Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Am reuşit să scap de ruinele casei bătrâneşti. Iată cum vede  Gheorghe curtea mea din curtea lui:
http://penelopa.sunphoto.ro/alte_chestii/WKWSCPHHTLNRGQNYCKU

... şi, perspectiva (nu era pus la loc gardul dintre noi ):
http://penelopa.sunphoto.ro/casa_si_gradina/NWOTALXMJTZJQOUEWJL

gabriela jalba

Bravo Pene!!! Pe toti ne-ai dus in eroare cu Gheorghe!!!! cind colo...ai vecin de nadejde !!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Pene daca Gheorghe nu a inteles sa faca dupa reteta ta,e problema lui.Poate daca -i dadeai niste borcane cu filet ;D
Ai pus pe undeva reteta asta ,s-au iesi un pic din gradina ta si mergi la "bucatarie" ;) ca vreau sa pun si eu zilele astea si sa vad reteta ta ,poate e mai buna decat a mea. Am si borcane cu filet. :D

gentiana

pene nu fi rea si egoista si  sopteste-mi de unde tzi-ai luat clematita aia bicolora si involta

penelopa

Ha, haaa, a-ţi sărit pârleazu în grădina meaaa!  :o  Pun căţeii pe voi ;D
Deci, bre fraţilor, în grădina mea toate-s vechi şi totu-i nou  (vedeţi ce înnţeleaptă-s  :D)
Azi am plantat  singură  >:(  4 pomi fructiferi şi 5 butaşi viţă de vie de masă de la multeplante, am mutat 2 corcoduşi roşii, am mutat un arborel  de oţet, am plantat o floare pe care o ţineam în ghiveci pentru Danero dar n-a venit la Dobru să i-o aduc............... am jumulit resturile de legume din grădina de legume, am jumulit crăiţele şi cârciumăresele care  se înnegriseră     :'(
Mâine mut o magnolie , un salix, un trandafir căţărător .......... ce dacă e duminică 8)

penelopa

.....am  şi-o căţea mai mare , corcitură de Husky  ;) . poate fi îmblâmzită, dar ce vă faceţi cu căţaua de mine ?  .... muşc rău. :P
Cănd ne-am  mutat aici,  moi muj a pus un affiş la poartă  "Atenţie, nevastă periculoasă"  :D :D 

gentiana

nu-i bai!
se descurca mihai cu tine ...ca banuiesc ca are si el o nefasta pe acasa!:D

Mihai

Bai gentiano,sa stii ca sunt glume si glume,da?

gentiana


Mihai


Mihai

De unde ideea cu bosumflatul?

gentiana

 din replici
unde o fi pene azi ca am chef sa ma plimbe prin gradina

sicamin

Pene nu e ,dar lasa musafirii sa se plimbe prin gradina ei,asa ca sa le treaca supararile si sa nu mai fie "bosumflati"
Sper ca a avut timp frumos ca sa-si mute magnolia ,salixul si trandafirul. Poate a mai avut timp si de ceva poze.

gentiana

pai  aia vreau si io sa stiu ,unde a mutat alea

Mihai

La mine in gradina.
Esti multumita ,acum?

gentiana

egoistule stiai ca vreau si io salix
vreau poza!
ia  sa vedem ce mai are pene din gradina?

costieanuconstantin

"" am jumulit resturile de legume din grădina de legume, am jumulit crăiţele şi cârciumăresele care  se înnegriseră     Cry ""
si paunii si curcanii si alte oratanii de prin curte + ceva patrupede, sa intre  bine in iarna !! >:( :'( :-*

penelopa

Deci, duminică am muncit  de m-am cocoşat :(    Am mutat salixul, am plantat în locul lui o weigella variegata care o ţineam în ghiveci de astă primăvară, n-am mutat magnolia că n-am mai avut timp, n-am plantat anemonele (bonus  la pomi şi viţă) din acelaşi motiv. Juma' de zi mi-au mâncat-o cele peste 300 ghivece de toate dimensiunile din casă: udat, curăţat de frunze uscate şi bibilit pe fiecare în parte.
Dacă pe viitor nu fac rost de-o seră.......... nu ştiu ce-am să fac cu ele. :(

gentiana


gentiana

la indemnul  ,am inceput sa intru in gradini,fara sa mai cer voie
daca patesc ceva (ma papa vreun catel ,ma zgarie vreo matza mai sclifosita sau arunca careva cu ghivece sau cartofi stricati dupa mine) sa stii ca tu esti vinovata
pana atunci zi repejor ce ai mutat si ce ai de gand sa mai mutzi  sau sa cumperi
corcodelu tzi-a impartasit din stiinta dumisale?(vb de orfelinate de copacei)

simonaelena

Adica, Pene, tu ai primit bonus anemone? Si mie de ce mi-a dat narcise? Ca imediat i le fac pachet si-i cer anemone  ;D

gentiana

io zic ca esti mai castigata cu narcisele
anemonele sunt am capoase si de obicei pier
inca n-am reusit sa ma lamuresc daca ierneaza sau nu
am incercat de vreo 6 ani
unele n-au binevoit sa iasa deloc,altele au iesit in jardiniere si transplantate au supravietuit ,dar n-au inflorit
acu am schimbat locul ,o sa-l protejez si daca nici anul  viitor n-am parte de anemone si ranunculusi..........i le dau lu pene! ;)

simonaelena

Io am anemone inflorite numai cand le-am plantat primavara. La alea puse in toamna am vazut numai frunze anemice.

gentiana

si le-ai acoperit?
ca taman m-am apucat sa ingrop acu 2 saptamani anemone de caen si ranunculushi
era ud ca altfel plantam lalele(proasta alegere"
esti din bucuresti?
ca sa stiu daca am sanse sau nu
pene tu ai  mai pus anemone pana acu?
toamna sau primavara?

Mihai

Sa nu mai aud de anemone >:(
Le-am pus 12 ore in apa(ca asa au zis spetialistii),pe urma in pamant si a iesit........buruiana pe locul ala.