Paulownia

Started by penelopa, August 18, 2009, 12:54:56 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Pune-l afară, Doina, dar protejează-l puţin, făcând un gaărduţ sau o plasă de sârmă în jurul lui ca să nu dea cineva peste el. E foarte sensibil acum când e mic. Poate fi rupt la cea mai mică atingere.

doina

Multumesc Pene  +hug
Chiar intr-un colt al unui gardut vreau sa-l pun . Pe langa gardut este niste buxus ( ::) parca asa-l cheama ) dar ii gasesc eu o oarecare protectie pentru ca tocmai in coltul unde vreau sa-l pun lipseste buxusul si cred ca pe acolo mai circula caini .

riana

am citit ca acesti arbori de pun la cel putin 6 m distanta de casa deoarece are radacinile foarte mari si intra in fundatii.

penelopa

Da,  circulă o astfel de legendă! ;)
Eu l-am pus la oarecare distanţă de casă dar va fi aproape de fundaţia viitorului chioşc. :) 

riana

si eu l-am pus in gradina dar trebuie sa-l mut la toamna afara in fata curtii

penelopa

Protejează-l şi contra ........ hoţilor de plante! ;D

gabiee

semanat la sfarsitul lui februarie , rasarit la inceputul lui  martie http://gabiee.sunphoto.ro/paulownia/11729963 , si acum are peste  2 metri http://gabiee.sunphoto.ro/paulownia/19473527
foarte repede a crescut .... am doua exemplare asa de mari , si inca cateva la 1m-1.5 m
:)

gty

    +apl       +apl 
  bravo gabiee   
  creste  repede

riana

este foarte frumos si ce mare a crescut.

gentiana

Am pe undeva poze cu ale mele,au cam 10 ani si au sarit de inaltimea casei...bat pe undeva peste 10m
Sunt adevarate caratite
Pot sa ma laud ca vantul a rupt o crenguta si ca a cazut in zona cu turba si pamant acid a rododendronilor unde s-a inradacinat
Asta s-a intamplat asta primavara si acum are peste 1,5m
La primavara o sa-s ia locul in fata casei si p sa pot sa=mi trag si eu masina la umbra ei(sper eu)
Mi se pare ca 3 paulownii la o casa e un numar potrivit
Sa vad cum imi cresc si catalpele  si cum le distribui

claude

Se prinde din crenguta zici?   :o  Am si eu una, am primit un pui de 30 cm in primavara, iar inghetul tarziu de la sfarsitul lui aprilie i-a terminat toti mugurii. Am crezut ca s-a dus pe copca, dar nici vorba, a dat de jos, de la nivelul pamantului si pana in toamna a ajuns cam la 1,20 m. Se pare ca sunt incapatanate, nu se dau batute cu una cu doua, asa ca sper s-o apuc pe-a mea cu floricele la un moment dat! Aveti habar cam la ce varsta infloreste? Ca daca tre' sa stau dupa ea juma' de viata, cum vedeam ca se discuta la liriodendron, atunci ma cam enervez... +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

Claude,ale mele au fost puse in gradina cand aveau vreo 3-4 ani(au fost facute din seminte deci stiu exact cati ani au)
cam la 5 ani au inceput sa infloreasca prima data
Acum au 10 ani si sunt imense
In primi ani eu insa le-am protejat
3 ani au stat in ghiveci in casa,in al 4 lea le-am pus in gradina si au avut adevarate "castele" din coceni
In al 5-lea au inflorit timid si inca le-am protejat si dupa aia le-am lasat in pace ca erau ditamai copacii

claude

Ei dracie, atunci s-o-mbrac si pe ea! Mersi de info, ma tot uitam la ea si ma intrebam daca sa-i pun macar un sac in cap, dar sunt cam satula de imbrobodit plante anul asta si ma gandisem s-o las pe cont propriu. Da' zau ca n-as vrea sa dea coltu' asa ca o sa ma ocup de ea.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

Musuroiaeste-o si pune-i niste coceni sau crengute de brad
Sacul nu-i foarte bun
Imi pare rau ca te pun la munca,dar e mai bine sa nu risti
La mine in gradina cand paulowniile erau mici nu locuia nimeni,deci iarna nu aveau ceva caldura de la fumul de la casa
O ai cumva intre case,mai protejata?

claude

Nu are pe langa ea un zid care s-o protejeze, e langa gard, casa e cam la 10 m in spate...Nu-i bun sacul? Nu de-ala de plastic, am sac din panza de-aia tesuta in casa, cum se foloseau pe vremuri la tara, ma gandeam sa pun unl de-ala si sa-l umplu cu paie, ca paiele daca sunt si puse vertical nu tin apa si-atunci nici nu ar sta in umezeala, toate plantele mai sensibile le-am protejat acum asa, cu paie si saci de iuta sau haine vechi, ca sa poata circula aerul
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

Eu le protejez cu coceni
Mi s-a spus ca sacii si carpele se uda si ingheata si pot sufoca planta
N-am incercat niciodata cu saci
Eu si smochinii ii protejez cu coceni si peste coceni puneam folie de plastica,asa ca un soi de cort

gomez99

claude merge si cu sac cu paie. eu am saci de plastic, da daia tesuti nu din folie, pun resturile de la tufanele si napi si ce mai e prin gradina in ei si il pun in cap la smochin.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

claude

Mersi, de imbracat il imbrac eu cu ceva, coceni oricum n-am, asta daca n-a decedat ultimele 48 de ore ca am fost plecata de-acasa si nu apucasem sa-i pun protectia si au fost -10 grade. Maine ma ocup de el, pun sac de iuta si paie
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Mai bine ca nu ai apucat. Protectia tine pentru temperaturi de -25 de grade, nu e necesara la -10.Iti dai seama ,daca nu rezista la -10 n-are nici o sansa nici invelit la -25.Orice protectie se pune pentru temperaturile excesive, nu pentru cele normale de iarna. Au fost calduri, seva se retrage incet, toate plantele sunt inca pline de seva, e bine sa le piste gerul putin altfel, in sac, continua un timp cresterile in loc sa le sisteze. Saptamana asta simt ciupeala frigului, isi retrag seva, si apoi ii pui sac si protejezi.Parerea mea. +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Nu te grabi Claudia,are dreptate Einstein trebuie sa se caleasca la temperaturi negative mici.Cand vor anunta cei de la meteo -20 grade atunci poate.Eu nu-i protejez deloc desi am mutat 2 buc langa bloc :)

adrianam

Am mutat si eu in 2009cativa pui iesiti din seminte pe un loc viran, la gradina la mine. Din vre-o 13 in primavara au mai ramas vre-o patru, care insa au crescut destul de putin vara aceasta. Cel mai inalt cred ca a ajuns la 60 cm. Este drept ca i-am udat doar de vre-o 4-5 ori toata vara. Sa vedem care cresc mai repede, ei sau salciile prinse din butasi in vara? ;)

einsteinitza

Cand vor ajunge mai maricei, deci cu radacini mai in adancime, nu vor suferi atat de seceta sau umezeala si isi vor da drumul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Adriana,paulowniile cresc mai greu in primi 2-3 ani,dupa aia iti rupi gatul uitandu-te dupa ei
Ale mele au stat in ghiveci cativa ani si au fost vai de capul lor
Cea prinsa din creanga insa si-a dat drumul foarte repede
Ma gandesc sa mai experimentez si la primavara niste crengi puse in pamant direct

hapylica

paulownia in ghiveci este ca si cum ai tine un labrador intr-un tarc de 1*1m +ham

gentiana

E NA!
Care labrador ca era chiuaua in toata regula
La 3 ani cand le-am incropat (dupa ce le tinusem vara in gradina in ghiveci )aveau 60-70cm ,din care 50cm ii crescusera in vara aia
Au iesit foarte greu din samanta ,si in primul an au crescut parca le pusesem piatra nu pamant bun
Tare fitoase au fost,in gradina am pus 3,dar una a decedat,celelalte sunt "balauri"
Iar actuala junioare ,din creanga are 1,5-1,6m din primavara pana acu