tot cautat retete, pana sa aflu raspunsul tau, Cara, si am facut aluatul asa : 250 g faina, 125 g unt, 2 linguri smantana, 1 lingura apa, sare  ; la inceput am taiat cu cutitul prin faina, cu untul, alea, alea  ...  l-am dat la frigider, si azi o sa fac ceva .

Si Ozi, tu m-ai inspirat cu rulada  aia,salivez cand ma uit la ea,   ca am luat dovleacul dupa ce ti-am vazut opera ; n-as fi indraznit sa fac rulada perfecta a Carei  ;D

Dar sa nu uitati de coltunasi !

stefana

Turturico, eu am formele alea de cativa ani buni. Da' daca vreau sa fac niste coltunasi cu branza (din aia fierti in apa, altii nu stiu) mai repede ii fac manual: tai foaia in patrate, pun umplutura si indoi triunghi.
Da' de cand "colegu" are diabet am lasat-o mai moale cu fainoasele  :-X...

ozimandias

Umilirea mea publica nu cunoste margini... Adeca eu nu pot macar deosebi prajiturile facute in casa de cele cumparate... ::) Sistemul meu de valori s-a rasturnat.... Trebuie sa ma apuc sa mananc
:D

(felicitari, eu nu cunosc macar o cofetarie care sa aiba atatea produse...)

turturica

hait, tu facusi asa ceva, Daveco? cand avusesi timp sa le faci pe toate?
...si ma gandeam sa pun poze cu rulada de dovleac, cu tarta, mi-a luat 2 zile sa le fac, si n-am avut asa succes !

si totusi , le pun :



daveco

ahaaa,cate mai aveam!apa milnerala plata,apa minerala basinoasa (nu m-am putut abtine),servetele,furculite,alea,alea..

Nicol Caloian

Da' cu ce ocazie festinul asta, ca vazui ca ziua ta e in iunie!?

daveco

cu ce sa fie,nicol ca ocazii se gasesc mai multe decat ai crede.

Nicol Caloian

Daca e o ocazie de genul "hai sa ne simtim bine", atunci e perfect!

costieanuconstantin

 daa, niste  ficat si carnati  pe gratar, cu mamaliga rece si cu un pahar de vin rosu ,nu ar merge , am fost pe la gradina la copii am mai plantat cate ceva , si m-am auto compensat cu un gratarel la fata locului  :)

daveco

Quote from: turturica on November 04, 2008, 01:43:58 PM
hait, tu facusi asa ceva, Daveco? cand avusesi timp sa le faci pe toate?
...si ma gandeam sa pun poze cu rulada de dovleac, cu tarta, mi-a luat 2 zile sa le fac, si n-am avut asa succes !


promit sa nu mai fac.tu baga in continuare, ca eu pe astea cu dovleacul nu la am si poate ma inspir de la tine.

turturica

Daveco, baga retetele, sau da link-ul la prajiturile alea, cea alba m-ar interesa, ca aia neagra stiu ce este, dar pune si reteta la guguloaiele acelea ;mersi !


gabriela jalba

Dragele mele,pt ziua mea am pregatit o oala imensa de ciorba de burta,care mi-a luat o zi la facut ,si care s-a mincat in doua zile. Imi ziceam in gind ca asta-i ciorba pt o cantina!!! ...dar,a iesit super si fiecare s-a indopat cu cit l-au tinut balamalele. Restul....nimic deosebit!,dar orice ar fi fost,tot intra in conul de umbra al ciorbei!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

moa, Gabi, ce pofta mi-ai facuuuuutttt....
pentru o ciorba de burta cu ardei iute o vand si pe soacra-mea! 

ozimandias

Io o vand si pentru mai putin  ;D
:D


costieanuconstantin

poate v-o veni si voua randul  ;D ;) :D

cara

o venit randul placintelor cu carne!  :D

floare mica

Gaurelele din placinta le-a facut gindacul?  :D :D :D

cara

poi nu tre' sa mance si el?  :D

daveco

is de teracota!am vazt la castelul bran de vanzare. :P :P :P :P :P :P :P
taie-le, seniora nooo fiii reaaaa!sa ma convingi ca-s cu carne .
bibilauri,nu alta!

cara

na, Toma!  :D