Lonicera

Started by einsteinitza, April 16, 2010, 07:01:35 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Flori de lonicera fragrantissima, parfumate
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

irina

foarte dragute si gingase

einsteinitza

Si mirooos splendid. A lacramioare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Am o problema cu 2 caprifoi Goldflame . As putea sa-i tai scurt , la 40-50 cm si sa-i mut prin luna mai ? Asta e al treilea an de cind sint plantati . Practic pun un alt suport in spatele lor si pentru ca in zona lor nivelul pamintului a coborit ( a fost iazul prin apropiere si cind l-am astupat nivelul gradinii s-a modificat iar acum acestia doi au ramas plantati pe niste movile mici la 40 cm de nivelul gradinii . Am pus niste lespezi mari in jurul lor , asezate pe vertical  si a iesit un fel de jardiniera dar sint in zona cu expunere maxima de soare si o sa se incinga prea tare . Si asa nu prea le-a placut si au crescut cam chei , mai am unul intr-o  zona mai protejata si e superimbracat in frunzis .
Ce fac ?  Risc sa-i pierd ?
 

einsteinitza

Muta-i , eu nu cred ca sunt probleme,dar uda-i serios.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Lonicera sau caprifoiul nu sunt plante pretentioase la transvazare;deci poti sa-i muti fara grija.Succes

mihail

Doresti ca sa-ti postez (copii) ce scrie "biblia" despre taierea plantei tale  ?
Atentie:Steve Bradley recomanda ca taierea sa se faca "vara tirziu".

Schnuppe

Merg pe mina primilor doi scriitori . Sorry pentru Steve !

gentiana

Schnuppe  sa stii ca lonicera e iubitoare de soare,ai putea sa-i lasi in aceeasi pozitie,doar sa adaugi pamant (e drept cu  reingropare,dar ar fi mai putin traumatizanta pt plante; e doar o sugestie)

Schnuppe

Pai asta am facut pina acum , am adaugat pamint dar a iesit un fel de movila . Nu rezista la soarele de acolo , e prea mult si fiind o mica movila nu pot uda cum trebuie , se usuca rapid . In apropiere sint trandafiri , asa ca e un no-no total sa mai modific un nivel mai mare . Trebuie sa le scot si sa le ingrop mai adinc absolut in acelasi loc . Ca sa le scot trebuie sa le tai de pe suport . 

paraschivvvv

Din cate am inteles eu nu este vorba de taiere ci de transvazare.Eu am facut acest lucru fara sa se intample ceva si soiurile au fost din grupul tatarica si nu cea clasica care este si mai putin pretentioasa

gentiana

Cand am propus reingroparea ,la asta ma refeream
Da in cazul asta chiar trebuie taiate
Acum insa nu-i suficient de racoare sa faci manevra,eu am taiat ieri caprifoiul obisnuit care urcase pe gardul cateilor(din cauza iernii a inghetat si arata urat,am luat din alta parte a gradii si am completat golurile ramase)

einsteinitza

Muta-l, taie-l , nu cred ca vei avea probleme, e rezistent.Singura problema dupa mine ar putea fi deshidratarea, pana se prinde.De aceea am zis sa-l uzi.La tine soarele e soare. ;D

Mihail, de care planta vorbesti cu taierea?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

...pai (imi cer scuze pt. intirziere) acest tip de lonicera.
Dar si lonicera caprifolium,etrusca,henryi,japonica,periclymenum,sempervirens(caprifoi indigen),periclymenum Serotina"

einsteinitza

Ciudat.Fragrantissima infloreste acum,sau in Bucuresti e deja trecuta, vazuse Vernil acum vreo doua saptamani.In general arbustii se tund imediat dupa nflorit
Uite si explicatia
http://www.dailymail.co.uk/home/gardening/article-1086586/When-best-time-prune-winter-honeysuckle-Monty-Don-answers-gardening-questions.html

Pare logic.Spune ca infloreste pe lemn vechi, deci daca intarzii taierea lemnul nou nu ar timp sa se coaca si sa si formeze mugurii florali pentgru anul urmator.

Lonicerele cataratoare infloresc  mai tarziu, deci pare logic ce zice.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Am şi eu o lonicera roşie de 2 ani (ăsta, fiind al 2-lea an) plantată lângă lonicera obişnuită.
Dacă lonicera obişnuită a înfrunzit pe toate crengile uscate de anul trecut, asta roşie a făcut frunze numai pe crenguţele mici de la bază. În rest, pare mort.
Mă gândeam s-o scurtez drastic, până la partea verde.

gentiana

Pene mai ai rabdare!
Daca e uscat in partea de sus ,poti s-o tunzi si peste 2 saptamani ca oricum n-are importanta

einsteinitza

Din experienta meau, lonicera beneficiaza de taiere mai radicala primavara cand e prea incalcita.Asa ca, eu cred ca ar merge perfect.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Eu a trebuit sa o tai ca a afectat-o gerul
Pe gardul cateilor eu am nevoie de cat mai multa umbra,am o zona in care le-am acoperit 2 laturi ale gardului si deasupra am facut ca o bolta
E "terasa " cainilor si au si "pergola sa stea la umbra

paraschivvvv

In fiecare primavara eu le curat ,le scurtez daca este cazul si le aranjez pe sarma pe care sa se ghideze in cresterea de peste an chiarsi la speciile tatarica

mihail

Revin,lonicera se taie "vara tirziu",asadar nici intr-un caz primavara.Soiurile la care fac referire sint in penultima postare.

einsteinitza

Paraschivvv, le tai tare sar doar de curatare?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Dupa cum tot povestesc, iubescv mult lonicera Belgica Select, pentru florile un pic mai colorate, fiind  cu roz, si mai ales pentru fructele care raman colorate pe suport, pana iarna tarziu
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

Am si eu un fir de Belgica de cand am fost la tine la Slanic.  +hug  Creste voiniceste dar anul asta n-a facut flori.

penelopa

Cum spuneaţi că se cheamă Lonicera aia veşnic verde ???