marcotaj aerian

Started by myky, March 30, 2007, 10:24:17 AM

Previous topic - Next topic

myky


diana

Myky, te superi pe mine daca completez  pozele tale?  :-[ Deh, e defect profesional si ma gandesc ca ar fi utile completarile pentru cei fara experienta in domeniul metodelor de inmultire.
Imi cer scuze pentru calitatea schemelor "didactice" :-[
Explicatii schema:
1) alegerea unui ram cu diametrul de cca 5 cm
2) cu un cutit bine ascutit si dezinfectat se indeparteaza un inel de scoarta;
3) portiunea sectionata se acopera cu un manson de plastic in care se gaseste un substrat umed bine drenat (ex. muschi)
4) dupa mai multe luni, cand apar noi radacini la nivelul portiunii sectionate, se detaseaza ramura si se planteaza.

Marturisesc ca nu am incercat aceasta metoda niciodata personal de aceea va rog sa ma corectati! :-*


[attachment deleted by admin]

myky


diana

Initial am vrut sa separ oarecum subiectele- reguli de inmultire - dar am ajuns si eu la concluzia ca e bine sa le reunim pe toate aici (in acest caz, articolele despre marcotaj).
Quote from: diana on April 03, 2007, 08:27:50 PM
Pentru ca Myky a postat niste poze foarte utile si explicite legate de marcotajul aerian, m-am gandit ca ar fi bine incet incet sa descriem fiecare metoda de inmultire a plantelor.
MARCOTAJUL:
- este o tehnica de inmultire vegetativa ce consta in determinarea inradacinarii unei parti vegetative (tulpina) fara ca aceasta sa fie detasata de planta mama.
Acesta poate fi:
- simplu- atunci cand un ram se curbeaza astfel incat sa fie posibila ingroparea acesteia pe o portiune in pamant; dupa inradacinare, se efectueaza detasarea marcotei de planta mama.
- aerian- cand o sectiune efectuata direct pe un ram (fara curbarea acesteia) emite radacini. Aceasta tehnica este folosita cu succes in inmultirea multor plante de interior precum: Dieffenbachia, Schefflera, Ficus, Philodendron, Dracena, Croton, Monstera s.a.



Quote from: myky on April 04, 2007, 08:16:21 AM
uniti topicurile, sau aduceti-l pe acela, aici

sicamin

Cred ca si eu am aplicat metoda prin marcotaj la Diffenbachia.Deoarece aveam 2 plante care au crescut pana in tavan,m-am gandit sa le " scurtez".
Eu am pus pamant de flori intr-o punga pe care am legat-o in jurul plantei. Ud pamantul din punga (am legat sus mai lejer sa pot pune apa) cam la 3-4 zile.Metoda am pus-o in aplicare anul acesta din data de 27.03.2007.Voi pune poze cu evolutia.

http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/inmultire%20Diffenbachia/

myky

sica poti sa uzi cu o seringa, asa ca in fotografie

gabriela jalba

Pe oleandru ai incercat? Eu am sa incerc.Aveti idee cam in cit timp apar radacinutele ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Aricica,pina ajung eu sa incerc un marcotaj aerian la Oleandru,nu ai vrea tu sa faci asta pe leandrul cel alb batut? Asta daca are ramuri si ai unde...Cred ca ai inteles,ca defapt te rog de un puiut de la el.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Gabriela,eu am sa incerc pe leandrul roz ,ca acesta este mai mare si are ramuri.Am si rosu si alb dar sant puiuti mici care abia au boboci prima data.

gabriela jalba

Sica,doar daca vrei tu sa testezi un marcotaj aerian...pt mine nu!, ca eu am roz batut mare tare...astept cit o fi nevoie pt alb batut si rosu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Ce credeti,sa incerc un marcotaj de asta la dracena marginata ???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dan Hibiscus

Inmultire
Magnolia se inmulteste in doua moduri: prin seminte sau prin tesut vegetal, adica butasi sau lastari noi.

Prin inmultirea prin tesut vegetal se obtine o noua planta identica din punct de vedere genetic cu planta-mama. In acest caz, noua planta poarta mai departe acelasi nume ca originalul din care s-a obtinut scionul (materialul folosit pentru inmultire).

Inmultirea prin seminte este mai des folosita de cultivatori, pentru ca prin aceasta metoda se dezvolta nou hibrizi, unii din care pot fi imbunatatiri ale unor soiuri realizate prin "clonare" (inmultire pe cale vegetativa), in semsul ca ar avea caracteristici noi.



2.Cand mai creste, infloreste si are multi lastari aproape de pamant, se poate marcota. Vara (iunie-iulie) sau spre toamna se indoaie ramurile apropiate de sol, se cresteaza usor (semicircular) scoarta ramurii in locul in care va intra in contact cu solul, preferabil sub un nod, si se ingroapa, fixandu-se bine, astfel incat sa nu iasa din pamant. Se lasa pana in anul urmator sa inradacineze si numai dupa ce a format radacini se detaseaza marcota si se replanteaza. Marcotajul este mai usor decat obtinerea de plante din seminte. Plantele obtinute prin marcotaj pot inflori dupa 2-3 ani. Dupa 7-8 ani de la semanat, din seminte se pot obtine flori. In plus, semintele germineaza mai greu.




mersi cara

cara

deci, io sa purced s-o marcotez? tulai! na ca am treaba amu!  ::)

gabriela jalba

Un coleg de-al nostru de pe Egradini,scrie:
"DM7
Membru Nou


Joined: 23 Jan 2007
Posts: 34
Location: Arad      Posted: Tue Mar 27, 2007 2:51 pm    Post subject:    

Poate ca vin cam tarziu cu raspunsul, insa eu am reusit sa inmultesc prin marcotaj. Asta am aflat de la persoana care mi-a vandut planta.Astfel in toamna lui 2005 am introdus o creanga care era mai joasa prin pamant si asta iarna am taiat-o de tulpina mama. In aceasta primavara a infrunzit si prospera rezultand ca am mai obtinut o magnolie. Inca nu am scoso din pamant caci inca nu imi este pregatita gradina de flori. Dar cred ca va fin in regula.
Sper sa fie e folos..."""
     DANI!!!!! postarea ta si raspunsul meu,nu au ce cauta aici!!!!!   Cara,ajuta-ne: muta la metode de inmultire,te rog. Inca ceva,Danero,cind postezi ceva ce nu e din experienta ta,sau din cele stiute de tine,ci este luat de undeva (http://arborisiarbusti.gradinamea.ro/Magnolia_3876_542_1.html ,vezi inmultire) asa cum ai facut tu,este necesar sa precizezi de unde ai luat. Ne putem trezi cu neplaceri !!!!!! daca nu procedam asa.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dan Hibiscus

imi cer sincer scuze ... nu mi-am facut lectia ...now capshi:D

gomez99

http://www.leevalley.com/garden/page.aspx?c=2&p=46938&cat=2,47236
o cioaca simpatica inventata de americani ca sa mai scoat un ban de la hobbysti
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

larisa

Dar e interesanta ,cu toate se obtín rezultate bune si prin clasicul procedeu ,nu e estetic ,dar ce mai conteaza


mihail

Buey...si cind a fost sarbatorita la mine in vizita cu sotul...Romel s-a apucat sa-mi zica ceva de marcotaj.Mi-a si explicat...dar nu intelesei decit in principiu.
Ce-i aia ?

Claudiu

Mihail daca citesti pe prima pagina ai sa intelegi desi au disparut niste poze.

Am sa sintetizez si eu un pic cu riscul de a repeta unele lucruri spuse.

Poate ca titlul topicului ar fi mai bine zis doar marcotaj, marcotajul aerian fiind un fel de marcotaj si poate detalierea prea amanuntita nu are rost.

Deci
Marcotajul este o metoda de inmultire vegetativa (asexuata) a plantelor.
Inmultirea vegetativa este acea metoda prin care dintr-o "parte" de planta se obtine o noua planta, identica genetic cu planta din care s-a prelevat "partea".  Planta obtinuta este identic genetic  cu planta mama cu exceptia plantelor himere care pot avea "parti" diferite genetic.

Divizarea unei radacini, desparatirea unei tufe sunt metode de inmultire vegetative.
De asemnea butasirea este o metoda vegetativa in care o parte de tulpina sau frunza este pusa la inradacinat.

Marcotajul este o metoda asemantoare butasirii, prin butas de tulpina, doar ca portiunea de tulpina nu se detaseaza de planta mama decat dupa ce aceasta a inradacinat. Deci marcotajul se aplica plantelor la care o portiune de tulpina poate emite in anumite conditii radacini. Practic conditiile sunt "in contact cu solul umed".

Marcotajul poate fi la sol (sau terestru) si aerian.

I. Marcotajul la sol poate fi simplu, prin musuroire sau chinezesc. Se pot intalni si alte denumiri. Practic toate se bazeaza pe acelasi principiu a marcotajului simplu.

A. Macotajul simplu. Exemplific cu o coarda de vie. Se incovoaie coarda pana la nivelul solului si se ingroapa pe o portiune de 20-30 cm, varful ramanand afara. Se poate fixa coarda in sol cu o piesa in forma de U (o sarma indoia :)  sau altfel) pentru ca sa nu se miste sau dezgroape pe durata inradacinarii. Pe toata aceasta durata se mentine umeda zona in care este ingropata portiunea de coarda. Durata in care apar radacinile difera in functie de planta, de umiditate, temperaturi si de timpul in care s-a aplicat marcotajul. Eventual se poate controla daca au aparut radacini. Desigur cu grija si nu tot a doua zi :) Dupa un timp se pot observa si lastari emisi din portiunea ingropta. Dupa ce inradacinarea s-a produs se poate sectiona coarda de planta mama )la 10-20 cm sau chiar mai mult de portiunea ingropata). Daca timpul (calendaristic nu meteo :) ) permite se poate si transplanta in noua locatie.
Practic intr-o gospodarie mica unde nu suntem legati de timpi de productie. Marcota (ramura ingropata) poate ramane mult mai mult timp nedetasata desi in unele cazuri e bine sa se faca daca conditiile sunt favorabile si are timp sa emita mai multe radacini.
1) Solul unde se ingroapa coarda (ramul) e bine sa fie bine lucrat in adancime (sapat) si afanat pentru ca radacinile ce apar sa se dezvolte usor.
2) Se poate face si o usoara musuroire deasupra zonei pentru a se mentine umiditatea mai bine, mai ales daca adancimea nu este suficenta.
3) Practic nefiind grabit eu am facut detasarea in anul urmator in primavara cand am si mutat noua vita.

B. Marcotajul prin musuroire se aplica in cazul plantelor care au ramuri (lastari) la nivel jos, aprope al solului si care desigur au propritatea de a emite usor radacini in contact cu solul. Practic se face un musuroi de pamant (afanat, cu bun drenaj dar care mentine umiditatea) in jurul plantei, musuroi care practic va ingropa ramurile de la baza. Dupa un timp in contact cu solul aceste ramuri vor inradacina si la timpul potrivit acestea se pot detasa si obtine mai multe plante.

C. Marcotajul chinezesc este o varianta a marcotajului simplu prin care dintr-o singura coarda se obtin mai multe plante. Astfe daca exemplific cu o coarda de vie mai lunga, aceasta se apleaca spre pamnat se ingroapa pe o portiune (fixandu-se portiunea ingropata) apoi partea de coarda ramasa care iasa oblic din pamant se indoaie din nou catre pamant si se ingropa o noua portiune, apoi cu ce ramane se repeta operatia cat ne permite lungimea coardei. adica coarda apare ca un sarpe ondulat in plan vertical din care partile de jos sunt ingropate in sol.
Metoda se poate aplica foarte productiv la unele plante (liane) cataratoare din care vrem sa avem mai multe.

II Marcotajul aerian se aplica in cazul unor plante la care de asemnea tulpina emite usor radacini in contact cu solul dar care din anumite motive (rigiditate) nu poate fi aplecata si ingropata in sol. Astfel pe tulpina sau pe un ram se fixeaza printr-u anumit procedeu sol de inradacinare. Uzual muschi, turba, fibra de cocos, care se vor mentine umede. Practic si simplu se poate fixa cu o folie de plastic se leaga sus si jos iar la mijloc intre legaturi este inchis solul de inradacinare umezit. Folia va mentine umiditatea. Eventual se va controla si umezi din nou daca e necesar.
In cazul marcotajului aerian pentru a forta inradacinarea se practica uneori o incizie in scoarta pe o anumita lungime, sau face o crestatura, prin acest fel intrerupandu-se o parte din vasele care alimenteaza partea de sus iar planta va fi fortata sa emita radacini in cautare de apa. Crestatura poate fi mentinuta uspr deschisa cu o pietricica mica.
Unii spun chiar despre eliminarea unui cerc din scoarta.


In toate variantele unii recomanda folosirea de hormoni care stimulaza inradacinarea. (cum e radistimul). Nu este insa neaparat necesara, in general vorbind. Practic eu nu am folosit radistim decat in cazul unor butasi.

Eu nu am aplicat decat marcotaj simplu la vie pentru bolta. Iedera s-a "marcotat singura" :) eu doar am am detasat si mutat, tulpina ei dand usor radacini in contact cu solul.
In particular fiecare planta are preferintele ei care se descopera prin practica.

Metoda marcotajului poate fi mai rapida si mai sigura decat butasirea. In unele cazuri butasii pot face mofturi si inradacineaza greu sau nu vor. Sau desi inradacineaza din cauza ca nu li se pot asigura anumite conditii la timp, de umiditae, pierdem butasi inradacinati. In cazul marcotajului viitoarea planta este sustinuta de mama pana la inradacinare.

mihail

Claudiu,multumesc...sa traiesti o mie de ani.
Daaaaaa'.....n-ai ceva si despre muscate ?

costieanuconstantin

eu am practicat  marcotajul aerian la un dud negru cu fructe f mari : am  indoit o ramura de 1 cm. grosime  pana a plesnit si a mai ramas un pic de coaja de legatura ,am facut o punga cu pamant din gradina udat bine , pe care am legat-o in jurul rupturii ,am udat saptamanal cu putina apa si in 2 luni am avut o noua planta .


Claudiu

Glicina se inmulteste frecvent prin butasi deci trebuie sa se inmulteasca si prin marcotaj. De fapt am citit ca si prin marcotaj s-ar inmulti. Eu as incerca marcotaj la sol, dar nu vad de ce nu si prin marcotaj aerian. Se poate incerca.
Poate ar fi indicat ca pamantul fixat cu folie pe tulpina sa nu fie expus prea tare la soare. Eventual umbri. Daca bate soarele caldura ce se formeaza sub folie prin efect de sera poate duce la esec.

Oricum pentru a obtine plante care infloresc mai repede se practica butasirea. Prin seminte infloresc dupa mai multi ani. Asa stiu ca n-am inmultit prin seminte. Prin seminte se inmultesc unele plante (care au nevoie de mai mult timp pana devin florifere) cand se doreste obtinerea de noi soiuri si semintele provin din polenizare incrucisata (controlata pentru a sti parintii).
Atentie la glicina ca in timp are o crestere viguroasa si poate deforma/ruina suportul. De asta nu e indicat a fi crescuta avand strucura sauparti decorative ale casei ca suport. Pe langa strangularea suportului mai actioneaza si greutatea plantei care inverzita poate fi considerabila. Deci suportul pentru ea trebuie sa fie solid. Am vazut un chiosc din gratar metalic frumos executat dar la care partile mai subtiri au fost deformate de planta. Oricum un astfel chiosc asigura un umbrar bun pentru vara iar inflorit e o splendoare. Adica e o planta frumoasa dar atentie unde si pe ce se catara.

Glicina e nume popular, numele genului e Wisteria. Specia are numele compus din numele genului adica Wisteria plus numele care diferentiaza specia in cadrul genului (adica din doua cuvinte :) )

Desigur stiti cauta imagini pe google dar pentru a simplifica dau direct linkul unei astfel de cautari:

http://images.google.com/images?client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=s&hl=en&q=wisteria&um=1&ie=UTF-8&ei=FRDvSbqyGpCUMpDhwPMP&sa=X&oi=image_result_group&resnum=4&ct=title

Asta poate pentru a incuraja propagarea ca e o planta care merita atentie. Desigur se poate si tunde, taia, fasona .

gabi_gabriella

Multumesc Claudiu!
Din pacate nu are nici un lastar care sa ajunga la pamant, de aceea ma gandeam la marcotajul aerian.
Anul asta in sfarsit e plina de flori . Am reusit sa le scap de vrabiute .O sa pun poze cand se deschid florile .