Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

popgeo

Vor fi la toamna ceva, dar nu stiu sa iti spun din care.......din pacate nu am notat informatie despre parfum, sint destule parfumate dar nu stiu care.

popgeo

Sezonul narciselor e  aproape  sfirsit, dar citeva mai tirzii tot  mai au flori si cele foarte tirzii abia au  inflorit :




popgeo

A inflorit liliacul ...


Infloresc unltimele narcise (duble albe) (Double Tresamble si Calgary) si continua unele din cele tirzii...



popgeo

A inflorit camassia & kerria, continua ultimele narcise, se pregatesc macii, bujorii si irisii...





[


paraschivvvv

Geo ce aranjament de foto;arta.

popgeo

Au mai inflorit:

Irisii mai timpurii, camassia lila, citiva din bujorii plantati in toamna se pregatesc, rondul de maci e foarte plin anul asta..bobocii parca sint mai mari . 



geodezia

d-l Geo sa inteleg ca odata frmata planta la maci nu trebuie sa o mai scot ca invie primavara urmatoare ? de ce va intreb, am cumparat niste seminte de maci si au rasarit puzderie .. asa ca nu prea stiu ce si cum despre ei da parca ziceati ceva de despartirea tufei in primavara. Asta insemnind ca ramine ca o tufa si rezistenta peste iarna ?

popgeo

Depinde de maci..... daca sint maci orientali... aceia sint pereni si fac o radacina care da frunze in fiecare an (frunzele ramin de obicei si peste iarna, dar se usuca vara in timp de seceta cind e perioada lor de repaus).... daca sint maci anuali, atunci aia mor in fiecare iarna  dar  de obicei se autoinsamintzeaza  foarte prolific.

Diferentza dintre tipurile de maci o o faci de obicei utindu-te la culoarea si structura frunzelor... la macii anuali culoarea frunzelor este verde mai deschis spre albastru  si frunzel nu sint paroase.... in timp ce la macii pereni (orientali) frunzele sint verde curat , relativ inchis  si destul de paroase pina la foarte paroase...si in fiecare an plantal ramine la locul ei si face rozeta de frunze tot mai mare si  mai multi boboci .  
In principiu daca ti-au iesit asa multi.. probabil  sa fie maci anuali.... aia sint cei mai comuni la noi . Cei orientali nu sint prea comuni.

BoboROM

geodezia, despartirea tufei la maci pereni (orientali) se face destul de rar (dupa cum se dezvolta la mine cred ca o data la 5 ani). Si asa dupa divizare si transplantare sufera un soc si poti sa-i si pierzi.

In alta ordine de idei, macul peren infloreste la mine dupa 17 mai. Planta prin vara incepe sa se usuce, dar prin noiembrie incepe sa creasca din nou (frunze cat palma) care raman asa peste iarna. Primavara incep sa creasca din nou la dimensiunile normale care ajung la maxim in luna mai.



geodezia

insemna ca am si de aia si  de aia . ca unii au frunza ca macul ala comun rosu batut adica mai lata si creata si unii au frunza creata creata si paroasa . Ok multumesc mult de tot d-l Geo si d-l Bobo

popgeo

Sintem curiosi sa ne aratati  rezultatele  cind incep sa infloreasca (trebuie protejati de melci cind sint mici).

Quote from: geodezia on May 08, 2011, 05:59:05 PM
insemna ca am si de aia si  de aia . ca unii au frunza ca macul ala comun rosu batut adica mai lata si creata si unii au frunza creata creata si paroasa . Ok multumesc mult de tot d-l Geo si d-l Bobo

geodezia

Multumesc  de pontul cu melci . nu stiam ..  poze sa vina fetele in vacanta sper sa aiba  flori cind vin ele ... adica iulie august ... insemna ca o sa am melci drogati?  =))

popgeo

Aia anuali o sa infloreasca anul asta.... poate ca vor fi flori si in iulie august... dar de obicei florile sint in mai -Iunie..

Aia orientali o sa infloreasca abia anul viitor....si in mai-iunie...foarte probabil in iulie-august nu vei avea la ce flori sa te uiti la ei...

popgeo

Au mai inflorit:


Clematis Rebecca... anul asta parca e mai rosie. Camassia mov e in plin avint, irisii isi dau drumul in sfirsit, primul bujor e gata sa  se desfaca..



einsteinitza

Iar ma enervezi la culme, cu minunatiile tale! :-bd
De-abia respirasem dupa paginile de narcise, si incepi cu nebuniile de stanjenei, apoi vin paginile de crini........ +ham +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

cred ca vin Macii si bujorii inainte de crini.....;-)... poate nu pagini...


paraschivvvv

george chiar minunatii;felicitari ca si alta data


popgeo


popgeo

Au mai inflorit: Maci, Irisi,Bujori, weigela

Maci orientali:






Stratul cu Maci:



Bujori & Weigela:



Irisi:




popgeo


popgeo

Au mai inflorit:  Bujori, Maci Orientali, Irisi.

Bujori (surpriza.. doi au inflorit in primul an de la plantare),Yellow crown , Lorelei,


Maci orientali:





Irisi




einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro