Gradina Geodeziei

Started by geodezia, May 27, 2010, 09:33:53 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

 asa asa Gabi nu te lasa ..
ca si eu dupa ce a murit baba a trebuit sa ma repliez .
traia saraca mamaia si aveam un unchi pe Titi a murit de inima fie-le tarina usoara . si la servici ne adunam si vorbeam de-ale gradinilor si imi tot impuiau ei capu cu stropitu cu piatra vinata si  pina la urma intreb si eu cum se prepara imi spun ei acolo o reteta ma duc acasa pun var si piatra vinata cit oi fi pus si incep sa stropesc ...
rosiile frumoase mari pe harac ca muncisem toata primavara de ma spetisem la ele (stropitul asta fiind prin iulie cind erau deja rosiile verzi cit pumnul )
Mamaia mindra foc ca uite noru-mea (asa imi zicea dupa ce a murit saraca soacra-mea)ce gradina frumoasa are
Ma si unde dupa vreo 2 ore de la stropit aud vaitaturi pe batatura blesteme urlaturi si vad pe baba cu poalele in cap
 ce e mamaia
uite rosiile dupa ce le stropisi  se arsera toate toate ...
nu va zic era sa fac infarct toate rosiile fin fin se uscasere se arsesera parca pusesem apa oparita pe ele ...
a fost jale atunci in gradina mea ..
de atunci nu am mai preparat nimik nimik cu piatra vinata am luat ridomil galben si albastru si dhiptane si am stropit alternativ dar niciodata sa repet acelasi tratament si am muma de recolte ... saracu Titi ce blesteme a luat de la baba ..
asta este cu experientele .
si Gabi sa stii ca si mie mi-a luat ani de zile sa inteleg ardeii dar acum ma impac bine si cu ei si cu vinetele dar tot asa ii stropesc de ce sa mint si se fac ...
asa cum zici tu cu cosu printre ei ..
dar prima data scapa de coropisnite ca pui rasadurile 10 ori si tot ti le halesc

einsteinitza

Ce mi-ar place sa am si eu timp sa fac asta, deocamdata insa..... trebuie sa va admir pe voi, si sa visez.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela61

Geo draga de coropisnite din oras nu pot sa scap usor pentru ca o parte a gradinii a fost plina de balegar si acolo e raiul lor.Cand am  pus rasadurile de ardei eu sapam groapa si cand sa pun ardeiul iesea ea cu gura cascata doar sa-l ia.Atunci am facut dintr-un burlan mai vechi conserve taiat la un lat de palma si infipt in jurul rasadului.Atunci n-au mai mancat rasadurile.Dar anul acesta o sa pun gradina de legume numai la tara si acolo nu am coropisnite.

einsteinitza

 =)) =)) =))
Poti sa pui rasadurile cu paharel cu tot, doar sa le tai fundul. Asa sunt protejate un timp.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

E greu sa faci rasaduri fiecare cu paharul lui.Trebuie spatiu mult. Pui rasadul in pamint cu gulere din sticle de plastic,asa ca alea de metal,de le-ai facut,Gabi. Ani in urma am avut si eu ceva probleme de genul asta. Acum de citiva ani vecina a renuntat la vaca,cal,oi,si am scapat si eu de ele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Geo, asa vrei?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

La mine in gradina cresc tufele de ardei cam la juma de metru, tunse ca la carte. Si fructe pe masura. (nu e lauda, la vara pun poze!)
Astept numai fata cu cosuletul. :DDDDD

Scuze, Geo. Prea era tentant sa laud zona Moldovei.  ::)

geodezia

Draga Es pe asta il am eu vazusem undeva nu mai stiu unde ca osiria este grana la interior si argintiu pe exterior . asta este o frumusete la mine inflorit
D-l Radu nu ma supar . eu am un pamint lutos in gradina si ma chinui ca vai de mine cu toate cele aduse si puse prin el . Vaci aveau cele 2 matusi si aveam si mai am si eu coropisnite dar nu ma dau batuta eu acum am alta stategie .ar terenul fac gropile si pe urma pina imi cresc rosiile mie cresc si buruieni prin gradina . las buruienile sa creasca pun rosiile si pe urma dupa 1 luna cind cresc marisoare rosiile rup buruienile . am dat anul asta cu roundop ca aveam muma de pir .. ioi si s-au facut la rosii mama mama cred ca a fost afectata de la roundop si colonia de coropisnite ca ma asteptam la un atac fruntal pe 2 laturi a coropisnitelor . dar surpriza mea  a fost mare sa constat ca nu a fost atacat decit stratul de ardei . care bineinteles i-am aplicat metoda clasica de imburuienare . innainte vreme puneam porumbi pe marginile gradini si printre plante ici colo si nu mai aveam coropisnite Mamaia mergea pe principiul gradini legumo -porumbo- viticola .in saraca gradina . asa ca am cam desfiintat porumbul si in mare parte viticola .dar o parte din gradina am pus pomi si acum vreau daca mi se prind cele 40 de creci de rose puse in peturi sa fac o minigradina de trandafiri pe unde am constatat eu ca nu am productie ridicata de legume . am o parte mai galbena din gradina unde ma tot chinui cu ea de ani buni .. si nu prea fac mare brinza asa ca m-am hotarit sa mut crini de prin ciubere si sa pun o parte de rose daca mi se prind in gradina ..la  cei 100 si ceva de trandafiri trebuie sa le creez spatiu acum ca au inceput sa creasca si sa se faca adevarate tufe si ca sa fiu sigura de experiment incep cu ce reusesc eu sa prind cu petul inca nu mut frumusetile mari
si trebuie sa ma laud cu eddy mitchel , si munstead woodul sositi si la mine in gradina . trebuie pentru asta sa multumesc la d-l Schnuppe care mi-a atras atentia asupra munsteadului si la Es ca mi-a aratat frumusetea trandafirilor
mai am 2 achizitii  anul asta variegata di bolognia si prospero parca sositi de la lottum . spe r sa am ce arata la anul cu poze ca plantele se prezinta bine adica multe radacini si multi lastari 

einsteinitza

Geo, cred ca in vara va fi la tine toata lumea gura casca.
Ai cumparat o gramda de trandafiri si tare sunt curioasa cum se vor face.
Cat despre Osiria, te rog mult  vrajeste fetele la primul val sa faca poze la toti Osiria pe care ii ai, chiar sunt curioasa de diferentele de care zici.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

http://geodezia.sunphoto.ro/August_2011/44741666
http://geodezia.sunphoto.ro/August_2011/44741637
http://geodezia.sunphoto.ro/August_2011/44745015
asta e cel de la 1000islands inflorit si pus la umbra . cei de afara nu i-am pozat am sa pozez la anul ai de afara sunt in numar de 3 si luati de la cimbrud .. acum vad ca au inceput sa ceasca asa ca la anul ma astept iar la frumuseti

einsteinitza

Ai vazut vreo diferenta intre ei? Adica la frunze, spini, floare?
Hai ca mut la un topic separat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

cum sa zic cei de la 1000island au floarea mai conica  cei de la cimbrud au floarea mai batuta si cupa nu conica in rest nu este nici o diferenta  e posibil si de la faptul ca sunt in plin soare ..

geodezia

aseara a dat harnicia in mine .. am facut curat pe la poarta ca lasasem de izbeliste niste tufanici care din cauza brumei au ramas neinflorite si stateau acolo urit si mai aveam si un gutui japonez care crestea ca nebunul . adevarul ca nu il mai taiasem de vreo 2 ani si se facuse urit .. asa ca am rearanjat tufa si am eliberat si trandafirasul pus asta primavara afara la poarta .vad ca s-a prins ca i-a crescut un bat in sus de 1 m si de jos au lastarit citeva crecute .. asa ca voi avea trandafir tufa la poarta ...
daca mi se vor face crecile din peturi ma gindesc sa pun citiva si la poarta asa ca sa nu mai pun tot felul de bolbotenii  acolo ..

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

unu luat de la bakker ca osiria si mi-a inflorit cred fairy cu flori mici si roz .. l-am mutat din  gradina afara in strada sa il vada toata lumea adica sa il fac de ris .. si vad ca vrea sa traiasca .. asa ca il las acolo .. l-am udat doar de vreo 3-4 ori in toata vara asta secetoasa si vad ca traieste asa ca sa fie sanatos acolo

geodezia

Doamne s-a intelenit gradina mea .. am facut ceva reparatii prin casa de vreo 2 saptamini adica ultima camera pus parchet .dat afara cadoiul din baie si instalat dus cu cabina . alta gresie faianta in baie precum si jugravit vreo 3 camere plus renovat bucatarie ca incepuse sa nu mai arate a bucatarie .. asa ca plantele mele vor avea mult de suferit .. dar in fine am terminat tinind cont si de faptul ca de luni incep iar serviciul .. am avut un hop mare de trecut si l-am trecut .. am cerut un semn de sus si semnul a venit asa ca ateistul din mine nu mai este ateist ..  puteti sa dati cu pietre dar este un mare dar care pe mine m- a zdruncinat zilele astea .. din radacini ..  si ma bucur nespus ca a venit in sfirsit iarna sa ne bucure sa ne supere sa vedem  ca natura este mai presus de om si ca noi suntem niste ginganii la  mina ei  si ne poate strivi cum vrea dumneaiei. azi am vazut cit de parsive sunt posturile de emisiune . ca sa va zic pe scurt zilele trecute toata presa a aruncat cu noroi in Igas ca e nebun ca a spus ca va fi o iarna grea ca in 1954 ca el nici nu se nascuse etc stiti carambolul creat ca panicheaza  populatie etc .. azi a aparut d-l Vadim la o emisiune in care spunea ca uite domnule l-ati blamat degeaba pe Igas ca a avut dreptate ca avem o iarna nu ca grea ca in 54 ci foarte grea si ce credeti ma ... iau taiat emisia pur si simplu au taiat emisia au schimbat programul .. au bagat peste el altceva .. suntem o tara naspa ..
asa ca Igas a aut dreptate va fi o iarna foarte grea nemaip[omenit de grea  ca deja are 3 saptamini cea din 54 si-au amintiti si domnii de la televiziuni caa durat doar 10 zile si s-a topit zapada .. dar deja la noi sunt 18 zile ... dublu   

flordel

Ma bucur Geo c-ai scapat, ai reusit sa faci si curatenie, sa pui toate cele la loc?
Ma gandesti ca poate apuci sa stai si tu linistita pana sa te duci la servici. +hug

geodezia

Niet .. mai am destule inclusiv sa il domolesc pe frtizi care acum e stresat de la picamere bormasini .polidiscuri si alte cele galagioase . de pus la loc le pun eu incet incet ca doar acum am toata primavara la dispozitie .. dar chestia ca nu mai scpapm de ger si eu in particular de praf sterg si pina dimineata este pus la loc ca se mai gaseste cite o gaura pe ici pe colo de facut .. naspet

flordel

Frig si mizerie, suna rau... :-\
Am vazut la cabinetul veterinar niste pliculete de mancare cu efect calmant pentru caini si pisici, nu i-ar strica lui Fritzi ca sa se destreseze! ;D

claude

Ori ceva ceai de roinita  ;D

Geo, biata de tine ce ai de tras, eu ma ingrozesc numai cand ma gandesc, ar trebui sa zugravesc si eu in primavara si, cel mai rau, sa retencuiesc o camera, am cosmaruri numai cand ma gandesc la asta  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

pai Claude dezvolta cosmarul .. pe mine ma minca ciuda cu dormitorul nostru de ceva timp .ca era singura camera din casa fara parchet si in care aveam apa pe perete de la cadoiul ala din baie .. si totul s-a rezolvat urgent .. adica cu citeva zile dupa anul nou i-am batut asa un apropo la d-l Pipi ca uite draga anul asta imi propun sa renovez dormitorul asta ca nu se mai poate si baia .. dinsul a fost de acord cu asta ( de obicei se pune ca boul in urma carutei si nu vrea nema sa faca ce zic eu ) si peste 2 saptamini am inceput lucrarile adica cind am luat eu co .. acum am ajuns la servici trecind culmile dealurilor inzapezite ... peisaje frumoase de basm asa albe si imaculate .. imi pare bine daca incepe sa se incalzeasca ca am niste mormane de zapada pe linga casa topenie. o sa am ceva de lucru sa dau zapada afara din curte si sa car moluzurile  .. de-abia astept sa vina primavara .. un gind asa frumos sa le vad pe toate inflorind .. nu de alta da clivia mi-a inflorit iar acum au inflorit si niste fuxi saracele chele de frunze da mi-au facut vreo 2 clopotei sa ma bucure a inflorit si craciunita si o zambila albastra .. asa ce ma bucura cind le vad inflorite .. asa ca o viata care vrea sa fie bagata in seama si sa isi scoata capatina la iveala  
Domnul fritzi saracu am gasit de ce era suparat ..l-am mirosit eu de fapt de citeva zile ca de cite ori imi faceam baie se tot invirtea pe linga mine prin baie mai mai sa se bage si el sub furtun dar mi-a fost frica sa nu raceasca .asa ca am facut caldura puternic in casa centrala data pe 18 grade si am purces la spalatul mitului care avea blana plina de praf si de moluz .. asa ca acum e iubitor nevoie mare sta cu rotile in sus pe unde apuca si iar este in picioarele noastre peste tot gata sa ne ofere dragostea lui
adevarul ca se comporta ciudat cind era murdar se urca in circa mea ma musca si scotea numai sabii prin ochisorii lui .. acum mai mare dragul sa stai cu el in brate pufos si dragostos

flordel

Pai, o poza cu domn Fritzi imbaiat nu ne pui si noua, sa-l vedem cat e de pufos?

geodezia

ma rog de vasi deseara .. sa faca cu telefonul ca aparatul la luat rontzi sa se pozeze...... la examene  =))

einsteinitza

 :D :D :D
Ai un motan de toata coma, auzi, sa fie suparat cand e murdar! :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

da pai se facuse parul asa urit acum este matasos si frumos .. aseara am ajuns tirziu .am fost pe la kaufland ..aveau ceva orchidee la 40 ron dar saracele erau cam trecute frunzele nu erau ingrijite .am cumparat la Labusii mincare si nisip pentru d-l Fritzi
Gogu frate-su aflat in vizita fortata de frig la noi in bucatarie a atentat la ligheanul cu nisip al d-l Fritzi facind nevoile in el. si de vreo 4 zile il tot vedeam pe Fritzi ca se duce la lighean miroase dar se cerea afara .. hait zic asta nu e a buna a facut Gogu nevoile  in el si asta fiind un simandicos nu mai vrea sa faca in ligheanul violat de altul .. asa ca am cumaparat nisip l-am inlocuit am virit mitul (fritzi )cu picioarele nasul si toate cele in nisip si a facut nevoile iar la lighean .. rideti voi dar sa il vedeti cind vine in casa sus  daca vrea afara are o tonalitate la voce daca vrea sa se joace are alta tonalitate daca vrea sa il caute pe Gogu sau Mihai iar la fel are alta tonalitate .. rid de d-l pipi ca a inceput si el sa cunoasca tonalitatile si imi zice
i-a vezi ca fiu-tu asta vrea afara dupa cum miorlaie
e ris de lume .aseara isi infigea ghearele in palmierul meu palmat .. si ce credeti s-a asezat sa doarma in vasul palmierului incovrigat in jurul lui .. asa a stat acolo cred ca vreo ora dupa care a tulit-o la Vasi. e un tradator cind sunt fetele acasa se pisiceste pe linga ele nevoie mare    ::)