Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Astea mutante sunt de la o taranca,si o sa le tund acum cam cu o treime.
Pe cele gen bila nu le-am tuns niciodata, s-au facut frumoase fara nici o interventie din partea mea.

Adriana, uita-te pe pag 4 la gradina mea, cele mutante sunt cele ciclam si sunt cazute la pamant ca nu le-am proptit in nici un fel.

flordel

Cum arata astazi prin gradina:

flordel

Si am luat-o vineri pe Augusta Luise, iat-o..

flordel

Minisera si cate ceva de pe terasa...

BoboROM


Arata bine floarea la Heidi.

Cum miroase?

Rux

Flo,gradina ta este plina de culoare . A mea  de abia incepe sa dea semne vagi ca se coloreaza.
Esti si harnica ,sera aia m-a dat gata . Super .  +rsp

einsteinitza

Splendid.! O gradina frumoasa si ingrijita. :yrk
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Multumesc, astazi a inflorit Bartzella. O sa fac poze cand se deschid mai multe flori.
Pe Heidi n-am mirosit-o ca floarea este foarte jos si ar trebui sa ma pun in 4 labe, a mai si plouat... :D
Floarea arata foarte bine in schimb, este asa infasurata si se desface frumos tare.

GetaV

SUPER!!!!,daca aduni seminte de la caldarusa aia mov ma tii mintr si pe mine +hug

Mihai

Parca m-ar tenta şi pe mine cateva seminţe de Aquilegia Purple Emperor ;)........
Ce zici?

claude

Da' o fi Purple Emperor sau Black Barlow? Ca seamana rau cu ale mele Black Barlow  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

victoria222

Foarte frumoase florile! Mai ales tufa de Irisi e impresionanta.A crescut asa tufa dintr-un rizom sau erau mai multi la inceput?

Mihai

Sigur ca dintr-un rizom,dar au fost ingrijiţi cu multa rabdare şi pasiune.

flordel

O sa adun seminte de la caldarusa pentru cine doreste, am sa verific dar asa tin minte ca scria pe plic, Purple Emperor...
Tufa aia de stanjenei e asa mare ca are vreo 3 ani.

Da ia ziceti-mi si mie, caldarusa aia nu trebuia sa se inmulteasca singura, sa rasara din semintele cazute? Ca mie de cand am plantat-o nu mi-a mai rasarit nimic. ???

sicamin

Poate caldarusa ta e mai "fitoasa" :D ,ca la ale mele li sau scuturat semintele si au iesit puzderie de plantute .Acum a fost musai sa le mut (deci seminte nu o sa mai am ca le-am taiat) ca facem un gard in acea zona si oricum le pierdeam. Le-am udat bine si sper sa regenereze. Ale tale sant foarte frumoase ,parca sant de ciocolata  :D . Sa strangi cate seminte poti ,ca poate facem un schimb  ;)

Carina

Si la mine se inmultesc peste tot in gradina, am gasit pui si la 10 metri de tufa mamă.
Dacă cumva plivesti prea des buruienile s-ar putea să smulgi puii crezand ca sunt buruieni, eu asa am patit un an pana am invatat sa le deosebesc dupa frunze

flordel

Eu parca cred ca e un hibrid din asta care are semintele sterile, e imposibil ca sa nu rasara nimic 3 ani la rand. Si stiu cum are frunzele, nu le-as fi smuls. Chiar anul acesta am urmarit atent daca rasare vreuna, dar nimic.

flordel

Clematis Ernest Markham pe gardul proprietate personala. ;D
Are niste flori mari tare...

sicamin

Frumoasa clematita ,dar si gardul din dotare  ;)

Rux

Frumoasa tare de tot .
Seamana destul de mult cu un achizitionata de mine anul asta " Niobe"" .O s apun si poze spre edificare ,daca nu e cu suparare..

Mihai

Te laudai cu nişte flori recent aparute la trandafirii englezeşti?
Sau ma inşel? +hypno

flordel

Da, pozele sunt pe la sectiunea de trandafiri. Numai Golden Celebration deocamdata!

flordel

O portiune din jardinierea mea de la strada cu Sangerhausen Jubilaumsrose si Gebruder Grimm...

einsteinitza

Ei da, asa au unde sa lastareasca si mai labartat, o sa fie superb cu ei putin atarnand, si combinatia e frumoasa. :yrk
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Imi place si mie combinatia, astept sa-i vad si in plina inflorire!
Ce mai face Golden Gate-ul, l-ai dat?